Czas na relaks. Jak efektywnie odpoczywać?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 12:11
Brak efektywnego wypoczynku przekłada się na gorsze samopoczucie, niższą wydajność, ciągłe zmęczenie, a w finale nawet na problemy zdrowotne. Jak odpoczywać by faktycznie wypocząć i skutecznie naładować "życiowe baterie"? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/fizkes

czytaj więcej
turysta francja shutterstock_672628969 1200.jpg
Jak dobrze wypocząć podczas urlopu, czyli "Dekalog Bezpiecznego Turysty"

Codzienny wypoczynek bywa zaniedbywany. Wiele osób twierdzi, że nie wie jak wypoczywać albo, że nie umie tego robić. Tymczasem czas na odpoczynek warto znaleźć każdego dnia. 

- Są trzy rzeczy, które na pewno są warunkiem dobrego odpoczynku po pracy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia  ekspert w dziedzinie motywacji Marek Nowak z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. - Przede wszystkim sen, ćwiczenia oraz czas na relaks, kiedy naprawdę jesteśmy odcięci od innych obowiązków, także rodzinnych, kiedy mamy rzeczywiście czas dla siebie - wylicza.

Posłuchaj
07:25 _PR1_AAC 2021_09_22-09-39-55.mp3 Jak efektywnie wypoczywać? (Cztery pory roku/Jedynka)

Relaks... czyli co?


czytaj więcej
shutterstock_odpoczynek słuchawki 1200.jpg
Odpoczynek, który jest sztuką

- Jest to kwestia indywidualna - mówi Marek Nowak. - Ktoś będzie chciał się oddać medytacji, ktoś inny pójdzie na spacer. Jest to czas, kiedy się odcinamy i jesteśmy sami dla siebie. To jest bardzo ważne, żeby móc później wrócić do pracy z naładowanymi bateriami - dodaje. 

Ekspert mówi, że bardzo ważne aby prawidłowo wypocząć jest także odcięcie się od smartfona. - Chociaż na chwilę, bo to także nas absorbuje i wywołuje zmęczenie, na przykład wzroku. Wymusza także pewną postawę, która nie pozwala nam skutecznie wypocząć. Lepiej odpocząć czy herbacie czy dobrej książce - zaleca. 

Czytaj też<<<O zapomnianej sztuce prawdziwego odpoczynku>>>

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: Marek Nowak (Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu, ekspert w dziedzinie motywacji)

Data emisji: 22.09.2021

Godzina edycji: 9.36

kh

Czytaj także

Problemy ze snem – coraz częstsza przypadłość

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 13:39
Szybkie tempo życia, urządzenia elektroniczne, stres to rzeczy, które nie sprzyjają dobremu snu. Coraz więcej osób ma problemy ze snem i odpoczynkiem. W Polskim Radiu 24 mówili o tym Leon Ciechanowski i Aleksandra Kołodziej (psychologowie z Uniwersytetu SWPS) oraz Łukasz Młodyszewski (współtwórca aplikacji Nightly).
rozwiń zwiń