Zmiany w systemie nadawania i odbioru bezpłatnej telewizji cyfrowej

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 13:15
Zbliża się zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Wszystko wydarzy się w II kwartale 2022 r. Kupując nowy telewizor, upewnij się, że będzie on poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC. Inaczej może się zdarzyć, że po naciśnięciu przycisku pilota na ekranie nic się nie pojawi.
Nowy system nadawania telewizji naziemnej zapewni lepszą jakość obrazu
Nowy system nadawania telewizji naziemnej zapewni lepszą jakość obrazuFoto: Andrey_Popov/shutterstock

Czy zatem stare, choć kupione stosunkowo niedawno telewizory trzeba będzie wymieniać na nowe lub instalować odpowiednie dekodery? O co pytać w sklepach RTV, by wybrać taki, który będzie przystosowany do odbioru nowego systemu? I na co uważać w szale przedświątecznych zakupów sprzętu elektronicznego?


Posłuchaj
09:07 Jedynka-2-12-2021-cztery-pory-roku-telewizja.mp3 Zbliża się termin przejścia na nowy system nadawania telewizji naziemnej

 

Witold Tomaszewski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej wyjaśnia, że dzięki nowemu systemowi nadawania użytkownicy telewizji naziemnej zobaczą więcej programów telewizyjnych, w lepszej jakości obrazu i dźwięku, a to dlatego, że wszystkie programy będą nadawane w jakości HD. Zmiany w nadawaniu telewizji to także możliwość oferowania przez nadawców nowych atrakcyjnych usług, w tym usługi telewizji hybrydowej HbbTV, czyli m.in. wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach grających w filmie, składach drużyn piłkarskich czy też możliwość zakupu produktów podczas ich prezentacji od razu z poziomu telewizora.

Gość Programu 1 Polskiego Radia dodaje, że dzięki zmianie zrobi się miejsce na dwa nowe multipleksy. - Jest szansa, że nie będziemy mieli około 30 kanałów, jak obecnie, ale ponad 40 - mówi. Żartuje, że to już poważna konkurencja dla telewizji kablowych. Ale na to się nie zanosi, bo zazwyczaj telewizja to dodatek do szybkiego internetu dostarczanego przez operatorów, a bez tego współczesnemu człowiekowi trudno się obyć.

UKE/Youtube

Jaki telewizor?

Ekspert zauważa, że nie da się nadawać równocześnie w obu systemach. Dlatego stary system będzie sukcesywnie wyłączany w różnych regionach Polski od 28 marca 2022 roku. Cała operacja zakończy się pod koniec czerwca 2022 roku. Radzi też, jak sprawdzić, czy posiadany telewizor jest przystosowany do współpracy z systemem DVB-T2 z kodekiem HEVC.

- Są telewizory odbierające w systemie DVB-T2, ale ze starszym kodekiem AVC - ostrzega. Jeśli czyjś odbiornik nie spełnia warunków są dwa wyjścia - albo kupno nowego telewizora, albo kupno odpowiedniej przystawki, której koszt to około stu złotych. Ważne zastrzeżenie - zmiany dotyczą tylko odbiorców telewizji naziemnej. Nadawcy kablowi czy satelitarni sami muszą zapewnić dostarczenie odpowiedniego sygnału.

Kiedy i gdzie zostanie zmieniony system nadawania

etap 1: od 28 marca 2022 r.

etap 2: od 25 kwietnia 2022 r.

etap 3: od 23 maja 2022 r.

etap 4: od 27 czerwca 2022 r.


Mapa przechodzenia na nowy system nadawania telewizji naziemnej   źr. www.gov.pl Mapa przechodzenia na nowy system nadawania telewizji naziemnej źr. www.gov.pl

Warto uważać, zwłaszcza kupując telewizor w sieci. Choć od dwóch lat nie można do obiegu wprowadzać odbiorników niespełniających nowego standardu może się zdarzyć, że w "superpromocji" ktoś będzie starał się sprzedać odbiornik bez właściwego kodeka.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Witold Tomaszewski (Urząd Komunikacji Elektroniczne)

Data emisji: 30.11.2021

Godzina emisji: 9.36

ag

Zobacz więcej na temat: telewizja uke Roman Czejarek

Czytaj także

Zarzuty UOKiK dla Vectry. Chodzi o klauzule umożliwiające podwyższanie abonamentu

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 10:53
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty operatorowi telewizji kablowej Vectra - poinformował UOKiK. Spółka wprowadziła klauzulę umożliwiającą podwyższenie opłaty za internet i telewizję, choć umowy z klientami nie zawierały odpowiedniej klauzuli.
rozwiń zwiń