Łamiesz przepisy na drodze? Policyjny dron może to nagrać

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 15:56
Policjanci mają kolejną broń do walki z piratami drogowymi. - Dron pozwala na rejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego z dużej odległości, więc nic przed nim nie umknie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia podkomisarz Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji. Na baczności powinni się mieć również piesi oraz rowerzyści, którzy nie przestrzegają przepisów.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Dmitry Kalinovsky/shutterstock

przejscie dla pieszych FREE 1200.jpg
Nowe przepisy w ruchu drogowym. Co się zmieni i dla kogo?
Posłuchaj
09:08 Jedynka/Cztery pory roku - 23.09.2021 dron Poruszając się po drodze, wystarczy tylko przestrzegać przepisów, a na pewno nie zostaniemy nagrani przez drona i spokojnie dojedziemy do celu podróży (Jedynka/Cztery pory roku)

Nieoznakowane i oznakowane radiowozy, wideorejestratory czy urządzenia do pomiaru prędkości to tylko część sprzętu, z którego korzystają policjanci na polskich drogach. - Na naszym wyposażeniu są również drony. Jest to sprzęt wysokiej jakości, który obsługuje dwóch policjantów. Jeden kieruje lotem drona, natomiast drugi obsługuje kamerę wyposażoną w 30-krotny zoom optyczny i 180-krotny zoom cyfrowy - przekazuje podkomisarz Michał Gaweł.

Dron może nagrać każdego

Dron może zarejestrować wykroczenie, które popełnimy na drodze, po czym zatrzyma nas najbliższy patrol policji. - Dron wisi zawieszony w miejscu wyznaczonym przez policjantów, gdzie najprawdopodobniej dochodzi do dużej liczby wypadków i tragicznych zdarzeń drogowych. Trzeba mieć świadomość, że rejestruje dosłownie wszystko i tu chodzi również o zachowanie nie tylko kierujących pojazdami, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Na przykład pieszych, którzy mogą przechodzić na czerwonym świetle czy w niedozwolonym miejscu - wyjaśnia policjant.

Podkomisarz Michał Gaweł przypomina, że przepisy ruchu drogowego obowiązują wszystkich, w tym także pieszych, rowerzystów czy osoby jeżdżące hulajnogami. Jako przykład niebezpiecznego zachowania podaje przechodzenie w niedozwolonych miejscach na przystanek autobusowy. - Niektórym osobom nie chce dojść się do przejścia dla pieszych i próbują przebiegać przez jezdnię przed albo za autobusem, który się zatrzymał. To jest sytuacja, kiedy często dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem pieszych - opisuje.

Ciężko kłócić się z nagraniem

Zdaniem podkomisarza Michała Gawła nagrania z drona są bardzo skuteczne w walce z osobami łamiącymi przepisy. - Tutaj nie ma możliwości, żeby ktokolwiek powiedział, że to nie on, ponieważ wszystko jest zarejestrowane. Oczywiście każdy ma prawo do odmowy przyjęcia mandatu karnego, ale wówczas musi bronić się w sądzie. Czy ma jakieś szanse? Raczej ciężko kłócić się z nagraniem - mówi.

- Policjanci podejmują interwencję, kiedy mają pewność, że dana osoba faktycznie popełniła wykroczenie i jest to zarejestrowane. Policjanci obsługujący drona, przekazują informację patrolom, które są gdzieś w okolicy i wskazują konkretny pojazd z numerem rejestracyjnym lub konkretną osobę, która mogła zostać nagrana - dodaje.

Gość Jedynki podpowiada, że poruszając się po drodze, wystarczy tylko przestrzegać przepisów, a na pewno nie zostaniemy nagrani przez drona i spokojnie dojedziemy do celu podróży. Przypomina też o zasadzie ograniczonego zaufania do innych kierowców.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: podkomisarz Michał Gaweł (Komenda Główna Policji)

Data emisji: 23.09.2021

Godzina emisji: 11.19

DS

Czytaj także

Czas na relaks. Jak efektywnie odpoczywać?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 12:11
Brak efektywnego wypoczynku przekłada się na gorsze samopoczucie, niższą wydajność, ciągłe zmęczenie, a w finale nawet na problemy zdrowotne. Jak odpoczywać by faktycznie wypocząć i skutecznie naładować "życiowe baterie"? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak powinien wyglądać plan lekcji w szkołach?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 13:50
Od 1 września uczniowie w całej Polsce powrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, gdzie obowiązują zasady sprzed pandemii. Jak wygląda plan lekcji? Ile dzieci powinno być w klasie? Czy szkoła ma obowiązek wydawania posiłków dla swoich uczniów? 
rozwiń zwiń