Najbardziej kolorowa wieś w Polsce? Z wizytą w Zalipiu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 12:45
Niektórzy uważają Zalipie za jedną z najpiękniejszych wsi w Polsce, a na pewno za jedną z najbardziej kolorowych. Jest tu tradycja ozdabiania domów, płotów, stołów, obórek i czego się da kolorowymi malowankami. I nie jest to skansen, malowane są nawet współczesne domy.
Dom we wsi Zalipie
Dom we wsi ZalipieFoto: Marcin Krzyzak/shutterstock

Czejarek 1200.jpg
"Jedyne takie miejsce", czyli Polska od Bałtyku po Tatry


Ewelina Sokołowska i Anna Owca wyjaśniają, że tradycja ta ma około 120 lat i sięga przełomu XIX i XX wieków. A scenariusz napisało życie.

Domy były wówczas małe i okopcone dymem z pieców, a w każdym z domów piec był ogromny w porównaniu do wielkości izby. Dlatego na ścianach zaczęto malować prymitywne kwiatki, które nazywały się packi. - Uderzało się pędzlem o ścianę i powstawała plama wapna, która rozjaśniała powierzchnię - tłumaczy Anna Owca.


Pszczyna1200.jpg
Perła Górnego Śląska. Radiowa Jedynka odkrywała magię Pszczyny

Najpierw malowano wnętrza budynków, elewacje zaczęto malować dopiero wtedy, kiedy farby były bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych. - Dziś używamy farb akrylowych - zdradza. Ewelina Sokołowska podkreśla, że kwiaty malowane na ścianach nie odzwierciedlają rzeczywistych kwiatów. - Malunki zależą od wyobraźni malarki - mówi. W malowanych kwiatach tonie nawet miejscowy kościół.


Posłuchaj
06:01 Jedynka-8-11-2021-cztery-pory-roku-zalipie-1.mp3 Kolorowa wieś Zalipie (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Posłuchaj
04:21 Jedynka-8-11-2021-cztery-pory-roku-zalipie-2.mp3 Technika malowania kwiatów w Zalipiu (Cztery pory roku/Jedynka

Posłuchaj
05:23 Jedynka-8-11-2021-cztery-pory-roku-zalipie-pierogi.mp3 Sztuka przygotowania pierogów w Zalipiu (Cztery pory roku/Jedynka)

  

Wanda Chlastowa z Domu Malarek w Zalipiu przyznaje, że zalipiańskie kwiaty to kwiaty wyobraźni, a charakterystyczne dla nich jest to, że są bardzo kolorowe. - Choć są to kwiaty wymyślone, to często są inspirowane kwiatami, które rosną na łące lub w przydomowym ogrodzie - mówi. Zaznacza, że każda malarka ma swoje ulubione kwiaty i ulubioną kolorystykę. Wyjaśnia na czym polega technika malowania takich kwiatów powodująca, że nabierają niemal trójwymiarowego wyglądu. A efekt cieniowania uzyskuje się poprzez nakładanie kolorów, a nie ich mieszanie.

Maria Pikul przyznaje, że maluje zaledwie osiem lat, więc jest zaliczana do młodych malarek. - Ale są takie malarki, które malują już 30 lat, od wieku dziecięcego - mówi.

Za szczególny rarytas uchodzą pierogi z Zalipia. - Farsz to słodka kapusta - zdradza Wanda Chlastowa. Wyjaśni, jak robi się farsz, jakie dodaje się do niej przyprawy i jak robi się ciasto. Zalipie znajduje się na Turystycznej Liście Przebojów.

Poznaj przepis na pierogi z Zalipia [TUTAJ]. Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w kategorii Gotowe dania i potrawy w województwie woj. małopolskim.


Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Daniel Wydrych

Reporter: Maciej Walecki

Goście: Ewelina Sokołowska, Anna Owca, Wanda Chlastowa (Dom Malarek w Zalipiu, oddz. Muzeum Etnograficznego w Tarnowie),  Maria Pikul

Data emisji: 8.11.2021 

Godzina emisji: 9-12

ag


Czytaj także

Miejsce z Turystycznej Listy Przebojów: "Lato z Radiem" w Muzeum Wsi Lubelskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 13:59
Tym razem "Lato z Radiem" wybrało się do Muzeum Wsi Lubelskiej, które jako pierwsza atrakcja w kategorii Rodzina znalazło się w "Jedynkach" Turystycznej Listy Przebojów PL. Malowniczo położony w dolinie rzeki Czechówki i podzielony na strefy: wiejską, dworską i miasteczkową skansen jest jednym z największych w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejsce z Turystycznej Listy Przebojów: "Lato z Radiem" w Muzeum Zamkowym w Malborku

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 12:58
Był największą ceglaną twierdzą w Europie, symbolem potęgi jednego z najbogatszych i najlepiej zorganizowanych państw średniowiecza, jego stolicą i rezydencją wielkich mistrzów. 5 sierpnia 1460 roku wojska polskie odbiły Malbork z rąk krzyżackich. W rocznicę zwycięstwa nad Zakonem Krzyżackim w 1410 roku Roman Czejarek odwiedził Muzeum Zamkowe w Malborku. 
rozwiń zwiń