Maseczki - w jakich sytuacjach trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 10:37
- Czwarta fala pandemii koronawirusa się wznosi. My tymczasem się impregnujemy zupełnie na ludzkie dramaty i przed szkodą zachowujemy się leniwie, fałszywie i głupio. Nie ma kontroli DDM (dystans, dezynfekcja, maseczki), przede wszystkim kontroli własnej. Powinniśmy przestrzegać prawa, bo przecież to robimy dla siebie, dla innych, dla otoczenia, dla gospodarki. Wszyscy muszą zrobić wszystko, by zdrowiej było - powiedział w Programie 1 prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Lubo Ivanko

- Zasady dotyczące noszenia maseczek określa paragraf 25 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Choć większość społeczeństwa zdążyła już o tym zapomnieć, to ten nakaz wciąż obowiązuje - podkreślił w radiowej Jedynce komisarz Piotr Świstak z Komendy Głównej Policji. 

Posłuchaj
03:18 Jedynka/Cztery pory roku - 15.11.2021 maseczki Maseczki - w jakich sytuacjach trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos? Materiał Patryka Bedlińskiego (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju. Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki (w ocenie dr Sutkowskiego te najlepsze to: N95, FFP1, FFP2, FFP3). Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone.

Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione dzieci do piątego roku życia oraz osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną (w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim), trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa, zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia.To, czy nakaz jest przestrzegany kontrolują funkcjonariusze policji. - Od początku sierpnia policjanci ukarali mandatami (górna granica - 500 zł) ponad 92 tys. osób, które nie stosowały się do obowiązku zakrywania ust i nosa maseczką - poinformował komisarz Piotr Świstak. Według dr Michała Sutkowskiego kary za brak maseczek powinny być dotkliwe. - Jeśli my się będziemy w nieskończoność "pouczać", to nie ma to najmniejszego sensu - stwierdził. 


Posłuchaj
08:09 Jedynka/Cztery pory roku - 15.11.2021 maseczki 2 Maseczki - w jakich sytuacjach trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos? Rozmowa z dr Michałem Sutkowskim (Cztery pory roku/Jedynka)

  

kraska_ok.jpg
Waldemar Kraska: apeluję, by przyjmować trzecią dawkę szczepienia na COVID-19

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

  • na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
  • w autobusie, tramwaju i pociągu,
  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
  • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
  • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
  • w kinie i teatrze,
  • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
  • w kościele i szkole, na uczelni,
  • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.).

Czytaj także:


Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?

Na świeżym powietrzu, w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku. 

***

Szczegółowe dane na temat zasłaniania ust i nosa oraz informacje dotyczące wyjątków od tej zasady znajdują się w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

***

Tytuł audycji:  Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych

Autor materiału: Patryk Bedliński

Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych)

Data emisji: 15.11.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00 

kk

Czytaj także

COVID-19 w szkole. Jak obecnie wygląda procedura?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 11:15
Z dnia na dzień rośnie liczba przypadków zakażeń koronawirusem. Coraz więcej dzieci trafia na kwarantannę w związku z zakażeniami w szkołach czy przedszkolach. Jak wygląda procedura w takiej sytuacji? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Magdalena Marczyńska: osoby zaszczepione chorują dużo łagodniej

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 19:15
- Obowiązek szczepień dla określonych grup zawodowych z pewnością dałby nadzieję na to, że szybciej wrócimy do normalności - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Magdalena Marczyńska (Warszawski Uniwersytet Medyczny, Klinika Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego, członek Rady medycznej przy premierze).
rozwiń zwiń