Jak powinien wyglądać plan lekcji w szkołach?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 13:50
Od 1 września uczniowie w całej Polsce powrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, gdzie obowiązują zasady sprzed pandemii. Jak wygląda plan lekcji? Ile dzieci powinno być w klasie? Czy szkoła ma obowiązek wydawania posiłków dla swoich uczniów? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ESB Professional/shutterstock.com

szkoła klasa dzieci nauczyciel free shutterstock 1200.jpg
Niemal wszystkie placówki oświatowe pracują stacjonarnie. Nowe dane MEiN

Kto układa plany lekcji? 

Za układanie planu lekcji odpowiedzialny jest dyrektor placówki oświatowej, który działa w porozumieniu z radą pedagogiczną, przedstawiając plany na początku roku szkolnego. - W niektórych szkołach plany możemy poznać przed 1 września, ale w większości placówek jest to pierwszy tydzień nauki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki. - Dyrektorzy starają się przygotować plan zajęć w taki sposób, aby zarówno nauczyciele jak i uczniowie mieli zapewnioną komfortową sytuację, m.in. żeby lekcje rozpoczynały się w sensownych godzinach. Ułożenie planu jest ważne pod kątem nauczycieli i ich dostępności, również godzin, które są poświęcone na pracy w innych klasach - dodaje. 


Posłuchaj
09:06 Jedynka/4PR szkoły.mp3 Jak powinien wyglądać plan lekcji w szkołach? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Obowiązkiem szkoły jest dostosowanie, w miarę możliwości, planu lekcji do potrzeb uczniów i nauczycieli. - Jeżeli chodzi o zastrzeżenia dotyczące planów, warto najpierw porozmawiać z wychowawcą klasy, a następnie z dyrektorem szkoły, który ma za zadanie wspomagać rodziców w funkcjonowaniu ucznia na linii dom - szkoła - wyjaśnia rzecznik. 

Liczba dzieci w klasach 

Minimalna i maksymalna liczba uczniów w jednym oddziale generalnie nie jest określona prawnie. W niektórych jednak wypadkach przepisy wykonawcze przewidują wyjątek od tej reguły, m.in. w odniesieniu do oddziałów na poziomie klas I-III szkół podstawowych, nie więcej niż 25 uczniów. - Są sytuacje, że można zwiększyć tę liczbę. Tak się dzieje w przypadku dzieci, które dochodzą do szkół w czasie roku szkolnego. Maksymalnie liczba uczniów w klasie może wynosić 27 - informuje gość audycji. 

Szkoła podstawowa oraz szkoła, która prowadzi kształcenie specjalne, mają obowiązek zapewnić zajęcia świetlicowe dla uczniów, którzy pozostają w szkole dłużej. - Szkoła musi zapewnić świetlicę, jest odpowiedni zapis w tej kwestii - mówi Anna Ostrowska. - Zorganizowanie takiego miejsca leży po stronie dyrektora, który doskonale wie, jakie przestrzenie może wykorzystać i jakie ma zaopatrzenie. Dyrektor powinien również wiedzieć, ile osób będzie zainteresowanych, tu istotna jest kwestia zgłaszania takich spraw przez rodziców - dodaje. 

Posiłek dla dziecka 

- Szkoła nie ma takiego przymusu, żeby wydawać posiłki dla dziecka, natomiast rodzice mają istotny wpływ na to, żeby takie posiłki w szkołach były organizowane. Za kwestie organizacji czy odpłatności za posiłki również odpowiada dyrektor - - tłumaczy rzecznik. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Anna Ostrowska (rzecznik MEiN)

Data emisji: 23.09.2021 r.

Godzina emisji: 9.43

anskk

Czytaj także

"Zapewniamy maksimum bezpieczeństwa". Szkoły i przedszkola wracają do nauki stacjonarnej

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 09:10
Za dwa dni wszystkie szkoły i przedszkola wrócą do nauki stacjonarnej i zasad sprzed pandemii. Trwają ostatnie przygotowania przed pierwszym dzwonkiem. By maksymalnie ograniczyć ryzyko zakażeń w szkołach, do wszystkich placówek trafią środki ochrony osobistej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister edukacji i nauki: nie zakładamy przymusowych szczepień nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 12:05
- Nie zakładamy przymusowych szczepień nauczycieli. Nie będzie też obowiązku organizowania punktów szczepień w budynkach szkolnych - podkreślił wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Przypomniał, że nauka w szkołach od 1 września będzie odbywać się stacjonarnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lenistwo, a może prokrastynacja? Czym się różnią?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 13:10
- Prokrastynacja to dość szerokie zjawisko i polega na unikaniu konfrontacji z zadaniem, które przed nami stoi. Robiąc coś innego, przyjemniejszego, czekamy z jego wykonaniem na ostatni moment - mówi w Czwórce dr Ewa Jarczewska-Gerz z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń