Jak odróżnić depresję od jesiennej chandry?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 12:20
Co czwarty Polak doświadcza złego stanu psychicznego, który może być zalążkiem poważnej choroby. Z pomocy lekarza psychiatry  w naszym kraju korzysta ok. 1,5 mln osób, ale na wizytę czeka się miesiącami. Jak odróżnić depresję od jesiennej chandry? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/fizkes

dziecko.smutek1200x660.jpg
Psycholog: połączenie farmakoterapii i psychoterapii najskuteczniejszą drogą walki z depresją

Jak rozróżnić chandrę od depresji?

Zbliżająca się powoli jesień może powodować u niektórych z nas huśtawki nastrojów, czy jak mawiają niektórzy "jesienną chandrę". Jak rozróżnić chandrę od depresji? - Najlepiej przyjrzeć się swojemu ciału, energii, czy mamy siłę wstać z łóżka, pójść do pracy. To jest niezwykle ważne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Napoleon Waszkiewicz, psycholog. 

Depresja nie powoduje, że po prostu jest nam smutno i nie mamy chęci do działania. Smutek to najbardziej charakterystyczny, ale nie jedyny objaw tej choroby. Depresji mogą towarzyszyć również zaburzenia koncentracji i spowolnienie myślenia, poczucie winy, a nawet objawy somatyczne, takie jak bóle głowy, bezsenność (rzadziej nadmierna senność) czy brak apetytu. Osoba w depresji traci zainteresowanie otoczeniem, musi się też zmuszać, aby pojąć jakąkolwiek aktywność. Ma niskie poczucie własnej wartości i nie wierzy w siebie.


depresja

Co możemy zrobić? 

Chwilowe obniżenie nastroju szybko może rozwinąć się poważną chorobę. Gość audycji zwraca uwagę na to, aby przyjrzeć się naszym codziennym aktywnościom. - W przypadku złego samopoczucia trudno nam się zmusić, żeby np. pobiegać - mówi. - Możemy zacząć od małych kroków, np. zmienić dietę. Warto skorzystać także z porady psychoterapeuty, chociażby zamówić teleporadę i przyjrzeć się co się dzieje w naszym obecnym życiu - radzi profesor. 


Posłuchaj
07:22 Jedynka/4PR depresja.mp3 Jak odróżnić depresję od jesiennej chandry? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Stres jednym z powodów

Osoba chora na depresję z niczego nie czerpie przyjemności (taki stan nazywamy anhedonią) Wszelkie próby rozbawienia osoby chorej na depresję najczęściej nie przynoszą rezultatu. Tę poważną chorobę często wywołuje stan przewlekłego stresu i spadek nastroju utrzymujący się przez dłuższy okres czasu. - Stres może prowadzić do wielu zaburzeń psychicznych - podkreśla gość Jedynki. 

Czytaj również: 

***

Tytuł: Cztery pory roku

Prowadzi: Joanna Racewicz

Gość: prof. Napoleon Waszkiewicz (psychiatra, kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku) 

Data emisji: 10.09.2021

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans