Czwarta fala COVID-19 wciąż przyśpiesza. Jak wygląda sytuacja w polskich szpitalach?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 15:07
Czwarta fala koronawirusa wzrasta. Kogo najbardziej dotyka? Kto znajduje się na oddziałach covidowych - procentowo ile osób, które się nie zaszczepiły? Jak niebezpieczna jest dla dzieci? Czy powinniśmy się szczepić trzecią dawką? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: martinbertrand.fr/Shutterstock

szczepienie 1200 free.jpg
Ruszają szczepienia dawką przypominającą dla osób pełnoletnich

Chorych w szpitalach przybywa 

- Ostatni weekend przyniósł nam kolejnych, nowych pacjentów. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przeznaczył 66 łóżek, a dzisiaj są to kolejne 36, czyli 102 łóżka dla pacjentów ze schorzeniem SARS-CoV-2. - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. - Niestety w 99 proc. osoby, które trafiają do szpitala, to osoby niezaszczepione. Mieliśmy w ostatni weekend dwóch pacjentów po szczepieniu, jednak ich stan nie wymagał podłączenia respiratora, mieli po prostu gorsze samopoczucie - dodaje. 


Posłuchaj
12:38 Jedynka/4PR covid-19.mp3 Czwarta fala COVID-19 wciąż przyśpiesza. Jaka jest sytuacja w szpitalach? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Coraz więcej zakażeń


Ministerstwo Zdrowia poinformowało wczoraj, że poprzedniej doby wykryto w Polsce 4 tysiące 894 nowe zakażenia koronawirusem. Zarejestrowano 13 zgonów osób zakażonych. 

Jak przyznaje gość audycji, duży odsetek osób niezaszczepionych nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. - Pacjenci, którzy byli podłączeni do respiratora i wybudzani, zdecydowanie bardziej weryfikują swój pogląd i z tego, co zauważyliśmy po weekendzie, wzrosła liczba szczepiących się - mówi Piotr Matej. - Myślę, że to jest efekt między innymi członków rodzin czy znajomych, ponieważ jak zauważają, jak ciężki jest przebieg i że pojawiają się powikłania, to wtedy świadomość wzrasta - ocenia. 

Piotr Madej przypomina, że szczepionka przeciw COVID-19 nie uchroni nas przed zakażeniem, ale uchroni przed ciężkim przebiegiem choroby. - Statystyki jednoznacznie pokazują, że pacjenci w poważnym stanie to pacjenci niezaszczepieni. 

źródło: Kancelaria Premiera/Youtube 

Sytuacja epidemiczna w Krakowie

Podobnie sytuacja wygląda w krakowskich szpitalach, o czym mówi prof. dr hab. n. med. Anna Boroń-Kaczmarska, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. - Mamy oddziały przekształcane w oddziały przeznaczone tylko dla chorych na COVID-19. To jest najlepszym dowodem na to, że liczba pacjentów jest bardzo wysoka - przyznaje. - Oddział, z którym jestem związana zawodowo, jest w stu procentach wypełniony pacjentami zakażonymi koronawirusem. W 70 proc. to osoby niezaszczepione, a 30 proc. stanowią osoby z ponownym zakażeniem, które zaskutkowało chorobą. Pacjenci niezaszczepieni chorują ciężko lub bardzo ciężko - tłumaczy ekspert. 

***

W Polsce od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19, podano 39 067 239 dawek szczepionek – wynika z danych zamieszczonych we wtorek na stronach rządowych. W pełni zaszczepiono blisko 20 mln osób.

W pełni zaszczepiono, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson 19 966 504 osoby. Trzecią dawkę (uzupełniającą) otrzymało 237 tys. i jedna osoba, a dawkę przypominającą – 808 981 pacjentów. Jak przekazano, dzienna liczba szczepień to 507 iniekcji.  

źródło: Kancelaria Premiera/Youtube 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Goście: Piotr Matej (dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie), prof. dr hab. n. med. Anna Boroń-Kaczmarska (kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego) 

Data emisji: 2.11.2021 r. 

Godzina emisji: 11.16

IAR/ans