Czy można uzależnić się od seriali? Okazuje się, że bardzo łatwo!

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 13:53
- Początkowo jest zawsze wyparcie, że mnie to nie dotyczy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Marcysiak z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Czy seriale mogą faktycznie uzależniać? Jakie są tego pierwsze objawy? Dlaczego tak bardzo chcemy je oglądać?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Evgeniia Freeman

Kobieta drzemka sen 1.jpg
Brak snu. Czy to powód do niepokoju?
Posłuchaj
08:28 Jedynka/Cztery pory roku - 18.10.2021 seriale Ekspert Jedynki nie ukrywa, że nawet rezygnacja z telewizji może nie uwolnić nas od uzależnienia od seriali (Jedynka/Cztery pory roku)

Dr Tomasz Marcysiak przyznaje, że istnieje już nawet takie pojęcie jak binge-watching, czyli nieustające przesiadywanie przed telewizorem, komputerem i oglądanie. - Kiedyś czytało się książki od deski do deski, tak teraz ogląda się serial od pierwszego do ostatniego odcinka. Wtedy pojawia się problem - twierdzi socjolog.

Zdaniem eksperta ten problem jest już dosyć powszechny, skoro nawet na stronach internetowych terapeutów pojawiają się zakładki związane z ewentualną terapią serialową. Rzadko jednak zdarza się, że pacjenci sami kierują się do specjalistów, przyznając się, że są uzależnieni od seriali. - To jest kwestia dopiero wyciągnięcia z naszych problemów tego, co jest ich przyczyną - zauważa.

Dlaczego się uzależniamy?

Uzależnienie od seriali spowodowane jest m.in. tym, że w obecnych czasach możemy od razu obejrzeć nawet cały sezon. Kiedyś musieliśmy poczekać na kolejny odcinek kilka dni.

- Nasz mózg pracuje trochę tak, jak mięsień. Jeżeli przyzwyczai się do czegoś, to potem tego potrzebuje. Jeśli przyzwyczaimy się, że można obejrzeć cały sezon w ciągu jednej nocy, to później jeden odcinek nas nie satysfakcjonuje. Ostatnio utkwił mi w pamięci serial "Belfer". Jedna ze stacji wyemitowała go w idealnym czasie, żeby zgromadzić największą publiczność, czyli w noc sylwestrową. Każdy miał wtedy pretekst, że może bez żadnej konsekwencji zarwać całą noc, oglądając sezon - wyjaśnia dr Tomasz Marcysiak.

Jeżeli seriale zaczynają nas odrywać od codziennych zajęć, możemy być już od nich uzależnieni. - Taka utrata poczucia czasu, często nawet rozdrażnienie, kiedy nie ma dostępu do sieci albo kiedy coś nie pojawia się w określonym czasie, czy zaniedbywanie obowiązków. Nawet takie proste, wydawałoby się, rzeczy, jak zaniedbywanie swojego wyglądu zewnętrznego albo diety. To są typowe objawy dla uzależnienia. Jeżeli przyczyną są seriale, to chyba niektórzy z nas po prostu potrzebują pomocy - mówi dr Tomasz Marcysiak.

Źródło: Arlena Witt/Co znaczy binge i binge-watch?

Rezygnacja z telewizji nic nie daje

Ekspert Jedynki nie ukrywa, że nawet rezygnacja z telewizji może nie uwolnić nas od uzależnienia. - To jest oszukiwanie samego siebie, ponieważ jest internet oraz są platformy, na których znajdują się seriale. Wtedy życie telewizyjne i skakanie z kanału na kanał przenosi się do uporządkowanego planowania oglądania seriali - zwraca uwagę.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji:  Cztery pory roku 

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: dr Tomasz Marcysiak (socjolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu)

Data emisji: 18.10.2021 

Godzina emisji: 9.40

DS

Czytaj także

"Do końca nie wiadomo, co znajduje się w tuszu". Dermatolog ostrzega przed tatuażami

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 12:50
Jedni uważają je za formę sztuki i sposób na wyrażenie siebie, inni zaś są zdania, że po prostu szpecą nasze ciało. Tatuaże mają swoich zwolenników, jak i przeciwników, a czy tak naprawdę są bezpieczne dla naszego zdrowia? - Tatuaż to trauma dla skóry - mówi wprost dr Małgorzata Marcinkiewicz, dermatolog i specjalistka medycyny estetycznej. Dlaczego tak twierdzi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wady wymowy u dziecka. Kiedy zacząć się niepokoić?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 13:51
Jąkanie, seplenienie i inne zaburzenia mowy dotykają najczęściej dzieci. Jak można je leczyć? 15 października to Międzynarodowy Dzień Zaburzeń Mowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Teatru Polskiego Radia. "To miejsce będzie tętniło życiem"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 13:08
- To będzie dobre nawiązanie do historii Baranowa Sandomierskiego, który był miejscem spotkań z wysoką kulturą, pięknymi wydarzeniami i wspaniałymi ludźmi, którzy tutaj gościli - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Mazur, burmistrz Baranowa Sandomierskiego. Właśnie w tym miejscu powstało Muzeum Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń