Do you speak English? Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 13:50
Rodzice często zastanawiają się, kiedy jest najlepszy moment aby dziecko zaczęło uczyć się języka obcego. W przedszkolu? Szkole? A może już w żłobku? Wiele osób uważa, że im wcześniej dziecko zacznie, tym lepsze wyniki osiągnie. Czy na pewno? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Yuliia D

- Język obcy otwiera nam wszystkie drzwi, pomaga w pracy, pomaga w życiu, ale w przypadku małych dzieci potrafi opóźnić rozwój mowy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Beata Rajba - psycholog i filolog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

czytaj więcej
korepetycje 1200.jpg
Powrót do szkoły. Bez korepetycji ani rusz?

Nieprawidłowa wymowa

Rozmówczyni Agnieszki Kunikowskiej podkreśla, że najpierw należy zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka, zgodny z normami dla wieku dziecka. - Musi być brak ryzyka wystąpienia wad wymowy, muszą być postępy w nauce. Nieskrępowany niczym rozwój. Wtedy możemy myśleć o tym, żeby w wieku przedszkolnym wprowadzić drugi język. Jeden - zaznacza i dodaje, że często język angielski w przedszkolu prowadzony jest przez osoby, które nie mają perfekcyjne akcentu i dziecko łapie nieprawidłową wymowę. 

Posłuchaj
08:08 _PR1_AAC 2021_09_15-09-37-13.mp3 Od kiedy dziecko powinno uczyć się języka obcego? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Musimy także mieć świadomość, że jeżeli zaczynamy przygodę z językiem musimy ją kontynuować prawie do dorosłości, bo dziecko bardzo szybko się uczy ale też bardzo szybko zapomina - przestrzega dr Rajba. - Dzieci mniej więcej do 10-12 roku życia doskonale łapią akcent, wymowę. W naturalny sposób przyswajają język używając go później intuicyjnie. Jednak zostaje niewiele, jeśli przerwiemy - wyjaśnia. 

Zdaniem gościa "Czterech pór roku" optymalnym wiekiem, w którym dziecko powinno zacząć uczyć się języka obcego jest piąty-szósty rok życia. 

czytaj więcej
shutterstock - szkoła..jpg
Jak dobrze zaplanować rok szkolny?

Od jakiego języka zacząć?

- Naukę języków obcych warto zacząć od języka angielskiego, bo to współczesna łacina. Połowa globu mówi po angielsku. Później można myśleć o kolejnych językach, ale dużo później... nie w przedszkolu - mówi specjalistka i dodaje, że nie wierzy w to, że ludzie mają pedyspozycje do jakiegoś konkretnego języka.

- Bardziej jest tak, że jeżeli znamy język z jakiejś grupy języków to z następnymi nam idzie łatwiej, bo one są podobne - wyjaśnia. 

***

Tytuł: Cztery pory roku

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: Beata Rajba (psycholog, filolog, Dolnośląska Szkoła Wyższa)

Data emisji: 15.09.2021

Godzina emisji: 9.15

kh

Czytaj także

Psychologiczne wsparcie dla uczniów, rodziców i pedagogów. Ruszyła całodobowa bezpłatna infolinia "Pomagamy"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 10:46
Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy mogą uzyskać pomoc psychologów, pedagogów oraz prawników. Ruszyła całodobowa bezpłatna, ogólnopolska infolinia "Pomagamy" - poinformował resort edukacji i nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaką rolę w naszym życiu pełni muzyka? Dlaczego niektóre melodie wpadają nam w ucho?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 13:17
Czy muzyka jest ważna? Czy jej wszechobecność - dzwonki w telefonie, muzyka w sklepach, melodyjki w windzie, czajniku, pralce - jest miła, czy drażniąca? Jak to się dzieje, że niektóre utwory wpadają nam w ucho, nie możemy się od nich uwolnić przez cały dzień? 
rozwiń zwiń