Źle się czujesz w domu albo w biurze? To może być syndrom chorego budynku

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 12:17
Nie wszyscy sobie zdajemy sprawę z tego, że to, w jakim pomieszczeniu przebywamy, ma wpływ na nasze samopoczucie, a czasem i zdrowie.
Jeśli po wyjściu z budynku czujemy się znacznie lepiej niż wewnątrz powinno to nas zastanowić
Jeśli po wyjściu z budynku czujemy się znacznie lepiej niż wewnątrz powinno to nas zastanowićFoto: fizkes/shutterstiock.com

Posłuchaj
06:57 Jedynka/Cztery pory roku - 18.11.2021 SBS Źle się czujesz w domu albo w biurze? Może to syndrom chorego budynku? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Syndrom chorego budynku SBS (ang. sick building syndrome) to zespół objawów chorobowych, takich jak: bóle i zawroty głowy, omdlenia, mdłości, objawy przemęczenia, podrażnienie błon śluzowych oraz utrudnione oddychanie, które mogą pojawić się u osób długo przebywających lub mieszkających w "chorych budynkach".

- Te symptomy są w miarę lekkie i mogą ustąpić po wyjściu z "chorego budynku". Natomiast jeśli zbyt długo przebywamy w "chorym budynku" i zbyt długo jesteśmy eksponowani na toksyny, bo to one są przyczyną zespołu chorego budynku, może dojść do sytuacji, kiedy rozwinie się zespół przewlekłej odpowiedzi zapalnej, czyli objawy przestają tak łatwo i szybko ustępować, będą się utrzymywały dłużej - powiedziała w audycji "Cztery pory roku" ekspert medycyny integracyjnej dr Magdalena Cubała-Kucharska.

Czytaj także:

Jak zadbać o higienę budynku?

cztery pory roku 1200.jpg
"Cztery pory roku" w Programie 1

Syndrom chorego budynku dotyczy różnego rodzaju nieruchomości. Wiek budowli nie ma znaczenia. Źle się możemy czuć zarówno w starych, zawilgoconych mieszkaniach, jak i apartamentowcach budowanych w technologii energooszczędnej, w których nie zadbano o wywietrzniki, prawidłową wentylację. - SBS ma związek również z nowymi materiałami budowlanymi. Bardzo często one są skażone jakimiś zarodnikami pleśni. Im nowsze materiały, tym więcej jest w nich różnego rodzaju toluenów, ftalanów. Te toksyny wchodzą do naszego krwiobiegu - wyjaśniła ekspert. 

Jak uniknąć syndromu chorego budynku w naszym własnym domu? - Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową wentylację i nie podgrzewać za bardzo mieszkania, bo wtedy łatwiej ta pleśń się rozwija - wskazała Cubała-Kucharska. - Istnieje taka metoda jak ozonowanie. Bardzo polecam w miejscach, gdzie mamy dukty wentylacyjne, stosować ozonowanie. Ozon rozkłada bakterie, zarodniki grzybów, roztocza - dodała.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: dr Magdalena Cubała-Kucharska (ekspert medycyny integracyjnej)

Data emisji: 18.11.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00 

kk

Czytaj także

Kupujesz nieruchomość lub mieszkanie? Zobacz wydatki, które pozwalają na obniżenie podatku od tej transakcji

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 19:38
Wydano interpretację podatkową, określającą, jakie wydatki można ponieść, żeby zmniejszyć należny podatek od sprzedaży nieruchomości - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opłaca się inwestować w nieruchomości. W tym roku ceny mieszkań wzrosły o ponad 10 procent

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 15:29
Inwestowanie w nieruchomości nadal się opłaca. Ich ceny, tak na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, wciąż rosną. Z analizy NBP wynika, że nowe mieszkania są droższe o ponad 10 proc. niż rok wcześniej, również te z rynku wtórnego zdrożały o ponad 7 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie bez wkładu własnego. Prezydent podpisał ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 08:49
Dzięki ustawie o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, osoby które mają zdolność kredytową i stać je na spłatę kredytu hipotecznego, ale nie mają oszczędności na tzw. wkład własny, będą mogły uzyskać kredyt hipoteczny na budowę lub zakup mieszkania. To jedna z dziesięciu kluczowych regulacji zawartych w rządowym programie Polski Ład. Prezydent podpisał ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym.
rozwiń zwiń