Trzecia dawka szczepionki. Czy producent ma znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 12:50
Wszystkie osoby pełnoletnie, od 2 listopada, mogą ubiegać się o trzecią, przypominającą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. Czym jest dawka przypominająca? Czy przyjęcie preparatu jest bezpieczne? Czy ma znaczenie, którego producenta wybieramy?
Pfizer i Moderna zapowiedziały, że jeśli ich szczepionka mRNA okaże się nieskuteczna przeciwko wariantowi Omikron, jej dostosowanie zajmie 6 tygodni.
Pfizer i Moderna zapowiedziały, że jeśli ich szczepionka mRNA okaże się nieskuteczna przeciwko wariantowi Omikron, jej dostosowanie zajmie 6 tygodni.Foto: shutterstock
  • Dorosłe osoby zaszczepione dwoma dawkami, od 2 listopada, mogą ubiegać się o dawkę przypominającą
  • Lekarze zalecają, by dawka przypominająca pochodziła od tego samego producenta, co dwie pierwsze dawki
  • 16 grudnia planowane jest rozpoczęcie szczepienia trzecią dawką dzieci  w wieku 5 - 11 lat

Codziennie kilkadziesiąt nowych przypadków zakażeń, kilkanaście tysięcy zakażonych w szpitalach i kilkaset zgonów. - Nie potrafię zrozumieć jak można, słuchając tych informacji przez ponad rok - nie zaszczepić się - mówi gość "Czterech pór roku", doktor Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistki chorób zakaźnych.

Trzecia dawka - jakim preparatem?

Dr Anna Boroń-Kaczmarska przyznaje, że choć krótkotrwałe objawy niepożądane mogą się zdarzać, to objawy poważne występują niezwykle rzadko. - Nie potrafię zrozumieć jak można, słuchając przez ponad rok o potrzebie szczepień, nie zaszczepić się - mówi. Osoby, które przyjęły preparat, po sześciu miesiącach powinny przyjąć dawkę przypominającą. Dr Boroń-Kaczmarska wyjaśnia, że zaleca się, by trzecia dawka pochodziła od tego samego producenta, od którego pochodziły dwie poprzednie.

- Jednak, gdy u pacjenta po drugiej dawce wystąpiły działania niepożądane, do rozważenia jest zmiana producenta - dodaje. Osobom, które szczepiły się preparatem jednodawkowym firmy Johnson & Johnson, zaleca się przyjęcie dawki przypominającej również pochodzącej od tego producenta. Gość "Czterech pór roku" przypomina, że szczepionki Pfizer i Moderna są szczepionkami mRNA i mają one identyczne dawki materiału genetycznego wirusa, natomiast pozostałe, są szczepionkami wektorowymi.

Posłuchaj
06:37 PR1_AAC 2021_12_09-09-37-42.mp3 Trzecia dawka szczepionki - którego producenta wybrać? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Trzecia dawka dla dzieci?

Dr Anna Boroń-Kaczmarska przypomina, że na stan układu odpornościowego dzieci, wpływ ma fakt, że nie miały do czynienia z drobnoustrojami w stopniu porównywalnym do dorosłych. Dodaje jednocześnie, że dzieci powinny być szczepione z zachowaniem zasad oceny stanu zdrowia. - Należy uwzględnić przeciwwskazania do szczepienia, które są generalnie bardzo wąskie - zwraca uwagę gość audycji. Głównie przeciwwskazaniem jest ostra infekcja oraz reakcje alergiczne.

Zobacz też:

Szczepienia przeciwko Covid-19, w Polsce rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku. Dotąd  podano ponad 43 miliony dawek. W pełni zaszczepionych jest ponad 20 milionów osób, co stanowi 54,2 proc. populacji. Zdaniem dr Anny Boroń-Kaczmarskiej, specjalistki chorób zakaźnych, to wciąż zdecydowanie zbyt mało. - Sytuacja jest bardzo niedobra. Po pierwsze szczepienia oferowane są za darmo, po drugie szczepionka jest absolutnie bezpieczna niezależnie od producenta - przekonuje gość audycji.

13 grudnia dotrą do Polski szczepionki dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat, a 16 grudnia planowane jest wdrożenie szczepień dla tej grupy wiekowej. 

Według danych Ministerstwa Zdrowia z ostatnich dni - zaledwie 1,41 procent osób w pełni zaszczepionych - przechodzi lub przechodziło potem zakażenie Covid-19. Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem niespełna 7 procent dotyczyło osób zaszczepionych, ale jak podał resort zdrowia - zgony nie są związane ze szczepieniem.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz

Gość: dr Anna Boroń-Kaczmarska (specjalistka chorób zakaźnych)

Data emisji: 9.12.2021 r. 

Godzina emisji: 9.37

mg

Czytaj także

Trzeba "wypracować konsensus". Szef MEiN o obowiązkowych szczepieniach nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 09:54
- Nie stać nas na to, żeby część nauczycieli straciła pracę w szkole, musimy wypracować odpowiedni konsensus - powiedział w czwartek szef MEiN Przemysław Czarnek, pytany o obowiązkowe szczepienia nauczycieli.
rozwiń zwiń