"Wystartujmy z farbami i pisakami". Trwa akcja "Choinki Jedynki 2021"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 17:00
Trwa konkurs plastyczny dla młodych artystów w ramach jubileuszowej, 20. Akcji Charytatywnej "Choinki Jedynki 2021". Akcję i konkurs pod hasłem "Tajemnica Bożego Narodzenia" zainaugurowano podczas specjalnej audycji 17 października.
.
.Foto: .

Czytaj też:
Choinki_1200x660.jpg
"Choinki Jedynki" po raz 20! Ruszyła charytatywna akcja Programu 1

Środki zgromadzone w ramach tegorocznej odsłony Akcji "Choinki Jedynki", zostaną przekazane na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Stowarzyszenia Wspólnota Chleb Życia, prowadzonego przez siostrę Małgorzatę Chmielewską. Wydarzeniem ściśle związanym z akcją jest konkurs rysunkowy dla dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat.

Posłuchaj
06:26 PR1_AAC 2021_10_27-10-17-03.mp3 Trwa Akcja Charytatywna "Choinki Jedynki", a w jej ramach konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży ("Cztery pory roku"/Jedynka)

 

Kolaż wyobraźni

Każdego roku zainteresowanie udziałem w konkursie jest ogromne. Młodzi artyści zachwycają nie tylko wrażliwością, ale również wyobraźnią. - Dwadzieścia lat to długi czas, a w mojej pamięci jest duży zbiór przepięknych obrazów, które też posłużyły wylicytowaniu i przekazaniu pieniędzy dla potrzebujących - mówi prof. Franciszek Maśluszczak, artysta malarz, pedagog i członek konkursowego jury. Podczas ubiegłorocznego Wielkiego Finału dzięki słuchaczom zebrano 177 tysięcy 626 złotych - Mam nadzieję, że w tym roku również będzie to bardzo płodny czas - dodaje gość audycji.

YouTube/Polskie Radio

Profesor Maśluszczak zwraca uwagę, że od początku trwania akcji w pracach dominują elementy związane ze świętami Bożego Narodzenia i z przełomem roku. Jednocześnie podkreśla, że nie jest możliwe wybranie jednego dzieła, które szczególnie zapadło w pamięć sędziów. - Dominował śnieg, zawieja, Mikołaj, renifery, narty czy prezenty. Jest tego strasznie dużo. To nie jest jeden obraz, a kolaż tego, co przesłano do Polskiego Radia - wylicza gość "Czterech pór roku". Prace można nadsyłać do 22 listopada poprzez formularze znajdujące się na stronie Akcji.

Zobacz też:

Festiwal różnorodności

Nadchodzące święta to czas szczególny, choćby ze względu na ich rodzinny charakter. Prof. Franciszek Maśluszczak apeluje do dzieci i młodzieży, by czarowi Bożego Narodzenia ulec już dziś i wykorzystać go do zrealizowania artystycznych pomysłów. - Wystartujmy z pędzlami, z farbami, z pisakami, z ołówkami i z naszą wyobraźnią - wylicza. W jury, oprócz gościa "Czterech pór roku", znaleźli się również Aneta Kosin (plakacistka, kreatorka wizerunku, pedagog), oraz Marek Jaromski (artysta grafik). Z nadesłanych prac wybiorą oni 20 rysunków nagrodzonych i 40 wyróżnionych.

YouTube/Polskie Radio

***

Akcja charytatywna Jedynki Polskiego Radia, której celem jest wspieranie podmiotów i organizacji pomagającym osobom z niepełnosprawnościami, narodziła się blisko 20 lat temu. Od 2005 r. Program 1 Polskiego Radia zbiera fundusze na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko", a od 2013 r. także dla innej organizacji pożytku publicznego o podobnym charakterze działalności, wskazywanej co roku przez tę fundację.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: prof. Franciszek Maśluszczak (artysta malarz, pedagog)

Data emisji: 27.10.2021

Godzina emisji: 10.17

mg

Czytaj także

"Choinki Jedynki 2020". Anna Dymna: to radosny czas

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 10:57
W audycji "Cztery Pory Roku" w Programie 1 Polskiego Radia odbyły się pierwsze licytacje w ramach tegorocznej akcji "Choinki Jedynki". Cały dochód z aukcji będzie przeznaczony dla podopiecznych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej prof. Andrzeja Cechnickiego. - To w nich zawarty jest uśmiech i one przynoszą szczęście - mówi o przekazanych podarunkach Anna Dymna.
rozwiń zwiń