Jak zapamiętujemy? Fascynujące zakamarki ludzkiego mózgu

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 12:50
Najważniejsze daty z dziejów Polski i świata, z drugiej zaś strony przyjemne wspomnienie sprzed lat. Czy w obu przypadkach działa ten sam typ pamięci? Czy jesteśmy w stanie decydować o tym, co warto zapamiętać, a o czym lepiej byłoby zapomnieć? Ludzki mózg to organ wciąż kryjący wiele tajemnic.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Orla

Czytaj też:
Mózg 1200.jpg
Mózg: co wiemy o naszym najważniejszym organie?

Pamięć, z naukowego punktu widzenia, jest jednym z procesów poznawczych, które zachodzą w głowie, a konkretniej w mózgu człowieka. Jego przebieg fascynuje naukowców od dawna, wiadomo bowiem, że nie istnieje jedna klasyfikacja pamięci. - Możemy mówić o pamięci świadomej, ale również o procesach nieświadomych. To wszystko tkwi w naszym mózgu, w postaci pewnych połączeń neuronalnych - mówi dr Magdalena Zubiel-Kasprowicz, kognitywistka z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.


Posłuchaj
05:50 PR1_AAC 2021_09_01-09-45-59.mp3 Jak działa ludzka pamięć? ("Cztery pory roku"/Jedynka)

 

Mózg skonfigurowany przez ewolucję

Możemy mówić również o tzw. pamięci epizodycznej, polegającej na sięganiu do konkretnych momentów naszego życia. Ślady pamięciowe mają wówczas konkretną lokalizację czasową i przestrzenną. - Im bardziej emocjonalnie nacechowane były te momenty, jak np. narodziny dziecka, tym mocniej te dni są w stanie wryć się w naszą pamięć. Emocje są pewnym markerem pamięciowym, który pomaga nam zapamiętywać i "odpamiętywać" to, co zostało zmagazynowane w naszej pamięci - tłumaczy gość "Czterech pór roku".

W większym stopniu dotyczy to zdarzeń i sytuacji powodowanych przez emocje negatywne. Bodźce negatywne w toku procesów poznawczych przetwarzamy dwa razy intensywniej aniżeli te pozytywne. - Szybciej będą się nam zakorzeniały te chwile, które są obciążone negatywnymi emocjami. Patrząc przez pryzmat naszej ewolucji, człowiek został skonstruowany w taki sposób, by to, co mu zagrażało, czytać skuteczniej, a co za tym idzie, szybciej reagować - dodaje Magdalena Zubiel-Kasprowicz. Celem takiego ukształtowania naszego mózgu, było ocalenie gatunku.

Zobacz też:

Czytaj też:
shutterstock pływanie 1200.jpg
Nasz mózg kocha pływanie!

Jasne strony życia

Cecha ta ma przełożenie na naszą pamięć. Jest automatyzmem, niezbywalnym dziedzictwem przodków. Nie oznacza to jednak, że nie możemy nad sobą pracować. - Jeżeli świadomie będziemy podchodzić do pewnych bodźców, zdarzeń i informacji z naszego otoczenia, to warto zwrócić uwagę na to, co zapamiętujemy skuteczniej. Może okazać się, że warto oduczyć się zwracania uwagi na te negatywne strony naszego życia i świadomie pokierować pamięcią - radzi gość audycji. Skupianie się na wydarzeniach pozytywnych z pewnością korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie i zdrowie.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: dr Magdalena Zubiel-Kasprowicz (kognitywistka z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu)

Data emisji: 1.09.2021

Godzina emisji: 9.45

mg

Czytaj także

"Pamięć należy ćwiczyć systematycznie". Podpowiadamy, jak to robić

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 12:53
Zdolność zapamiętywania zmienia się między innymi w zależności od wieku, jednak niezależnie od tego, ile mamy lat, możemy skorzystać z wielu ćwiczeń, które usprawnią zapamiętywanie, a tym samym ułatwią nam uczenie się nowych rzeczy. 
rozwiń zwiń