Mural upamiętniający największe polskie bitwy. 750 metrów z historią [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 13:01
Autorem 750-metrowego historycznego muralu jest twórca Gdańskiej Szkoły Muralu Rafał Roskowiński, a pomysłodawcą MON. - Pierwotnie bitew miało być sto, ale mur okazał się za krótki - mówi artysta. 
Mural upamiętniający bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. na murze okalającym Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Mural upamiętniający bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. na murze okalającym Narodowe Centrum Bezpieczeństwa CyberprzestrzeniFoto: PAP/Paweł Supernak

Ostatecznie, na ogrodzeniu Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni w Legionowie zmieściło się 67 bitew.

Jan Matejko 663x364.jpg
Jan Matejko. Malarz glorii i chwały narodu polskiego

Wizja dzieła jest autorską wizją twórcy. Problem był tylko taki, że na wykonanie muralu było bardzo mało czasu. Rafał Roskowiński zastosował więc uproszczoną, ale jego zdaniem sprawdzającą się metodę, że malował dowódcę bitwy, zamieszczał pochodzące z niej cytaty oraz datę. - Nie sposób pokazać bitwę, bo czym się jedna od drugiej różni - wyjaśnia.


Posłuchaj
05:10 Jedynka-11-11-2021-cztery-pory-roku-mural-1.mp3 Rafał Roskowiński opowiada o szczegółach wykonania muralu historycznego (Cztery pory roku/jedynka)

 

Zauważa, że mural jest też żywą lekcją historii. Często pod mur przychodzą wycieczki szkolne i omawiają poszczególne bitwy. Na muralu są zarówno bitwy zwycięskie, jak i bitwy przegrane. - Do powstania styczniowego w zasadzie są tu triumfy polskiego oręża - mówi. Dopiero później są przegrane bitwy, powstania, chwila przerwy, I wojna światowa, czyli bitwy wygrane, a potem II wojna światowa, gdzie jest część bitew wygranych i część przegranych. Ale generalnie w większości są to bitwy zwycięskie.

Mural malowało pięciu artystów i pięciu pomocników malujących np. tła. Choć nie ma szczegółowych wyliczeń, to praca pochłonęła tysiące litrów farby. Były też niemiłe przygody, bo deszcz zmył 150 metrów dzieła. Farba nie wyschła, bo w powietrzu była wilgoć, potem spadł deszcz i trzeba było odtwarzać malunki.


Posłuchaj
05:01 Jedynka-11-11-2021-cztery-pory-roku-mural-2.mp3 Rafał Roskowiński zdradza, skąd czerpano inspiracje do poszczególnych scen (Cztery pory roku/jedynka)

 

100-polskich-bitew-na-ladzie-morzu-i-w-powietrzu-b-iext71525308.jpg
Nie tylko Grunwald. Ważne polskie bitwy stoczone na lądzie, morzu i w powietrzu

Wykonawcy wzorowali się na innych artystach. - Tu jest mnóstwo cytatów z polskiego malarstwa. Tu są cytaty wprost z Kossaków, z Brandta, z Matejki, z różnych starych rycin - mówi. W gronie wykonawców często dochodziło do dyskusji na temat historii. W malowidłach są też błędy. - Jeden z nas jest Mołdawianinem i kompletnie nie czuł, o co tu chodzi. Ale artystą jest świetnym - wyjaśnia.


Posłuchaj
05:44 Jedynka-11-11-2021-cztery-pory-roku-mural-3.mp3 Prof. Michał Kopczyński ocenia historyczny wydźwięk muralu (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Prof. Michał Kopczyński z Uniwersytetu Warszawskiego wskazuje, że początkiem muralu jest rok 966 i chrzest Polski. Militarnie zaś mural rozpoczyna bitwa pod Cedynią. Na obrazie namalowano walkę rycerzy konnych. - Chyba w rzeczywistości było to starcie pieszych, którzy mieli inne zbroje niż te namalowane, choć wiemy, że Mieszko miał trzy tysiące pancernych, więc miał też prawdopodobnie paru ludzi na koniach - wyjaśnia.


Posłuchaj
05:15 Jedynka-11-11-2021-cztery-pory-roku-mural-4.mp3 Prof. Michał Kopczyński uzupełniłby listę bitew na muralu (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Historyk chwali twórców, że namalowali bitwy, które nie zapadły w zbiorowej pamięci tak samo jak Grunwald czy Wiedeń. Daje przykład Goźlic z 1280 roku, gdzie wojska księcia Leszka Czarnego pokonały dziesięciokrotnie liczniejsze siły rusko-tatarsko-jadźwińskie, które najechały Lubelszczyznę i okolice Sandomierza. Żałuje, że na muralu nie zostało upamiętnione Westerplatte, będące symbolem wojny obronnej 1939 roku.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Rafał Roskowiński (Gdańska Szkoła Muralu)

Data emisji: 11.11.2021

Godzina emisji: 9.00 - 10.00

ag

Czytaj także

Bitwa Warszawska zaczęła się pod Beresteczkiem i Brodami

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 05:50
101 lat temu Wojsko Polskie zatrzymało pochód Armii Konnej Siemiona Budionnego w bitwie pod Beresteczkiem i Brodami. Powstrzymanie Konarmii było warunkiem powodzenia planu kontruderzenia znad Wieprza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konferencja w Spa – kulminacja polityki appeasementu wobec bolszewików

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 05:55
Polski premier Władysław Grabski musiał przyjąć w belgijskim kurorcie upokarzające warunki, jakie Ententa podyktowała Polsce w zamian za pomoc w walce z bolszewikami. Zachodni politycy naiwnie sądzili, że w ten sposób otworzą sobie drogę do współpracy z Sowietami na cywilizowanych warunkach. 
rozwiń zwiń