Kary i nagrody w wychowywaniu dzieci

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 13:25
W przeszłości kary cielesne wobec dzieci były niezwykle popularne. Dziś coraz głośniej mówi się, że nawet przysłowiowy "klaps ku przestrodze" jest niedopuszczalny, a stosowany może skutkować problemami psychicznymi w przyszłości. Jak więc rozwiązywać konflikty? Jak skutecznie dyscyplinować?
Czy kara to najlepszy sposób wychowania dziecka?
Czy kara to najlepszy sposób wychowania dziecka?Foto: shutterstock

Czytaj też:
squid game 1200.jpg
Squid Game. Wybryk czy element systemowej demoralizacji?

Michał Zawadka, ekspert rozwoju mentalnego dzieci i młodzieży, autor wielu książek, nie ma wątpliwości, że rozwiązania siłowe to efekt desperacji rodziców i braku innych umiejętności. - Takie osoby nie zadają sobie trudu w trosce o siebie, o swoje dziecko i o relacje między nimi - przekonuje na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Dodaje, że wiele problemów ma swoje źródło w braku empatii i słuchania najmłodszych.


Posłuchaj
08:25 PR1_AAC 2021_11_25-09-35-58.mp3 W jaki sposób bez używania przemocy dyscyplinować dzieci? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Bądźmy uważni

Zdaniem gościa "Czterech pór roku" część rodziców usilnie nieustannie stara się przekazać ten sam komunikat, bez zapytania dziecka, z czego wynika jego niewłaściwe zachowanie. Ignorowanie problemów i potrzeb nie jest dobrym rozwiązaniem i na dłuższą metę kończy się źle. - Rodzice, nie mając innych argumentów, sięgają do takich atawistycznych metod. Niestety nawet 20 proc. społeczeństwa nadal uważa, że klaps jest w porządku - alarmuje Michał Zawadka. Jako przykład podaje sceny często obserwowane w miejscach publicznych. 

Rodzice, wstydząc się przed innymi ludźmi, podejmują działania zbyt radykalne, będące w ocenie gościa audycji przemocą. - Po pierwsze trzeba odciąć dziecko i siebie od stresorów, które występują. Emocje dziecka nie mogą być powodem naszego obciachu przed kimś innym. Powinny stanowić powód zabezpieczenia i troski - nie ma wątpliwości Michał Zawadka. Jednocześnie zwraca uwagę, że przyczyną jest poczucie winy u rodziców. Szansy rozwiązania problemu upatruje nie tyle w spełnianiu zachcianek dziecka, co w zainteresowaniu się jego emocjami i pobudkami.

Zobacz też:

Czytaj też:
dziecko komputer 1200 free
Kiedy powinniśmy pójść z dzieckiem do psychologa?

Każda przemoc jest zła

Część słuchaczy uważa, że plagą XXI wieku jest jednak nie klaps, ale metody psychicznego znęcania się nad najmłodszymi. Gość "Czterech pór roku" uważa, że takie porównania są bezzasadne. - Ból w głowie spowodowany przemocą psychiczną jest często dłuższy aniżeli ból fizyczny. Działa na poczucie własnej wartości, zamyka rozwój dziecka. Chodzi o to, by każdą przemoc zamienić w umiejętność komunikacji rodzica z dzieckiem - przekonuje.

Wieloletnia praca z dziesiątkami tysięcy dzieci w ramach specjalnych warsztatów pozwala przekonać się, że ich zachowanie w młodym wieku nie jest intencjonalne. - Dzieci nie robią krzywdy sobie i rodzicom specjalnie. Wynika to z niezrozumienia czegoś, ze strachu, z niewiedzy albo z pragnienia - podsumowuje gość Programu 1 Polskiego Radia. Ważny jest więc systematyczny samorozwój i troska o relacje.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: Michał Zawadka (ekspert rozwoju mentalnego dzieci i młodzieży, autor wielu książek)

Data emisji: 25.11.2021

Godzina emisji: 9.35

mg

Czytaj także

Rodzina na emigracji. Korzenie i skrzydła w walizce

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 19:41
Wyjazd za granicę dla małżeństwa to zawsze próba. Jeśli jest wspólnym doświadczeniem wymaga zrozumienia nowej sytuacji, codziennej troski i akceptacji. Jeśli emigruje jedno z małżonków, wspólne życie, budowanie i podtrzymywanie codziennych kontaktów, staje się wyzwaniem.
rozwiń zwiń