Warzywa i owoce z supermarketu. O czym warto pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 14:23
W jaki sposób przechowywane są owoce i warzywa kupowane przez nas m.in. w supermarketach? Dlaczego niektóre gatunki jabłek się błyszczą i są lepkie w dotyku, a cytryny, pomarańcze czy mandarynki bywają wilgotne?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Czytaj też:
jedzenie owoce warzywa dieta zdrowa żywność_1200.jpg
Po te warzywa i owoce Polacy sięgają najchętniej. Zobacz wyniki badania

Choć podczas zakupów odruchowo poszukujemy warzyw i owoców idealnych pod względem kształtu czy barwy, nie zawsze taki wybór jest najwłaściwszy. Przykładem mogą być lśniące jabłka. - Konsumenci lubią dorodne, ładnie wyglądające owoce, więc producenci, wiedząc o tym, podejmują wszelkie działania, by te oczekiwania spełnić - mówi technolog żywności i chemik, Jolanta Olszewska-Flejszar.


Posłuchaj
08:50 PR1_AAC 2021_10_21-09-35-52.mp3 Warzywa i owoce z supermarketu. O czym warto pamiętać? ("Cztery pory roku"/Jedynka)

 

Woskowanie: powszechna praktyka

Gość audycji tłumaczy, że świecąca i śliska skórka jest efektem stosowania nowoczesnych metod przechowywania, opartych na różnego rodzaju woskach. Nie stanowią one jednak zagrożenia dla naszego zdrowia. - Są to preparaty naturalnego pochodzenia, najczęściej oleje roślinne bądź woski pszczele - przekonuje Jolanta Olszewska-Flejszar. Zabiegi te, stosowane są m.in. po to, by jabłka nie straciły w transporcie zbyt dużej ilości wody.

Warzywa i owoce mogą być woskowane kilkukrotnie, ilość substancji rośnie wraz z czasem przechowywania. - Pod koniec zimy jabłka rzeczywiście praktycznie się kleją do naszych dłoni - przyznaje gość "Czterech pór roku". Najlepszą metodą pozbycia się wosku jest mycie warzyw i owoców pod ciepłą lub gorącą wodą poprzez ich pocieranie. - Specjaliści w zakresie bezpieczeństwa wypowiedzieli się, że nie jest dozwolone mycie warzyw i owoców w detergentach - dodaje.

Zobacz też:

Czytaj też:
woda mineralna 1200.jpg
Jaka woda do picia najlepsza? Dla każdego coś innego

Pestycydy - realne zagrożenie

Większym zagrożeniem są, używane na etapie wegetacji, pestycydy. - Tu zaczyna się proces, którego celem ma być zwiększenie walorów estetycznych, ale również utrzymanie dobrych wartości odżywczych w procesie przechowywania - wylicza Jolanta Olszewska-Flejszar. Przykładem mogą być pomarańcze, których skórka zawiera pozostałości substancji mających hamować rozwój pleśni. - Jeśli dobrze tej skórki nie umyjemy, spożywanie pomarańczy stwarza zagrożenie - wyjaśnia gość audycji.

Dodaje jednocześnie, że nie wystarczy samo opłukanie, pomarańcze warto wyszorować szczoteczką. Metoda ta dotyczy również innych owoców i warzyw z twardą skórką. Można również wyparzyć je we wrzątku - Ostatecznie możemy zastosować roztwór wody i octu w proporcjach: pół szklanki octu i dwie szklanki wody, w przypadku mycia sałat i innych warzyw liściastych - radzi Jolanta Olszewska-Flejszar. Należy jednak pamiętać, by przed przygotowywaniem warzyw i owoców dokładnie umyć dłonie.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Jolanta Olszewska-Flejszar (technolog żywności i chemik)

Data emisji: 21.10.2021

Godzina emisji: 9.35

mg

Czytaj także

"Fale upałów nie są dobre dla upraw". Dr Witold Boguta o cenach warzyw i owoców

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 13:26
- W ostatnim czasie mamy falę upałów, które nie są dobre dla upraw. Miejscami mamy do czynienia z suszą, a z kolei miejscami z podtopieniami i nawałnicami - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
rozwiń zwiń