Ponowne przeliczenie emerytury. Jak to zrobić i kto może złożyć wniosek?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 13:33
Emeryci mogą składać wnioski o przeliczenie swoich świadczeń w związku z nowymi tablicami średniego dalszego trwania życia. Nie wszyscy będą mogli skorzystać z tego zapisu, w wielu przypadkach ZUS odmawia przeliczenia emerytury. Kiedy jest to możliwe?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Mariola Anna S.

marlena maląg 1200 free tt.jpg
Emerytury i renty mogą być wyższe. Maląg: zmienił się prognozowany wskaźnik waloryzacji

Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe tablice średniego dalszego trwania życia, co wiąże się z tym, że emeryci mogą składać wnioski o ponowne przeliczenie swoich świadczeń emerytalnych. - Okazuje się, że nie wszyscy mogą złożyć taki wniosek - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Żebrowski, rzecznik centrali ZUS. - Tablice średniego dalszego trwania życia są kluczowym elementem do obliczania wysokości świadczeń emerytalnych w naszym systemie. (...) 2020 rok był rokiem wyjątkowym, kiedy te tablice się zmniejszyły we wszystkich przedziałach wiekowych - dodaje. 

Posłuchaj
07:46 Jedynka/4PR emerytury.mp3 Ponowne przeliczenie emerytury. Jak to zrobić i kogo to dotyczy? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Przeliczenie emerytury - kogo dotyczy? 

Epidemia koronawirusa wpłynęła na wysokość emerytur z powodu wzrostu śmiertelności. Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę 65-latka wyższą o 6,5 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy. - Obniżenie średniego trwania życia oznacza, że przeliczenie emerytur jest nieco korzystniejsze niż w poprzednich latach - wskazuje gość audycji. - My wyliczyliśmy, że dla 65-latka, który uzbierał w swoim życiu kapitał ok. 500 tys. zł, na podstawie nowych tablic, może otrzymać emeryturę wyższą o 6,5 proc., czyli ok. 150 zł - tłumaczy ekspert. 

Z nowo opublikowanych tablic mogą skorzystać osoby, które przechodzą na emeryturę od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. - Najważniejsza informacja jest taka, że nie wszyscy mogą skorzystać z tych tablic. ZUS wykorzystuje do przeliczania tylko emerytury z tego okresu - wyjaśnia Paweł Żebrowski. 

Trwanie  życia w Polsce  

Dodatkowa pensja a emerytura

Wniosek o przeliczenie można złożyć również wtedy, gdy senior, który osiągnął powszechny wiek emerytalny i przeszedł na emeryturę, nadal pracuje i odprowadza składki do ZUS. - Przeliczenia wysokości emerytury są ściśle określone w sytuacjach wyjątkowych, np. takich, w których emeryt dorabia, czyli odkłada składkę emerytalną, może wystąpić o przeliczenie emerytury, nawet jeżeli przeszedł na nią dwa lub trzy lata temu - mówi gość Jedynki. - Będzie to przeliczenie obliczone tylko w tej części, w której dorabiał - informuje. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji:  Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Paweł Żebrowski (rzecznik centrali ZUS)

Data emisji: 21.09.2021 r. 

Godzina emisji: 11.19 

ans 

Czytaj także

Maląg o waloryzacji emerytur. Minister rodziny podała, ile wyniesie podwyżka

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 21:19
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła w programie "Gość Wiadomości" w TVP Info, że na przyszły rok planowana jest waloryzacja emerytur o średnio 200 złotych. Minimalna podwyżka wyniesie 100 złotych.
rozwiń zwiń