Jak poszukiwać śladów rodziny sprzed wielu lat? Ekspert radzi

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 11:50
Dzień Zaduszny to okazja do wspominania bliskich, którzy odeszli, naszych przodków. A także okazja do rozmów z rodziną o naszych korzeniach. Jak wykonać dobre drzewo genealogiczne? Jak poszukiwać śladów rodziny sprzed wielu lat? Od czego zacząć? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Jarmoluk/domena publiczna

1200_zdjęcia_shutterstock.jpg
Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Skomplikowane drogi polskich rodzin

Poszukiwanie rodzinnych korzeni 

- Nauka klasyczna genealogii mówi, że przede wszystkim trzeba rozmawiać z najstarszymi członkami naszej rodziny, zapytać ich o przodków - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Adam Pszczółkowski, genealog. - Dzisiaj obchodzimy Dzień Zaduszny, więc również odwiedzamy bliższych bądź dalszych krewnych spoczywających na cmentarzach. Z tablic także można się wiele dowiedzieć, ponieważ na grobach mamy imiona, nazwiska, daty zgonu - dodaje. 


Posłuchaj
07:29 Jedynka/4PR genealogia.mp3 Jak poszukiwać śladów rodziny sprzed wielu lat? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Historie wielu rodzin znajdziemy w dokumentach, materiałach archiwalnych, które - jak podkreśla gość Jedynki - są coraz bardziej dostępne dla zainteresowanych. - Pandemia znacznie przyspieszyła digitalizację. Archiwa państwowe i biblioteki w większości są zamknięte, dostępne w sposób reglamentowany, ale w zamian za to archiwa bibliotek w szybszym trybie digitalizują i masowo udostępniają - wyjaśnia Adam Pszczółkowski. - Informacje trzeba weryfikować poprzez dokumenty: metryki chrztów, ślubów, zgonów. Są one w większym stopniu udostępniane przez archiwa państwowe, kościelne bądź serwisy internetowe - przyznaje ekspert. 

źródło: Archiwa Państwowe/Youtube

Kolejne kroki badawcze 

Adam Pszczółkowski podkreśla, że w poszukiwaniu śladów naszej rodziny możemy cofnąć się o ok. 200 lat. - Przy zachowaniu dokumentacji, poza czarnymi dziurami, np. zniszczenie dokumentów w czasie I czy II wojny światowej, to cofnięcie się w warunkach polskich o 200 lat nie jest dzisiaj żadnym problemem - mówi. 

Gdy chcemy sięgnąć do dawniejszych czasów, warto zaznajomić się z tłem historycznym badanej epoki, zwłaszcza z historią regionu, w którym mieszkali przodkowie, jego przynależnością państwową, administracyjną i kościelną. - Jeżeli chodzi o wcześniejsze epoki, to istotne jest, jaki był stan społeczny przodków - mówi gość audycji. - Najlepiej, jakby to była szlachta i żeby dla danego powiatu, województwa zachowały się księgi sądowe, ziemskie, grodzkie, podatkowe - wylicza. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi:  Roman Czejarek

Gość: Adam Pszczółkowski (genealog) 

Data emisji: 2.11.2021 r. 

Godzina emisji: 9.14

ans 

Czytaj także

Kiedy powinniśmy pójść z dzieckiem do psychologa?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 17:15
Nasze dziecko jest nadpobudliwe, krzyczy i nie słucha dorosłych. Co możemy wtedy zrobić? - Jeśli będzie to uciążliwe, warto pójść do psychologa, nawet po to, żeby usłyszeć, że wszystko jest w normie rozwojowej i po prostu trzeba poczekać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia psycholog Joanna Węglarz. A co w przypadku, kiedy dziecko spędza całe dnie przed komputerem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe życie po rozwodzie. Co trzeba wiedzieć i jak egzekwować swoje prawa?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 13:30
Niedawno, bo 22 października, obchodziliśmy Dzień Praw Rodziny. Jakie są prawa "starej" rodziny, której głowa odchodzi budować nowe stado? Co w sytuacji, gdy jeden z małżonków uchyla się od płacenia alimentów? 
rozwiń zwiń