Opłaty za wywóz śmieci rosną

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 10:13
Tej jesieni w wielu miejscowościach w całym kraju wzrosną opłaty za wywóz śmieci. W kilkunastu gminach wielkopolskich podwyżki wyniosą prawie 30 proc. Taką decyzję podjął Związek Międzygminny "Centrum Zagospodarowania Odpadów - Selekt".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Rawpixel.com


lodówka free 1200.jpg
Odpady wielkogabarytowe. Gdzie i jak je wyrzucać?

Związek z siedzibą w Czempiniu odpowiada za odbiór i zagospodarowanie odpadów na terenie 17 gmin z powiatów poznańskiego, kościańskiego i grodziskiego.


Posłuchaj
02:07 Jedynka-28-09-2021-w-samo-południe-śmieci.mp3 Podwyżka opłat za wywóz śmieci (W samo południe/Jedynka)

żywność śmietnik shutterstock 1200x660.jpg
Pełnowartościową żywność sklepy przekazują potrzebującym

Dorota Lew-Pilarska, przewodnicząca związku Selekt, wyjaśnia, że podwyżka jest spowodowana znacznym wzrostem ilości odpadów wyprodukowanych przez mieszkańców w miejscowościach wchodzących w skład związku. - Odpady zmieszane i selektywne wzrosły o 14 proc. w stosunku do ilości, jakie były przyjęte przy kalkulowaniu stawek 27 zł, a odpady bio wzrosły o prawie 240 proc. Bardzo dużo - wylicza.

Według niej wpływ na wzrost opłat miało wejście w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku przepisów nakazujących segregację odpadów, a przede wszystkim segregację odpadów bio. Zaznacza, że związek nie ma własnych dochodów, więc gminy musiałyby dopłacać do odbioru śmieci z własnych budżetów.

Konrad Malicki, burmistrz Czempinia, przyznaje, że obowiązująca do tej pory stawka jest niewystarczająca do pokrycia faktycznie ponoszonych kosztów. Zaznacza, że związek jest jedynie pośrednikiem między mieszkańcami a firmami wywożącymi śmieci.

- Mieszkańcy oczekują od nas, żeby pracowały szkoły i przedszkola, żebyśmy inwestowali, budowali drogi, kanalizację, obiekty użyteczności publicznej, a zasób pieniędzy jest wyczerpany - mówi burmistrz. Wyjaśnia, że jeśli gmina będzie dopłacała do utylizacji śmieci, to nie wybuduje kolejnej drogi czy przedszkola, albo będzie musiała podnieść podatki gdzie indziej.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji"W samo południe"

Materiał: Jacek Marciniak

Data emisji: 28.09.2021 

Godzina emisji: 12.45

ag

Czytaj także

"Zielona stal", czyli pomysł naukowców AGH na zagospodarowanie odpadów hutniczych

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 12:45
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej opracowali sposób na recykling odpadów z żelaza. "Koniec ze składowaniem odpadów, a pora na odzyskiwanie terenu po składowiskach hutniczych" – mówią. Nowatorski projekt zakłada opracowanie i wdrożenie procesu produkcji "zielonej stali". Prace prowadzone są na terenie byłej krakowskiej huty. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierdzący problem ZUK w Puławach. Wszystko przez nieprawidłową segregację odpadów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 12:30
Zakładu Usług Komunalnych w Puławach kupił za dwa miliony złotych maszynę do przetwarzania odpadów biodegradowalnych, ale nie może z niej w pełni korzystać, bo do brązowych pojemników trafiają niewłaściwie posegregowane śmieci. Co jest tego przyczyną? 
rozwiń zwiń