Jesień w ogrodzie i na balkonie. Jakie prace wykonać o tej porze roku?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 14:57
Wielkimi krokami zbliża się jesień, a to dobra pora roku na sadzenie roślin - zarówno drzew i krzewów, jak i mrozoodpornych roślin cebulkowych. Jakie prace ogrodnicze wykonujemy jesienią? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

ogródek działkowy FREE 1200.jpg
Ogródki działkowe coraz droższe. "To przez pandemię"

Jesień na tarasach i balkonach 

Niewątpliwie najpopularniejszą rośliną balkonową, która cieszy ludzkie oko i pięknie kwitnie latem jest pelargonia. Inne popularne rośliny balkonowe to m.in. petunie, lobelie, werbeny, uczepy. Popularność zawdzięczają podobnie jak pelargonie cechom, które sprzyjają uprawie tych roślin w pojemnikach oraz długiemu i obfitemu kwitnieniu.

-Wszystkie te rośliny, które teraz pięknie nam kwitną, czyli pelargonie, petunie to są rośliny, które przepięknie rosną nam przez całe lato, ale nie są w stanie przetrzymać jesiennych przymrozków i zimowych mrozów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Agata Jędrzejuk z Samodzielnego Zakład Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie. - Jeżeli chcielibyśmy w następnym sezonie nie kupować nowych roślin, tylko cieszyć się tymi samymi roślinami, to powinniśmy o tej porze kontrolować temperaturę i jak zaczną się przymrozki to schować kwiaty do schować je do pomieszczenia zabezpieczającego przed mrozem - radzi ekspert. 

Posłuchaj
07:42 Jedynka/4PR ogrody 7.09.mp3 Jesień w ogrodach i na balkonach (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Co sadzić jesienią?

Gość audycji zwraca uwagę, że wysiewy roślin należy robić wczesną wiosną. - Jesień to nie jest dobra pora roku. Takie roślinki jak pomidory, papryki czy nowe pelargonie, czy rośliny ozdobne to wszystko robimy wczesną wiosną. Zaczynamy robić wysiewy mniej więcej w marcu - tłumaczy. - Natomiast w połowie października możemy do gruntów lub donic wsadzać cebulki roślin ozdobnych, np. tulipanów czy kłącza irysów - dodaje. 

Uprawa wrzosów 

Uprawa tych roślin nie sprawia trudności, gdyż wrzosy są dobrze przystosowane do zasiedlania nawet mało przyjaznych terytoriów. - Teraz mamy bardzo dobry moment na posadzenie wrzosów - przyznaje dr hab. Agata Jędrzejuk. - Możemy posadzić wrzosy oraz wrzośce, które naturalnie kwitną wczesną wiosną, ale ogrodnicy stosują często takie "podpędzanie" czy opóźnianie kwitnienia tych roślin, tak, że one kwitną teraz, więc to jest bardzo dobra chwila na posadzenie tych roślin - słyszymy w audycji. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Gość: dr hab. Agata Jędrzejuk (Samodzielny Zakład Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie) 

Data emisji: 7.09.2021 r. 

Godzina edycji: 11.18 

ans