Edyta Jungowska: myślałam sobie, że jak będę starsza, to będę chciała zagrać Dulską

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 12:03
W warszawskim Ogrodzie Saskim w sobotę (4 września) odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą jest "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. W rolę tytułowej Dulskiej wcieli się aktorka Edyta Jungowska.
Edyta Jungowska
Edyta JungowskaFoto: Polskie Radio

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.

dąbrowska katarzyna jungowska edyta (2) 1200x660.jpg
Interaktywne słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch."

W tym roku prezydent Andrzej Duda zaproponował "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, a w liście, w którym zaprasza wszystkich do udziału w czytaniu, napisał, że "to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. [...] Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło".

Narodowe Czytanie rozpocznie się w sobotę (4 września) w samo południe w warszawskim Ogrodzie Saskim. Za reżyserię wydarzenia odpowiada dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, a za muzykę - Stanisław Skoczyński. W roli pani Dulskiej zobaczymy/usłyszymy: Grażynę Barszczewską, Edytę Jungowską i Annę Dereszowską. W pana Dulskiego wcieli się Andrzej Pankowski, a w jego syna Zbyszka - Krzysztof Szczepaniak. Hesię zagra Joanna Pach-Żbikowska, Melę - Angelika Kurowska, Juliasiewiczową - Anna Cieślak, Lokatorkę - Lucyna Malec, Hankę - Lidia Sadowa, a Tadrachową - Małgorzata Rożniatowska.

To nie będzie pierwsze spotkanie

Dla gościa audycji "Cztery pory roku", aktorki Edyty Jungowskiej, która podczas Narodowego Czytania wcieli się w panią Dulską, nie będzie to pierwsze spotkanie z twórczością Gabrieli Zapolskiej. W latach 90. aktorka zagrała Pannę Maliczewską w spektaklu "Zapolska, Zapolska", a potem Hesię w "Dulskiej".

- Maliczewska była moim debiutem teatralnym, bardzo ważną dla mnie rolą. Pamiętam, że Adam Hanuszkiewicz robił taką kompilację z Zapolskiej. Na początku miałam małą rólkę, scenkę, a potem Hanuszkiewicz stwierdził, że chciałby coś dodać. Zrobiła się z tego bardzo fajna rola. Panna Maliczewska w tej kompilacji mocno zaistniała. Wspominam to z ogromnym sentymentem. Wydaje mi się, że to był mój udany debiut - stwierdziła aktorka.

- Kiedy grałam Hesię, to sobie myślałam, że jak już będę starsza, to pewnie będę chciała zagrać Dulską. Hesia jest takim młodszym prototypem Dulskiej. Patrzyłam na swoją koleżankę dosyć uważnie, jak grała - zresztą znakomicie - Dulską - wskazała Jungowska. 


Posłuchaj
05:57 Jedynka/Cztery pory roku - 1.09.2021 Jungowska Edyta Jungowska: myślałam sobie, że jak będę starsza, to będę chciała zagrać Dulską (Cztery pory roku/Jedynka)

    

jedynka dulska.jpg
Narodowe Czytanie 2021. Dziennikarze Programu 1 PR czytają "Moralność pani Dulskiej"

Dziennikarze Programu 1 włączają się do akcji

Do akcji wspólnego czytania postanowili włączyć się dziennikarze radiowej Jedynki. Z tej okazji przygotowali swoją własną, wyjątkową radiową adaptację. Powstała ona pod czujnym okiem reżysera, dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukuły. Z tekstem Zapolskiej zmierzyli się m.in.: p.o. dyrektor Programu 1 PR Marcin Kusy, Magda Mikołajczuk, Anna Stempniak, Dorota Truszczak i Daniel Wydrych.

Wybrane fragmenty adaptacji zostaną wyemitowane w sobotę, 4 września, oczywiście na antenie Programu 1 Polskiego Radia (godz. 9.50, 10.50, 14.50, 16.50, 17.50, 18.50, 19.50). Od godz. 12.00 zapraszamy zaś na transmisję z Ogrodu Saskiego.

"Moralność pani Dulskiej"

Gabriela Zapolska napisała "Moralność pani Dulskiej" jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechują komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna.


Czytaj także:


Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji.

"Moralność pani Dulskiej" weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym obraz z 1930 roku, uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy.

1200x660 narodowe czytanie.jpg

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: Edyta Jungowska (aktorka)

Data emisji: 1.09.2021 r. 

Godzina emisji: 11.22

kk

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2021. Krzysztof Szczepaniak: to będą niezapomniane dwie i pół godziny

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 14:00
Lekturą tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie jest "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. - Zapraszam 4 września w południe do warszawskiego Ogrodu Saskiego - powiedział w Programie 1 aktor Krzysztof Szczepaniak, który wcieli się w rolę Zbyszka, syna Dulskich.
rozwiń zwiń