Orzechy w diecie. Jakie wybrać i które są najzdrowsze?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:33
Mówi się o nich, że poprawiają pamięć i są niezbędnym elementem zróżnicowanej diety. Wśród wielu gatunków wyróżniamy m.in. brazylijskie, ziemne, włoskie. W "Czterech porach roku" zastanawialiśmy się, jak orzechy wpływają na nasze zdrowie, kto powinien je jeść i które z nich mają niski indeks glikemiczny. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Dionisvera

orzechy w wodzie moczenie 1000x670.jpg
Dlaczego warto moczyć przed spożyciem orzechy i nasiona?

"Jedz orzechy - będziesz mądry" 

Orzechy są prawdziwą kopalnią witamin, minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych i antyoksydantów. Jak się okazuje, jedną z ich licznych zalet jest też znaczne usprawnienie pracy mózgu i poprawa pamięci. - Orzechy zawierają nie tylko nienasycone kwasy tłuszczowe, ale także dużo innych składników, które świetnie stymulują nasz układ nerwowy, w tym mózg - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Olimpia Przyjemska, dietetyk. 

Orzechy ziemne, nazywane też fistaszkami czy orzechami arachidowymi, należą do najchętniej jedzonych na całym świecie orzechów. Jednak mimo to budzą pewne kontrowersje. - Orzechy ziemne rzeczywiście są najbardziej kontrowersyjne, ale to głównie dlatego, że bardzo dużo osób jest na nie uczulone - podkreśla ekspert. - Ponadto to są orzechy, które możemy kupić na wagę i należy zwrócić uwagę, czy na pewno są one dobrej jakości. Sprzedawane w łupinkach często są narażone na pleśń, grzyby - ostrzega gość audycji. 


Posłuchaj
07:30 Jedynka/4PR orzechy 20.09.mp3 Orzechy w diecie. Jakie wybrać i które są najzdrowsze? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Włoskie czy laskowe - które zdrowsze? 

- Gatunki orzecha niewiele różnią się od siebie pod względem zawartości białka czy błonnika, więc trudno powiedzieć, które z nich są najzdrowsze - wyjaśnia Olimpia Przyjemska. - Każdy z nich ma trochę inne właściwości i smak. Orzechy laskowe są bogate w składniki, które są wartościowe ze względu na swoją aktywność przeciwutleniającą - słyszymy w audycji. 

Z kolei orzechy włoskie zawierają cenne dla zdrowia aminokwasy, witaminy z grupy B oraz minerały, zwłaszcza potas, fosfor, magnez, cynk, mangan i jod. - Orzechy włoskie są bardzo zdrowe, zwłaszcza w tym okresie, który mamy. Świeże orzechy są jak najbardziej dla nas polecane - dodaje Olimpia Przyjemska. 

Indeks glikemiczny 

Gość audycji przyznaje, że orzechy należą do grupy produktów o niskim indeksie glikemicznym. - Sam indeks mówi nam o tym, jak szybko dany produkt pozwala nam wykorzystać węglowodany zawarte w produkcie. Bogactwem orzechów są tłuszcze nienasycone, które obniżają indeks glikemiczny produktu - tłumaczy dietetyk. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Gość: Olimpia Przyjemska (dietetyk) 

Data emisji: 20.09.2021 r. 

Godzina emisji: 10.18 

ans

Czytaj także

Reklamacja żywności. Czy musi być walką z wiatrakami?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 18:57
Na żywność w ciągu roku wydajemy znaczącą część przychodów. Zdarza się, że produkty, które na pierwszy rzut oka zachęcają świeżym wyglądem, po dokładnym przyjrzeniu się, okazują się być całkowicie niejadalne. Jakie działania zastosować w obliczu tego typu sytuacji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukier już nie krzepi? Uważaj, co jesz i pijesz

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 14:15
Coraz więcej produktów spożywczych, mimo że nawet tego nie podejrzewamy, zawiera w swoim składzie cukier. Parówki czy jogurty to tylko niektóre z nich. - Smak przygotowany jest tak, żebyśmy to kupowali - potwierdza Marta Pawłowska z Narodowego Funduszu Zdrowia. A co na to Melchior Wańkowicz, który twierdził, że "cukier krzepi"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie są nowoczesne systemy umożliwiające utrwalanie żywności?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 15:53
W Polsce rocznie marnuje się ok. 5 ton żywności. Marnotrawstwo żywności można ograniczyć poprzez jej racjonalne wykorzystanie. W "Czterech porach roku" opowiedzieliśmy o tym, jakie są zarówno nowoczesne jak i tradycyjne metody utrwalania żywności. 
rozwiń zwiń