"Opierajmy się na faktach". Dr Sutkowski o szczepionkach na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 21:40
Zgodnie ze statystykami do szpitali z powodu COVID-19 trafiają prawie wyłącznie osoby niezaszczepione. Mimo to część młodych ludzi nie chce się zaszczepić. - Powodów jest bardzo dużo. Bardzo często jest to przekora, "walka pokoleń", ignorancja medyczna, nasza niewiedza oraz, bardzo rzadko, świadomy dogmat czy stan umysłu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mahsun YILDIZ/Shutterstock

1200 szczepienie shutterstock free.jpg
"Skuteczność szczepień jest bardzo wysoka". Ekspert o preparatach na koronawirusa
Posłuchaj
07:19 Jedynka/Cztery pory roku - 21.09.2021 szczepienia Dr Michał Sutkowski: nie życzmy sobie źle, tylko dobrze i opierajmy się na faktach. Fakty są takie, że 90 kilka procent osób, które trafiają z powodu COVID-19 do szpitala, to osoby niezaszczepione (Jedynka/Cztery pory roku)

W ostatnich dniach liczba zakażeń wyraźnie rośnie, natomiast część osób nadal nie decyduje się na zaszczepienie przeciw COVID-19. Swoje decyzje często argumentują nieprawdziwymi informacjami, na które całkiem łatwo natrafić na różnych stronach internetowych.

- Często przywołuje się różne mity dotyczące szczepionek, a ja nawiązałbym do dwóch z nich. Pierwszy mówi, że szczepionka RNA zmieni nam materiał genetyczny, chociaż RNA nie może się replikować w naszym organizmie. Replikacja to właśnie namnożenie materiału genetycznego, a tego RNA nie może zrobić (…). Ta szczepionka nie przechodzi do jądra komórkowego, gdzie są chromosomy z materiałem genetycznym DNA, dlatego jesteśmy przed tym kilkakrotnie zabezpieczeni - wyjaśnia dr Michał Sutkowski.

Ekspert Jedynki wskazuje również na fake newsy, które straszą, że białko S koronawirusa jest podobne do syncytyny, czyli do białka w łożysku i z tego powodu przeciwciała rzekomo będą atakowały łożysko.

- Białko z syncytyny jest pomijalnie podobne, czyli absolutnie niepodobne do białka łożyskowego, a zatem przeciwciała, które będą działały przeciwko białku S koronawirusa, nie będą działały na nasze łożysko - tłumaczy dr Michał Sutkowski.

Szczepionki sprawdzili niezależni naukowcy

- Problem nie polega na tym, że my tak bardzo boimy się tych szczepień. Tylko u części z nas jest to stan umysłu, a część uważa, że to wszystko za szybko powstało. To jest nieprawdą, ponieważ upłynie już blisko 30 lat, jak powstawały tego typu szczepionki - komentuje dr Michał Sutkowski.

Gość Jedynki wskazuje, że pod koniec maja Europejska Agencja Leków dopuściła szczepionkę Pfizera, a w lipcu Moderny dla grupy wiekowej 12-18 lat. - Sprawdzili je naukowcy, którzy są niezależni od firm, które ci ludzie tak przeklinają w internecie. Nas też przeklinają, że jesteśmy na pasku tych firm, a my nie jesteśmy na żadnym pasku, ponieważ obowiązuje nas etyka lekarska i nie zalecalibyśmy czegoś, do czego nie mielibyśmy przynajmniej dowodów naukowych - dodaje.

- Nie życzmy sobie źle, tylko dobrze i opierajmy się na faktach. Fakty są takie, że 90 kilka procent osób, które trafiają z powodu COVID-19 do szpitala, to osoby niezaszczepione - słyszymy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji:  Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek 

Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych)

Data emisji: 21.09.2021

Godzina emisji: 9.39

DS

Czytaj także

Narodowy Spis Powszechny. Jeszcze się nie spisałeś? Możesz zapłacić grzywnę

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:41
Narodowy Spis Powszechny kończy się za 10 dni, a pomimo akcji promocyjnych wciąż wielu obywateli się nie spisało. Duża część zapowiada wręcz, że się nie spisze. Jak przypomina w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik prasowy Prezesa GUS Karolina Banaszek, zgodnie z sankcją zapisaną w ustawie o statystyce publicznej, odmowa udziału w spisie zagrożona jest karą grzywny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orzechy w diecie. Jakie wybrać i które są najzdrowsze?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:33
Mówi się o nich, że poprawiają pamięć i są niezbędnym elementem zróżnicowanej diety. Wśród wielu gatunków wyróżniamy m.in. brazylijskie, ziemne, włoskie. W "Czterech porach roku" zastanawialiśmy się, jak orzechy wpływają na nasze zdrowie, kto powinien je jeść i które z nich mają niski indeks glikemiczny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Kunikowska wyróżniona tytułem Mistrza Mowy Polskiej 2021

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 10:39
- Miłość do języka, do słowa wyssałam z mlekiem matki, która była polonistką. Cieszę się, że dziś tą miłością mogę się dzielić ze słuchaczami - powiedziała dziennikarka Polskiego Radia Agnieszka Kunikowska w audycji "Cztery pory roku". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponowne przeliczenie emerytury. Jak to zrobić i kto może złożyć wniosek?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 13:33
Emeryci mogą składać wnioski o przeliczenie swoich świadczeń w związku z nowymi tablicami średniego dalszego trwania życia. Nie wszyscy będą mogli skorzystać z tego zapisu, w wielu przypadkach ZUS odmawia przeliczenia emerytury. Kiedy jest to możliwe?
rozwiń zwiń