Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Kiedy i dla kogo świadczenie 1000 plus?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 12:58
Rządowy projekt ustawy dotyczący wprowadzenia Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego zakłada wprowadzenie nowego świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi - maksymalnie 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko - od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Evgeny Atamanenko

czytaj też
maląg free twitter 1200.jpg
Miliony przyznanych świadczeń "Dobry start"

- Celem tego świadczenia jest odciążenie rodziców od wysokich kosztów opieki nad maleńkim dzieckiem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dorota Gierej, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Rodzinnej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. 

Posłuchaj
07:42 _PR1_AAC 2021_09_28-11-20-21.mp3 Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Co warto wiedzieć? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach - po 500 zł przez dwa lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie wypłacany od 2022 r.

- Wnioski będą składane wyłącznie drogą elektroniczną. Będą uruchamiane kanały podobnie, jak w przypadku świadczenia "500 plus" czy "Dobrego startu" - wyjaśnia rozmówczyni Romana Czejarka i dodaje, że świadczenie - podobnie jak inne świadczenia skierowane do rodzin z dziećmi - nie będzie opodatkowane.

- Świadczenie to nie będzie również brane pod uwagę przy ubieganiu się o inne świadczenia. To ważne dla rodzin o mniejszych dochodach, które korzystają z innych świadczeń społecznych. Rodzic uprawniony do świadczenia "500 plus" będzie również uprawniony do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, jeżeli jest to drugie dziecko w wieku 12-36 miesięcy - zaznacza Dorota Gierej.

Zgodnie z projektowanymi przepisami prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego będzie przysługiwać także tym rodzicom, którzy już mają dwoje lub więcej małych dzieci. W takim przypadku świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie dziecko lub kolejne 36. miesiąca życia.


czytaj też
emeryt 1200.jpg
Ponowne przeliczenie emerytury. Jak to zrobić i kto może złożyć wniosek?

Projekt ustawy o RKO jest elementem Polskiego Ładu. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Dorota Gierej (zastępca dyrektora Departamentu Polityki Rodzinnej, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej)

Data emisji: 28.09.2021

Godzina edycji: 11.20

kh

Czytaj także

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Maląg: będzie pomagał łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 11:17
- Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie pomagał łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym. Szacujemy, że tym świadczeniem będzie objętych 615 tys. dzieci - powiedziała w piątek w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń