Sezon wakacyjny za nami. Jaki był dla polskiej branży turystycznej?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 14:52
Polska branża turystyczna powoli się odradza. W ubiegłym roku z powodu pandemii przeżywała duży kryzys, jednak tegoroczne lato pokazało, że turystyka zaczęła funkcjonować znacznie lepiej. Czy w trakcie pełzającej epidemii Polacy chętniej wybierali rodzime plaże, morze i góry, czy preferowali jednak wyjazdy za granicę?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Maridav

turyści 1200 pap (2).jpg
Nieudany urlop z powodu odwołania lotu, problemu z bagażem czy noclegiem? Zobacz, gdzie i jak zgłaszać reklamacje

Rodzaje wypoczynku 

Aktywne spędzanie czasu czy relaks na plaży? Jednym z rodzajów turystyki jest turystyka wypoczynkowa, jej celem, jak sama nazwa wskazuje, jest relaks, o którym każdy z nas z pewnością od czasu do czasu marzy. 

Jak podkreśla Joanna Węglarczyk, dyrektor departament Strategii i Rozwoju Polskiej Organizacji Turystycznej, są także osoby, które przyjeżdżały na wakacje odwiedzić rodziny bądź znajomych. - Są to Polacy, którzy mieszkają za granicą i do Polski przyjeżdżają na urlop. Te osoby spędzają wakacje częściowo u rodziny, a później często jeszcze podróżują, odpoczywając nad morzem czy w górach - stwierdza. 

Posłuchaj
07:22 Jedynka/4PR/turystyka 27.09.mp3 Sezon wakacyjny za nami. Jaki był dla branży turystycznej? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Góry czy morze? 

W 2020 roku jedną z branż, która najbardziej ucierpiała z powodu pandemii koronawirusa, była branża turystyczna. Jak podkreśla gość audycji, w 2021 roku Polacy chętnie korzystali z ośrodków wypoczynkowych na terenie kraju. - Sezon był rewelacyjny, jeżeli chodzi o turystykę krajową - mówi. - Mamy najświeższe informacje z GUS, że w lipcu turystów odpoczywających w Polsce, w bazie noclegowej było więcej nie tylko niż w lipcu zeszłego roku, ale więcej niż w lipcu 2019 roku - informuje ekspert. 

Wśród 10 topowych wakacyjnych miejsc, aż 9 znajduje się nad Bałtykiem. Polacy bardzo chętnie wyjeżdżali nad morze oraz w góry, zwłaszcza do Zakopanego, które cieszy się popularnością niezależnie od pory roku. - Wakacje były rekordowe nad morzem i w górach - potwierdza Joanna Węglarczyk. - Natomiast to nie zrekompensuje tego, co działo się przez pierwsze pięć miesięcy, kiedy baza noclegowa była zamknięta - dopowiada. 

Najpopularniejszy kraj na świecie wśród Polaków 

- Wiemy od branży turystycznej, że Chorwacja, Hiszpania i Grecja to były te najbardziej oblegane kierunki przez Polaków - mówi gość Jedynki. - Trzeba pamiętać, że żyjemy w czasach niepewności i rezerwowanie wyjazdów jest obarczone ryzykiem.

Jako środek transportu turyści najchętniej wybierali samochód. - Rezerwowali wyjazdy dużo później niż w latach ubiegłych i też chcieli jeździć bliżej. To się przekładało na ruch turystyczny w turystyce krajowej - ocenia Joanna Węglarczyk. 

Bon turystyczny 

Polski Bon Turystyczny jest narzędziem, które ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin, a pośrednio pomoże też branży turystycznej, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. Do tej pory z tej formy pomocy skorzystało już ponad 5 mln dzieci, a do branż trafiło ok. 1,7 mld zł. - Płatności bonem można dokonać do 31 marca 2022 roku, ale z wyjazdu można skorzystać później - informuje rozmówczyni Daniela Wydrycha. - Nie trzeba realizować wyjazdu do tego dnia, tylko zarezerwować i zapłacić za pobyt najpóźniej do końca marca - dopowiada. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Gość: dyr. Joanna Węglarczyk (departament Strategii i Rozwoju Polskiej Organizacji Turystycznej)

Data emisji: 27.09.2021 r. 

Godzina emisji: 11.21

ans

Czytaj także

Podróże z przyczepą. Na co pozwala prawo jazdy kat. B?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 05:00
Caravaning wjechał w serca Polaków niczym Conrado Moreno w publiczność „Europa da się lubić” – z wielkim hukiem. Ile kosztuje nowa przyczepa? Jakie wymagania trzeba spełnić, aby ciągnąć ją za swoim autem? Co jest największą zaletą podróżowania z własnym domem? Zapraszamy na wycieczkę!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacyjne pakowanie - jak zrobić to dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 05:00
Sezon urlopowy rozpoczął się już na dobre. Aby wypoczynek był udany, musimy się do niego odpowiednio przygotować – spakować tak, aby niczego nie zapomnieć i wszystko mieć pod ręką. Jak to zrobić?
rozwiń zwiń