Do picia, jedzenia i wąchania. Kawa dobra na wszystko?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 14:30
Cappuccino, macchiato, espresso, caffe latte. To nazwy doskonale znane nie tylko prawdziwym kawoszom, ale również osobom, które kawę piją okazjonalnie. Przy okazji Międzynarodowego Dnia Kawy warto temu napojowi przyjrzeć się bliżej.
29 września to Międzynarodowy Dzień Kawy
29 września to Międzynarodowy Dzień KawyFoto: www.pixabay.com

Czytaj też:
kawa muzyka shutterstock_1200.jpg
Muzyka z kawą w tle na Międzynarodowy Dzień Kawy

Jeden z branżowych portali informuje, że dziennie na świecie wypijanych jest około 2,25 mld filiżanek kawy. W Polsce jeszcze w roku 2018 ponad 80 proc. dorosłych obywateli deklarowało regularne picie kawy. - Na naszym rynku możemy zauważyć bardzo dynamiczny rozwój branży kawowej - mówi barista Michał Ziemlewicz.


Posłuchaj
04:10 PR1_MPLS 2021_09_29-09-21-23.mp3 29 września to Międzynarodowy Dzień Kawy ("Cztery pory roku"/Jedynka)

 

Kawa na deser

W roku 2020 Polska była liderem w Europie pod względem liczby sprzedanych ciśnieniowych, domowych ekspresów do kawy. Kawa to jednak nie tylko napar sączony z filiżanki lub kubka. Powszechnie używa się jej również jako bazy do przyrządzania deserów. - Najbardziej znany to chyba tiramisu. Biszkopty namaczamy w kawie - tłumaczy gość audycji.

Nie bez znaczenia pozostaje region świata, z którego pochodzi nasza kawa. - Jeśli użyjemy kawy, która będzie bardziej owocowa, np. pochodzącej z Afryki, to smak będzie inny, niż gdybyśmy użyli kawy np. z Ameryki Południowej. Ta druga będzie miała w sobie więcej słodyczy - dodaje Michał Ziemlewicz.

Zobacz też:

Czytaj też:
lockdown zamknięcie pandemia kobieta kubek kawa shutter 1200 eldar nurkovic.jpg
Gdy nastrój zawodzi - postaw na kawę

Ukryte zastosowania kawy

W niektórych państwach, takich jak choćby Meksyk, zastosowań kawy jest więcej. Wykorzystuje się ją podczas przygotowywania dań wytrawnych, np. chilli con carne. - To jest doskonały dodatek, pogłębiający smak. Możemy użyć kawy w wersji już zaparzonej, na przykład espresso, i wtedy w potrawie nie wyczuwamy ziarenek, ale możemy też dodać kawy w postaci mielonej - wylicza Olga Głębicka, blogerka kulinarna. Wówczas konsystencja potraw zmienia się na bardziej ziarnistą. - Kawa jest doskonałym dodatkiem do marynat do mięs, można z nią eksperymentować - dodaje.

Specjaliści podkreślają, że kawę możemy spożywać również w formie nieprzetworzonej. Ziarna stanowią skuteczną receptę na nieprzyjemny posmak. - Doskonale neutralizują kwasy, które mamy na podniebieniu. Jeśli jemy pikantne rzeczy, przegryzienie kawy pomaga pozbyć się tego posmaku - radzi Ziemlewicz. Kawa przydaje się również w sytuacjach niezwiązanych z szeroko pojętą gastronomią. - Jeśli np. chcemy powąchać dużo różnych aromatów i je rozróżnić, warto mieć kawę przy sobie, ponieważ jest ona neutralizatorem pomiędzy jednym a drugim zapachem - zdradza Olga Głębicka.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Data emisji: 29.09.2021

Godzina emisji: 9.21

mg

Czytaj także

Herbata i kawa - czy mogą się przeterminować?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 16:12
Herbata i kawa - wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich dnia. Towarzyszą nam na co dzień, jednak nieczęsto zastanawiamy się, czy mają termin przydatności.  
rozwiń zwiń