Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Skomplikowane drogi polskich rodzin
Poszukiwanie rodzinnych korzeni
- Nauka klasyczna genealogii mówi, że przede wszystkim trzeba rozmawiać z najstarszymi członkami naszej rodziny, zapytać ich o przodków - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Adam Pszczółkowski, genealog. - Dzisiaj obchodzimy Dzień Zaduszny, więc również odwiedzamy bliższych bądź dalszych krewnych spoczywających na cmentarzach. Z tablic także można się wiele dowiedzieć, ponieważ na grobach mamy imiona, nazwiska, daty zgonu - dodaje.
07:29 Jedynka/4PR genealogia.mp3 Jak poszukiwać śladów rodziny sprzed wielu lat? (Cztery pory roku/Jedynka)
Historie wielu rodzin znajdziemy w dokumentach, materiałach archiwalnych, które - jak podkreśla gość Jedynki - są coraz bardziej dostępne dla zainteresowanych. - Pandemia znacznie przyspieszyła digitalizację. Archiwa państwowe i biblioteki w większości są zamknięte, dostępne w sposób reglamentowany, ale w zamian za to archiwa bibliotek w szybszym trybie digitalizują i masowo udostępniają - wyjaśnia Adam Pszczółkowski. - Informacje trzeba weryfikować poprzez dokumenty: metryki chrztów, ślubów, zgonów. Są one w większym stopniu udostępniane przez archiwa państwowe, kościelne bądź serwisy internetowe - przyznaje ekspert.
źródło: Archiwa Państwowe/Youtube
Kolejne kroki badawcze
Adam Pszczółkowski podkreśla, że w poszukiwaniu śladów naszej rodziny możemy cofnąć się o ok. 200 lat. - Przy zachowaniu dokumentacji, poza czarnymi dziurami, np. zniszczenie dokumentów w czasie I czy II wojny światowej, to cofnięcie się w warunkach polskich o 200 lat nie jest dzisiaj żadnym problemem - mówi.
Gdy chcemy sięgnąć do dawniejszych czasów, warto zaznajomić się z tłem historycznym badanej epoki, zwłaszcza z historią regionu, w którym mieszkali przodkowie, jego przynależnością państwową, administracyjną i kościelną. - Jeżeli chodzi o wcześniejsze epoki, to istotne jest, jaki był stan społeczny przodków - mówi gość audycji. - Najlepiej, jakby to była szlachta i żeby dla danego powiatu, województwa zachowały się księgi sądowe, ziemskie, grodzkie, podatkowe - wylicza.
Czytaj także:
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Roman Czejarek
Gość: Adam Pszczółkowski (genealog)
Data emisji: 2.11.2021 r.
Godzina emisji: 9.14
ans