Pomoc (nie) tylko od święta. Dlaczego angażujemy się w akcje charytatywne?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 11:30
Z sondy przeprowadzonej niedawno przez Fundację św. Mikołaja wynika, że grudniowy, przedświąteczny czas motywuje nas do dobroczynnej działalności. Aż 40 proc. głosujących deklaruje udział w organizowanych akcjach charytatywnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Cherries/shutterstock.com/cc
  • Boże Narodzenie: czas jedyny w roku
  • Dostrzec bliźniego
  • Dobro uskrzydla

Sposobów pomocy jest wiele: od kupowania produktów spożywczych, po przekazywanie darowizn. Dr Sabina Zalewska z Mazowieckiego Centrum Psychologii przyznaje, że Boże Narodzenie to czas wyjątkowy. - Te święta dużo bardziej niż Wielkanoc wyzwalają w nas pokłady dobroci.

Boże Narodzenie: idealny czas na pomoc

To, że chętniej niesiemy pomoc drugiemu człowiekowi akurat w grudniu, nie jest przypadkiem. Wpływ na to mają święta o wyjątkowym, rodzinnym i magicznym charakterze. Niemniej istotny jest również bliski koniec roku. A to czas podsumowań. - Wtedy chcemy w tym bilansie wewnętrznym wypaść lepiej. Pragniemy spojrzeć w lustro i powiedzieć: tak, byłem dobry i zachowałem się porządnie - tłumaczy dr Sabina Zalewska.

Gdy dzielimy się dobrem z drugim człowiekiem, robimy również coś dla samych siebie. Pracujemy nad poczuciem własnej wartości, dbamy o to, by nie zachowywać się samolubnie i egoistycznie. Co więcej, świadomość tego, że sprawiliśmy komuś radość, uskrzydla. Gość audycji dodaje, że niezwykle istotne są również zwyczaje wyniesione z domu rodzinnego. - Wychowano nas, żeby dzielić się tym, co mamy, czyli tym nadmiarem - zaznacza.

Pomoc jawna i ukryta

Sposobów pomocy jest wiele, a dla osoby obdarowanej nie ma znaczenia, czy darczyńca jest anonimowy czy powszechnie znany - przypomina dr Sabina Zalewska. - Myślę, że ci, którzy mają zdecydowanie więcej od innych, nie chcą robić wokół tego jakiegoś wielkiego szumu - mówi. Gość audycji zachęca do pomagania, bez kalkulacji i zastanawiania się, czy dana osoba prosi o wsparcie szczerze. - Z nadmiaru zawsze wynika dobro. Często okazuje się, że byliśmy naiwni, ale naiwni w znaczeniu, że chcieliśmy dać dobro - podsumowuje.


Posłuchaj
05:03 PR1_AAC 2021_12_08-09-40-38.mp3 Dlaczego przed świętami Bożego Narodzenia pomagamy chętniej niż na co dzień? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

***

W ramach 20. Akcji Charytatywnej Programu 1 Polskiego Radia - "Choinki Jedynki" 6 grudnia rozpoczęły się licytacje przedmiotów przekazanych na aukcję przez małżonkę prezydenta RP Agatę Kornhauser-Dudę oraz znane postaci świata kultury, nauki, sportu. Licytacje Darów Dorosłych Przyjaciół Jedynki potrwają do 10 grudnia, a już dzień później na aukcję zostaną także wystawione prace plastyczne dzieci i podopiecznych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

YouTube/Prezydent.pl

Fundusze zgromadzone w ramach akcji Jedynki, jak co roku, będą wsparciem dla najbardziej potrzebujących. Zostaną przekazane Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz wybranej w tym roku organizacji pożytku publicznego - Katolickiej Wspólnocie Chleb Życia. Licytacje odbywają się od 6 do 10 grudnia w trakcie audycji "Cztery pory roku" (godz. 9:00-11:52). Można w nich wziąć udział na dwa sposoby - telefonicznie oraz smsowo.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Goście: dr Sabina Zalewska (Mazowieckie Centrum Psychologii)

Data emisji: 8.12.2021 r. 

Godzina emisji: 9.40

mg

Czytaj także

Startuje cyfrowe Radio Gwiazdka. Nie zabraknie w nim największych świątecznych przebojów

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 03:08
Jak każdego roku w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie Polskie Radio uruchamia specjalny kanał muzyczny z przebojami świątecznymi. Cyfrowe Radio Gwiazdka jest dostępne w aplikacji mobilnej "Polskie Radio" oraz na stronie moje.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń