Jak pomóc dziecku z zaburzeniami psychicznymi?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 11:20
Z każdym rokiem rośnie liczba osób cierpiących na zaburzenia psychiczne takie jak depresja czy zaburzenia lękowe. Pandemia COVID-19 tylko nasiliła ten problem, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Czy potrafimy szukać pomocy?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/fizkes

Czytaj też:
dziecko kara shutterstock 1200x660.jpg
Kary i nagrody w wychowywaniu dzieci

Choć jeszcze jakiś czas temu przyznanie się do problemów psychicznych było problemem, a korzystanie z usług specjalistów wielu poczytywało jako powód do wstydu, dziś nasze podejście się zmienia. Sytuacja polskiej psychologii czy psychiatrii wciąż jednak jest trudna. - Szpitalne oddziały dla dzieci i młodzieży, wciąż nie są opłacalne dla dyrekcji szpitali - mówi prof. Napoleon Waszkiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.  


Posłuchaj
08:42 PR1_AAC 2021_11_26-09-40-40.mp3 Nie COVID, ale stan psychiczny Polaków: czy łatwo jest o diagnozę? Jak odróżnić zaburzenia osobowości, charakteropatię od choroby psychicznej? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Kluczem profilaktyka

Problemem nie jest jedynie wycena świadczeń, ale również obciążenie kadry. Gość audycji zwraca uwagę, że ilość oddziałów psychiatrycznych w Polsce nie jest wystarczająca. To skutkuje zbyt małą liczbą specjalistów i zmniejszeniem szans szkolenia w tym zakresie. To zaś źle wpływa na kwestię profilaktyki. - Jeżeli będziemy działać profilaktycznie, to nie będziemy mieli obciążenia finansowego oraz obciążenia społecznego i zdrowotnego w przyszłości - przekonuje.

W ramach ogłoszonego na początku roku rządowego projektu wsparcia psychiatrii dzieci i młodzieży przeznaczono na ten cel 220 milionów złotych. Według prof. Napoleona Waszkiewicza, to wciąż zdecydowanie za mało. - Jeżeli rozdzielimy to na istniejące oddziały oraz na opiekę ambulatoryjną, to te pieniądze tak naprawdę znikną. To nie są środki, dzięki którym moglibyśmy myśleć o realnym wsparciu - zwraca uwagę ekspert.

Zobacz też:

Czytaj też:
dziecko komputer 1200 free
Kiedy powinniśmy pójść z dzieckiem do psychologa?

Zainteresujmy się dzieckiem

W przypadku lżejszych dolegliwości może pomóc wizyta u psychologa. Psychiatra powinien wkroczyć w chwili, w której młody człowiek do tego stopnia przestaje sobie radzić ze swoimi emocjami, że pojawiają się np. pytania o sens dalszego życia. - Jeśli pojawiają się myśli samobójcze, należy działać farmakologicznie - nie ma wątpliwości gość "Czterech pór roku". W przypadku niechęci dziecka lub nastolatka do kontaktu ze specjalistą kluczowy jest dialog. - Dzieci starają się rozumieć swoje emocje, ale nie do końca to wychodzi. O tym, jak zaopiekować się emocjami, dowiadujemy się dopiero z czasem - wyjaśnia.

Powstawanie problemów psychicznych często towarzyszy tłumieniu spontanicznych reakcji dziecka na otaczającą go rzeczywistość: radości, euforii, ale również złości czy smutku. - Poczucie własnej wartości zostaje obniżone. A to nieprawda. Każdy z nas przeżywa jakieś emocje. Dziecko w inny sposób je wyraża - mówi prof. Waszkiewicz. Dzieci i młodzież bardzo silnie odczuwają zaniedbanie emocjonalne skutkujące poczuciem samotności. W takiej sytuacji nie wystarczą pytania o wyniki w nauce. Konieczna jest bardziej pogłębiona relacja. - Dorosłym trudno zapytać dziecko: "Co u ciebie?". A to bardzo niedobrze - podsumowuje.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz

Gość: prof. Napoleon Waszkiewicz (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku) 

Data emisji: 26.11.2021 r. 

Godzina emisji: 9.40

mg

Czytaj także

Rodzic swoich rodziców, czyli dziecko sparentyfikowane

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 07:44
Każdy rodzic cieszy się, gdy jego dziecko mimo młodego wieku cechuje się wyjątkową odpowiedzialnością i empatią. Istnieje jednak granica, po której przekroczeniu dziecko przestaje być dzieckiem, co prowadzi do dużych emocjonalnych obciążeń w późniejszym życiu. W psychologii takie maluchy są określane mianem dzieci sparentyfikowanych.
rozwiń zwiń