Jak reagować na niechciane telefoniczne oferty?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 14:50
Bywa, że ktoś odbiera telefon i okazuje się, że po drugiej stronie jest telemarketer próbujący skłonić do zakupu jakiegoś przedmiotu lub usługi. Zachodzimy w głowę, skąd ma on nasz numer telefonu, gdyż osoby, których dane są przetwarzane, mają prawo żądać ich usunięcia. I często korzystają z tego prawa.
Co robić, jeżeli wydzwaniają do nas, w celach marketingowych, firmy, którym nigdy nie podawaliśmy swoich danych, a one tymi danymi operują? Gdzie zgłaszać, jeżeli mimo informacji, że nie jesteśmy zainteresowani kontaktem z firmą, cały czas odbieramy od tej firmy telefony?
Co robić, jeżeli wydzwaniają do nas, w celach marketingowych, firmy, którym nigdy nie podawaliśmy swoich danych, a one tymi danymi operują? Gdzie zgłaszać, jeżeli mimo informacji, że nie jesteśmy zainteresowani kontaktem z firmą, cały czas odbieramy od tej firmy telefony?Foto: ronstik/shutterstock.com

bezrobocie praca dane shutterstock 1200.jpg
Dane osobowe - złoto ery internetu, które rozdajemy zbyt pochopnie

Jeżeli zażądał ktoś usunięcia danych osobowych albo nie wyraził wcześniej zgody na otrzymywanie połączeń marketingowych, to oznacza, że firma, której pracownik telefonuje, narusza prawo. - Nie tylko przepisy o ochronie danych osobowych, ale również Prawo Telekomunikacyjne, co może zakończyć się nałożeniem kary przez prezesa Urzędu Telekomunikacji Elektronicznej (UTE) i to całkiem znacznej - uprzedza Monika Krasińska z UODO.


Posłuchaj
09:20 Jedynka-18-11-2021-cztery-pory-roku-rodo.mp3 Co robić, kiedy dostajemy niechciane telefoniczne oferty marketingowe (Cztery pory roku/Jedynka)

 

shutterstock_wakacyjna miłość foto 1200.jpg
Wakacyjna miłość a RODO. Co ze zdjęciami umieszczonymi w internecie?

Gość Programu 1 Polskiego Radia wyjaśnia, że często dane osobowe są przekazywane przez jedną firmę innym firmom. I nawet jeśli tej pierwszej zezwoliliśmy na ich wykorzystanie w celach marketingowych, to nie znaczy, że udzieliliśmy takiej zgody innym firmom. Chyba że zgoda taka została udzielona. - Zanim wyrazimy zgodę na udostępnianie innym podmiotom, musimy się zastanowić, czy nam się to po prostu opłaca - mówi.

Zaznacza, że dane osobowe mogą być pozyskiwane z różnych źródeł, więc niekoniecznie może je rozpowszechniać firma, której udzieliliśmy zgody na wykorzystanie danych do realizacji jakiejś usługi. Na swoim przykładzie opowiada, jak zachowuje się, kiedy odbiera telefon od telemarketera. - Zawsze zadaję pytanie "skąd państwo mają mój numer telefonu?" - mówi. Jeżeli po takim pytaniu rozmówca rozłącza się, wie, że działa on bezprawnie, nielegalnie. Słucha też, jak przedstawia się telefonujący, bo wtedy nawet jako zwykły konsument może zasygnalizować naruszenie prawa. Najlepiej zanotować numer takiego telefonu i zgłosić to policji.

RODO gwarantuje osobom, których dane są przetwarzane, szereg rozmaitych praw, m.in. prawo do bycia zapomnianym. - Jeżeli dane nie są usuwane, to oznacza, że firma działa niezgodnie z prawem - mówi Monika Krasińska. W takiej sytuacji można złożyć skargę do Urzędu Ochrony Danych Osobowych na nielegalne przetwarzanie danych osobowych mimo zgłoszenia sprzeciwu. Można zasygnalizować naruszenie Prawa Telekomunikacyjnego UTE, który zajmie się zgłoszeniem z urzędu. Można też zgłosić naruszenie praw konsumenckich do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który też ma możliwość zajęcia się firmą.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Monika Krasińska (dyrektor Departamentu Orzecznictwa i Legislacji Urząd Ochrony Danych Osobowych)

Data emisji: 18.11.2021 r. 

Godzina emisji: 9.38

ag


Czytaj także

Bezpieczeństwo prywatnych danych w internecie. Zobacz wyniki raportu

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 13:56
73 proc. konsumentów w Polsce ma świadomość wykorzystywania ich prywatnych danych w internecie, a co dziesiąty wie, jak nie dać się śledzić w sieci - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyciek danych osobowych. Jak należy reagować?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 13:45
- W sytuacji, kiedy mamy uzasadnione podejrzenie, że podaliśmy nadmiarowe dane i padliśmy ofiarą oszusta, należy podjąć zdecydowane kroki: zgłosić sprawę kradzieży tożsamości na policję i w naszym urzędzie gminy lub online za pośrednictwem rządowych portali - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Paweł Ellerik, ekspert z zakresu ochrony danych osobowych i nowych technologii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kradzież dokumentów i próba wyłudzenia kredytu? Zabezpiecz się i śpij spokojnie

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 06:24
Podejrzewasz, że Twoje dane osobowe - w tym seria i numer dowodu osobistego - zostały wykorzystane w nieuprawniony sposób? Ktoś zaciągnął na Twoje dane kredyt w banku albo podpisał umowę z operatorem telekomunikacyjnym? Możesz to sprawdzić i zgłosić, a dokumenty zastrzec w dowolnym banku lub urzędzie gminy.
rozwiń zwiń