Szkolnictwo zawodowe powraca do łask

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 13:31
Dzień Kształcenia Zawodowego z Erasmus+ oraz WorldSkills w Programie 1 Polskiego Radia. To doskonała okazja, by zwrócić baczniejszą uwagę na szkolnictwo zawodowe, które po latach zapomnienia, powoli powraca do łask.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ALPA PROD

Czytaj też:
shutterstock_rodo kradzież danych 1200.jpg
Wyciek danych osobowych. Jak należy reagować?

Choć w ostatnich latach, szkolnictwo zawodowe traktowane było po macoszemu, faktem jest że młodym ludziom daje ono szansę rozwoju i wybrania ścieżek ciekawej kariery zawodowej, pracodawcom zaś umożliwia pozyskanie wysokiej klasy specjalistów w różnych dziedzinach. - Ostatnia reforma edukacyjna do kształcenia zawodowego dopuściła współpracę z pracodawcami i zapisała niejako pewne zadania, które leżą po ich stronie - mówi Paweł Poszytek, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.


Posłuchaj
08:48 PR1_AAC 2021_10_28-09-36-34.mp3 Dzień Kształcenia Zawodowego z Erasmus+ oraz WorldSkills w Programie 1 Polskiego Radia. (Cztery pory roku"/Jedynka)

 

Gość "Czterech pór roku" zwraca uwagę, w dużym kraju ciężko jest programować lokalną mapę zawodów z poziomu centralnego. Każdy region ma swoją specyfikę i swoje potrzeby. - Włączając pracodawców globalnych, ale również lokalnych, łatwiej jest samorządom układać siatkę szkół na danym terenie - nie ma wątpliwości. Kolejną istotną zmianą są tzw. doktoraty wdrożeniowe, które reguluje reforma szkolnictwa wyższego. - Reforma ta zacieśniła współpracę między uczelniami, a biznesem na poziomie zawodowym - dodaje.

YouTube/Narodowa Agencja E+ i EKS

Edukacja i rywalizacja

Projektem, który ma pomagać w kształceniu specjalistów, jest Erasmus+. Dzięki niemu, można zdobywać specjalne granty. W poprzedniej, siedmioletniej perspektywie finansowej, za pieniądze unijne udało się wysłać ponad 100 tys. polskich uczniów i studentów na zagraniczne staże.


Czytaj też:
shutterstock Harbucks studenci ludzie  radość 1200.jpg
Erasmus. Doświadczenie, które procentuje przez lata

- W tej chwili, budżet programu się podwaja, więc tych osób będziemy mogli wysłać więcej. Uczestnicy wyjeżdżają na staże do fabryk samochodów w Niemczech, do restauracji i hoteli we Francji - wylicza gość audycji. Ponadto, w ramach Erasmus+, instytucje takie jak uczelnie, szkoły, fundacje, stowarzyszenia działające na rzecz podnoszenia kwalifikacji mogą pozyskiwać granty na opracowanie nowatorskich modułów szkoleniowych, uatrakcyjniających ich ofertę.

Na miłośników rywalizacji czekają mistrzostwa w zawodach branżowych - WorldSkills. Osoby wykonujące dany zawód, mogą spotkać się z konkurentami z innych krajów i zmierzyć się z nimi. Kilka dni temu, polska reprezentacja w europejskich mistrzostwach wywalczyła trzy medale.

- Inicjatywa ma już 70. lat, należy do niej ponad osiemdziesiąt krajów. My, jako Polska, przystąpiliśmy do programu dopiero cztery lata temu i nadrabiamy nasze opóźnienia. W 2019 roku w Kazaniu, na Mistrzostwach Świata Maciej Wicherek zdobył srebrny medal w gotowaniu , a teraz z Mistrzostw Europy w Austrii przyjechaliśmy z trzema brązowymi medalami: we florystyce, spawaniu i gotowaniu - mówi Paweł Poszytek.

Organizatorzy mistrzostw, dbają również o promocję tzw. zawodów przyszłości. Młodzi ludzie rywalizują więc np. w cyberbezpieczeństwie, robotyce mobilnej czy hakerce. 

"Talent budzi cuda"

Podczas kolejnych zawodów, Polskę będzie promował specjalny teledysk. Do współpracy zaproszono wybitnego autora tekstów, Marka Dutkiewicza, a efektem jest utwór "Talent budzi cuda". - Prestiż branż zawodowych powinien być wyższy. Narzędzi, żeby go odzyskać jest wiele, między innymi ten hymn - podsumowuje gość "Czterech pór roku". Utwór został dziś wyemitowany w "Muzycznej Jedynce" na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

YouTube/WorldSkills Poland - liderzy branż

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Paweł Poszytek (dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności)

Data emisji: 28.10.2021

Godzina emisji: 9.36

mg

Czytaj także

Moda na inteligencję. Czy testy sprawdzające IQ są miarodajne?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 13:40
Choć największa moda na wykonywanie testów IQ już minęła, to wciąż są osoby, które chętnie sprawdzają swoje wyniki. O czym tak naprawdę nam one mówią? Czy wysokie IQ oznacza mądrość? Ułatwia czy utrudnia życie? A może poziom inteligencji uwarunkowany jest genetycznie?
rozwiń zwiń