Walka z czwartą falą pandemii. Ograniczenia dla niezaszczepionych?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 13:20
- W sytuacji, kiedy zaczynamy mieć mocno obciążony system opieki zdrowotnej i nie jesteśmy w stanie leczyć pacjentów, należy wprowadzić takie przepisy, które wprowadzą ograniczenie się wirusa i umożliwią pracę gospodarki. Najprostszym sposobem jest wdrożenie paszportów covidowych - mówi w Programie 1 dr Konstanty Szułdrzyński ze szpitala MSWiA w Warszawie, członek Rady Medycznej przy premierze. 
Powinny być ograniczenia dla osób niezaszczepionych?
Powinny być ograniczenia dla osób niezaszczepionych? Foto: shutterstock/Zigres

shutterstock_covid pandemia 1200.jpg
COVID-19. Jak długo będziemy żyć w cieniu pandemii?

Ciężki stan u  osób niezaszczepionych 

Pandemia koronawirusa nie zwalnia. Według raportu Ministerstwa Zdrowia minionej doby odnotowano w Polsce 19 936 nowych zakażeń patogenem, a 398 zakażonych zmarło. Dr Konstanty Szułdrzyński z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala MSWiA mówi, że obecna  sytuacja epidemiologiczna jest wynikiem tego, że w dalszym ciągu jest zbyt mała liczba chętnych do szczepienia. - Ilość pacjentów w szpitalach jest ogromna, głównie są to osoby niezaszczepione - podkreśla. - Oczywiście na oddziałach zwykłych zdarzają się przypadki osób, które były zaszczepione, ale na intensywną terapię, często w bardzo ciężkim stanie, trafiają niezaszczepieni - dodaje. 

Gość Jedynki przypomina, że przyjęcie szczepienia przeciw COVID-19 nie chroni przed zakażeniem, ale znacząco wpływa na stan przebiegu choroby. - Osoba zaszczepiona ma mniej więcej 60 proc. szans, że nie złapie infekcji i dla niej będzie to dużo łagodniejszy przebieg - podkreśla. 


Posłuchaj
06:30 Jedynka/4PR covid.mp3 Walka z czwartą falą pandemii. Powinny być ograniczenia dla osób niezaszczepionych? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

COVID-19 a restrykcje 

Ograniczenia dla osób niezaszczepionych, masowe i powszechne testowanie, wzorowana na krajach zachodniej Europy strategia walki z czwartą falą - to propozycje Lewicy przed środowym spotkaniem przedstawicieli klubów i kół z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Zdaniem gościa audycji ograniczenia dla niezaszczepionych powinny być w Polsce stosowane. - W poprzednich falach pandemii nie mogliśmy się chronić przed wirusem, teraz możemy i to jest kwestia wyboru. Jeśli do szpitala trafiają osoby niezaszczepione, system służby zdrowia ponosi gigantyczne koszta - wyjaśnia. - Pacjenci, którzy cierpią na inne choroby, nie mogą się leczyć i w mojej ocenie jest to niesprawiedliwość społeczna - przyznaje. 

Szczepienie szansą na normalne życie

Czy lockdown w Polsce będzie konieczny? - Zaszczepieni nie są całkiem bezpieczni, ale znacznie bezpieczniejsi niż osoby niezaszczepione - podkreśla rozmówca Joanny Racewicz. - Zwolnienie z części obostrzeń osób zaszczepionych pozwoli nam na utrzymanie normalnego życia społecznego i gospodarczego, a wiemy, że na skutek pandemii straty gospodarcze są ogromne, czujemy to wszyscy. (...) Nie wprowadzajmy lockdownów, ale spróbujmy wprowadzać rozwiązania, które pozwolą na pracę gospodarki i jednocześnie ograniczą liczbę przypadków zachorowań - uważa ekspert. 

 źródło: Kancelaria Premiera/Youtube 

***

Od 27 grudnia 2020 rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. Jak czytamy na stronach rządowych, na dzień 23.11.2021 r. w pełni zaszczepionych jest w Polsce blisko 20,3 mln osób. Dawkę trzecią, przypominającą przyjęło ponad 1 miliona 80 tys. osób. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz 

Gość: dr Konstanty Szułdrzyński (szpital MSWiA, członek Rady Medycznej przy premierze)

Data emisji: 23.11.2021 r. 

Godzina emisji: 9.37

IAR/ans  

Czytaj także

Pandemia traci impet? Minister zdrowia: jest wyraźny spadek dynamiki wzrostu zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 16:22
Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że notowany jest obecnie wyraźny spadek dynamiki wzrostu zakażeń koronawirusem. Liczba nowych przypadków nie rośnie już tak szybko jak w ubiegłych tygodniach, co może świadczyć o wyhamowywaniu czwartej fali epidemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To nie jest sygnał ostrzegawczy, to alarm". Premier apeluje o szczepienie się na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 16:35
- Na decyzję o zaszczepieniu nigdy nie jest za późno, choroba przychodzi przecież nieproszona i nigdy nie wiemy, kiedy to nastąpi. Przygotujmy się na to, liczby nie kłamią - powiedział premier Mateusz Morawiecki w kolejnym odcinku swojego podcastu. - To naprawdę nie jest sygnał ostrzegawczy, to alarm - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PSL o paszportach covidowych: jesteśmy terroryzowani przez antyszczepionkową mniejszość

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 09:25
- Szantaż radykalnych środowisk w ramach Zjednoczonej Prawicy spowodował, że większość jest terroryzowana przez antyszczepionkową mniejszość - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Paszyk z PSL. Gościem audycji "Dwie strony" była także Paweł Rychlik z PiS.
rozwiń zwiń