Ekonomiczna jazda. Jak jeździć, by oszczędzać paliwo?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 14:50
Ceny na stacjach paliw szybują do niespotykanych dotąd poziomów. Kierowcy płaczą, ale płacą, bo nie mają na to wpływu, a muszą dojechać do pracy czy do szkoły. Ale duży wpływ na zużycie paliwa ma sposób jazdy, który pozwala choć trochę ograniczyć apetyt samochodowego silnika.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: oleksa/Shutterstock

hulajnoga FREE 1200.jpg
Gdzie i jak możemy jeździć na hulajnogach? Sprawdź nowe przepisy

Sylwester Pawłowski z projektu edukacyjnego Świadomy kierowca zauważa, że ekojazda źle się kojarzy, bo ze ślamazarną i powolną jazdą. - Jakbyśmy obalili ten mit, to okazałoby się, że ekojazda to fajna technika jazdy i taktyka poruszania się po drodze - mówi. Połączenie tych dwóch rzeczy daje wiele korzyści. Pozwala zaoszczędzić finanse i mieć pozytywny wpływ na środowisko.

Posłuchaj
08:00 Jedynka-5-11-2021-cztery-pory-roku-ekojazda.mp3 Ekojazda - jak oszczędzać paliwo (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Pixabay zima, samochód, śnieg 1200.jpg
Ekspert: rozgrzewanie samochodu przed jazdą nie ma sensu

Przede wszystkim do ekojazdy trzeba przygotować samochód, bo im lżejszy, tym mniej pali. Warto też sprawdzać, czy ciśnienie w kołach nie jest za niskie zwłaszcza teraz, kiedy zrobiło się chłodno, bo wtedy ciśnienie zmniejsza się. 

Gość Programu 1 Polskiego Radia obala mit, że spod świateł trzeba ruszać wolno dodając gazu. - Trzeba jak najszybciej osiągnąć prędkość dozwoloną na danej drodze - mówi. A to dlatego, żeby jak najkrócej jechać w warunkach, kiedy zużycie paliwa jest największe. Potem tę prędkość jazdy utrzymywać i nie jechać za szybko, bo przecież trzeba będzie hamować.

Sylwester Pawłowski podkreśla, że trzeba przewidywać, co będzie się działo na drodze, a nie tylko reagować na to, co już się wydarzyło. - Obserwując na przykład, jak się układają światła na skrzyżowaniu - wyjaśnia. Dlatego zdjąć nogę z gazu, kiedy w perspektywie zapala się czerwone światło, a nie gwałtownie hamować dopiero przed sygnalizatorem.

Współczesne samochody współpracują z kierowcą przy ekojeździe. Podpowiadają, na którym biegu jechać, żeby zaoszczędzić paliwo. - Połączenie wszystkich tych elementów sprawi, że 15-20 procent oszczędności jest na wyciągnięcie ręki - zapewnia.

Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Sylwester Pawłowski (projekt edukacyjny Świadomy kierowca)

Data emisji: 5.11.2021

Godzina emisji: 9.37

ag


Czytaj także

Jak poszukiwać śladów rodziny sprzed wielu lat? Ekspert radzi

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 11:50
Dzień Zaduszny to okazja do wspominania bliskich, którzy odeszli, naszych przodków. A także okazja do rozmów z rodziną o naszych korzeniach. Jak wykonać dobre drzewo genealogiczne? Jak poszukiwać śladów rodziny sprzed wielu lat? Od czego zacząć? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

PZPM: branża motoryzacyjna chce pomocy, nie pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 05:00
- Branża motoryzacyjna chce od rządu bezkosztowej pomocy, żeby uratować zagrożone miejsca pracy - powiedział prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto dostosowywać dietę do pory roku?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 12:15
"Addio pomidory", śpiewał Wiesław Michnikowski z Kabaretu Starszych Panów. I choć na straganach jeszcze je znajdziemy, to faktem jest, że nadchodząca późna jesień i zima, uszczuplą ofertę warzyw i owoców. Czy powinno to wpływać na naszą dietę?
rozwiń zwiń