Sposoby na efektywny wypoczynek. "Trzeba dać sobie wewnętrzną zgodę"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 13:30
Dorota Minta, psycholog, zwraca uwagę, że ważną zasadą przy myśleniu o odpoczynku jest myślenie o zmianie. - Czyli trzeba zrobić coś, co jest odmienne od tego, co robimy zazwyczaj - radzi. Mieszczuch z dużego miasta powinien pojechać na wieś lub do lasu, spotkać sarnę zamiast ludzi i posłuchać śpiewu ptaków.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Antonio Guillem

relaks odpoczynek 1200.jpg
Czas na relaks. Jak efektywnie odpoczywać?

W drugą stronę to też działa. Mieszkaniec wsi lub małego miasta powinien zmienić otoczenie i pojechać do aglomeracji, bo w każdym dużym mieście jest parę ulic, które warto zobaczyć.

Posłuchaj
08:16 Jedynka-12-11-2021-cztery-pory-roku-wypoczynek.mp3 Sztuka skutecznego odpoczywania (Cztery pory roku/Jedynka)

 

pracownik praca relaks odpoczynek biuro Shutterstock 1200.jpg
A gdyby pracować tylko do czwartku? 4-dniowy tydzień pracy jest realny?

Dorota Minta przyznaje, że jest fanką sztuki i uważa, że sztuka wynosi człowieka na wyższy poziom. Jej zdaniem warto czasami pójść do muzeum lub obejrzeć spektakl. Warto też czasami położyć się na kanapie i pomedytować. - Nasz mózg potrzebuje takiego nicnierobienia przez chwilę - wyjaśnia. Szczególnie, kiedy ktoś intensywnie pracuje umysłowo albo ma do rozwiązania problemy logistyczne, związane np. z dziećmi, szkołami, przedszkolami, czy zajęciami dodatkowymi.

- Pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić, myśląc o odpoczynku, to dać sobie wewnętrzną zgodę, że mamy prawo do odpoczynku - mówi. Bo ma poczucie, że wiele osób, szczególnie kobiet w Polsce, nie daje sobie takiego prawa, bo "zawsze jest coś do zrobienia". Podkreśla, że dobrą rzeczą, jaką stosuje się przy uczeniu relaksacji, jest położenie się o określonej godzinie na kanapie i przypomnienie sobie np. miłych chwil z wakacji. Zaznacza, że badania nad mózgiem wskazują, że jeśli ktoś przywołuje miłe wspomnienia, głównie związane z przyrodą, to mózg odpoczywa. Potem zaś łatwiej mu się skoncentrować.

Gość Programu 1 Polskie Radia wskazuje, że często zamiar gruntownego odpoczynku w weekend pozostaje niezrealizowany. Głównie dlatego, że ktoś zbyt wiele planuje na weekend. - Nie można zrobić wszystkiego, a sztuka odpoczywania to również sztuka rezygnacji - zauważa. W czasie drugiej połowy ostatniego dnia weekendu, dotyczy to także urlopu, warto zwolnić.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Joanna Racewicz

Gość: Dorota Minta (psycholog, psychoterapeuta)

Data emisji: 12.11.2021 r. 

Data emisji: 9.37

ag


Czytaj także

Odpoczynek, który jest sztuką. Jak to robić skutecznie?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 20:40
Niektórzy wyjeżdżają w góry, inni nad morze, jeszcze inni zostają domach, czytają książki, składają modele samolotów, imprezują ze znajomymi, albo po prostu odsypiają. Po intensywnych tygodniach sesji i całorocznej nauce online przyszedł czas na odpoczynek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogródki działkowe coraz droższe. "To przez pandemię"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 17:08
W czasie pandemii Polacy docenili możliwość spędzania czasu w ogródkach działkowych. Od miesięcy panuje na nie prawdziwy boom, mimo że ofert sprzedaży jest niewiele, a ceny są naprawdę wysokie. - Sięgają już nawet 80-100 tys. złotych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ewa Wypchałowska, agent nieruchomości. Skąd takie zainteresowanie?
rozwiń zwiń