Boom na fotowoltaikę. Na co zwrócić uwagę przy montażu instalacji?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 13:04
Obserwujemy prawdziwy boom na fotowoltaikę. To już jednak ostatni rok dofinansowania, a co za tym idzie, pole do popisu dla naciągaczy i oszustów. Kiedy fotowoltaika się opłaca, a kiedy nie? Jak dokonać obliczeń? Na co zwracać uwagę, decydując się na montaż i jak wybrać uczciwą firmę? 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: SnvvSnvvSnvv/Shutterstock

Czytaj też:
panele solarne energia sloneczna fotowoltaika 1200.jpg
Fotowoltaiczny boom. W krajowym systemie przybywa prądu z paneli słonecznych

Analiza potrzeb i pomiar nasłonecznienia działki

Na forach internetowych można przeczytać wiele pochlebnych opinii na temat fotowoltaiki. Jak przekonywali internauci, należy korzystać z profesjonalnych firm dających długoletnią gwarancję, a przed decyzją o zakupie działki należy wykonać pomiar nasłonecznienia działki. Dziennikarz motoryzacyjny i Youtuber Zachar Zawadzki, który od kilku lat jest posiadaczem paneli fotowoltaicznych przekonuje, że instalacja daje wiele korzyści - Moja instalacja generuje maksymalnie ok. 7.5 kW. Przed instalacją przeprowadziłem analizę potrzeb i wyszło, że wystaeczy mi nawet połowa tej wartości - mówi. - Z uwagi na to, że mam przed domem ładowarkę do samochodów elektrycznych, postanowiłem trochę tę instalację przewymiarować i wrzucić na dach tyle paneli, ile się zmieści - dodaje. 


Posłuchaj
11:43 Jedynka/4PR fotowoltaika 6.09.mp3 Boom na fotowoltaikę. Na co zwrócić uwagę przy montażu instalacji? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Kiedy opłaca się zamontować?

Inwestycja w fotowoltaikę to wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przed zakupem warto zastanowić się, czy inwestycja będzie dla nas opłacalna.  - Płacimy za prąd coraz więcej, a im więcej go zużywamy, tym bardziej możne nam się opłacać zainwestowanie we własne, odnawialne źródło energii, jakim jest fotowoltaika - podkreśla Jan Ruszkowski ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. - W przypadku gdy rachunek wynosi miesięcznie więcej niż 200 zł, instalacja jest opłacalna. Przy kwocie niższej również będzie opłacalna, jednak trzeba będzie dłużej czekać, żeby nam się to ekonomicznie zwróciło - tłumaczy ekspert. 

Montaż paneli fotowoltaicznych 

Decyzja o zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej w domu powinna w pierwszym kroku być poprzedzona możliwościami zabudowy paneli fotowoltaicznych. Decydujące znaczenie odgrywa tutaj usytuowanie dachu względem kierunków świata oraz konstrukcja dachu (ilość spadów, lukarny) wpływająca na zacienianie połaci. - Jeżeli nasz dach jest zacieniony, zdecydowanie odradzamy instalację. Jeżeli dach jest częściowo zacieniony, to na rynku już są takie instalacje, które sobie z tym radzą - wyjaśnia Jan Ruszkowski. - Im więcej słońca, tym lepiej. Nie musimy montować paneli na dachu i jeżeli mamy kawałek nasłonecznionego ogródka, to możemy tam zamontować instalację - stwierdza. 

 źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska/Youtube

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Materiał: Maciej Walecki 

Gość: Jan Ruszkowski (Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć)

Data emisji: 6.09.2021 r. 

Godzina emisji: 9.21

ans 

Czytaj także

Kalafior zamiast mięsa? Roślinne zamienniki coraz popularniejsze

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 06:00
Rośnie rynek roślinnych zamienników mięsa. Przy użyciu najnowocześniejszych technologii powstają nowe produkty oparte na mieszance roślinnych białek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: wiatr, słońce, atom czy wodór to przyszłość miksu energetycznego, nad którym musimy intensywnie pracować

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 10:00
Zmiana naszego miksu energetycznego jest już oczywista. Pytanie jak szybko będziemy pozyskiwać energię z atomu, jaką role odegra wodór, który może stać się “czarnym koniem” energetyki na świecie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista banku Pekao SA i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
rozwiń zwiń