Kup pan... zamek. Na Dolnym Śląsku jest ich w ofercie dużo

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 09:35
Prawdziwym skarbem na Dolnym Śląsku nie jest złoty pociąg, którego eksploratorzy bezskutecznie szukają od lat, ale zamki i pałace. Do 1945 roku było ok. 1,5 tys. takich obiektów. Obecnie jest ich dużo mniej, a ich losy były bardzo różne. Wiele zostało wystawionych na sprzedaż, czy to przez samorządy czy osoby prywatne, które nie są w stanie ich utrzymać.
Ruiny zamku w Ząbkowicach Śląskich
Ruiny zamku w Ząbkowicach Śląskich Foto: Albin Marciniak/shutterstock

shutterstock_Krzyżtopór 1200.jpg
Pełen magii i tajemniczości Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Dużo zamków i pałaców zamieniono na hotele. Jednak pandemia spowodowała, że ich właściciele musieli zwinąć interes, bo goście nie przyjeżdżali, gdyż najpierw hotele i pensjonaty zostały zamknięte, a potem wprowadzono ograniczenia w liczbie gości i w pracy restauracji.


Posłuchaj
09:44 Jedynka-16-09-2021-cztery-pory-roku.mp3 Zabytki do kupienia na Dolnym Śląsku (Cztery pory roku/Jedynka)

 


czejarek frątczak lubań 1200x660.jpg
Lubań, miasto pełne atrakcji

Joanna Lamparska, autorka książek o zabytkach Dolnego Śląska, szacuje, że takich obiektów na sprzedaż są dziesiątki. Wystawiają je nie tylko prywatni właściciele. - Również gminy i inne instytucje, które są odpowiedzialne za takie obiekty, usiłują je sprzedać i to często po bardzo niskiej cenie - mówi.

Polskie prawo zezwala na sprzedaż zabytkowego obiektu za połowę ceny, pod warunkiem, że druga połowa zostanie przeznaczona na renowację i to pod okiem konserwatora zabytków. Joanna Lamparska przytacza opinie nowych właścicieli, którzy żalą się, że kiedy zamek lub pałac stał w ruinie, nikt się nim nie interesował, ale kiedy został kupiony, konserwatorzy zabytków wręcz go nie opuszczają, a nabywcy nie są w stanie spełnić ich wymagań.


Posłuchaj
02:03 Jedynka-16-09-2021-cztery-pory-roku-legnica.mp3 W Legnicy sprzedano dawną siedzibę gestapo (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Gość Programu 1 Polskiego Radia ostrzega, że kupując zabytek, trzeba liczyć się z konsekwencjami. Bo na przykład podczas remontu może zostać odkryte coś cennego, jak na przykład freski w pałacu w Ciechanowicach, których wartość jest porównywana z freskami wawelskimi. I dojdą dodatkowe koszty zabezpieczenia odkrycia.

Część nowych właścicieli to deweloperzy, którzy liczą na to, że taki obiekt będzie przynosił pieniądze. Są też osoby, które dorobiły się dużych pieniędzy, a zamek kupują dla prestiżu. Joanna Lamparska wskazuje, że jeśli zabytkowy obiekt kupi się za przysłowiową złotówkę, to ta złotówka bardzo szybko urasta do milionów potrzebnych na renowację obiektu.

Czytaj także:

***

Tytuł: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Joanna Lamparska (dziennikarka, autorka książek o zabytkach Dolnego Śląska)

Data emisji: 16.09.2021

Godzina emisji: 9.35

ag


Czytaj także

"Jedyne takie miejsce": jeden z bardziej tajemniczych projektów III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 12:50
W audycji z cyklu "Jedyne takie miejsce" zwiedzaliśmy Sztolnie Walimskie, które są elementem projektu "Riese" (z niem. olbrzym). To kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich oraz na zamku Książ i pod nim w latach 1943-1945.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pociągiem przez Dolny Śląsk. "Lato z Radiem" obchodzi Europejski Rok Kolei

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 13:15
Zamki, sztolnie, kościoły. To tylko część fascynujących miejsc na mapie Dolnego Śląska, które warto odwiedzić w wakacyjny weekend. W "Lecie z Radiem" mówiliśmy, w jaki sposób najlepiej podróżować po tej pełnej atrakcji krainie.
rozwiń zwiń