Skóra i zimowa pielęgnacja. Jak o nią zadbać?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 14:50
Czerwony nos i policzki oraz sucha skóra to nieodzowny skutek uboczny zimy, jak i niskich temperatur. - Podczas zimna tracimy cenne substancje tłuszczowe, które zabezpieczają nas przed utratą wody - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Aleksandra Rymsza, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej. Jak zimą powinniśmy zadbać o naszą skórę?
O naszą skórę powinniśmy dbać szczególnie zimą
O naszą skórę powinniśmy dbać szczególnie zimąFoto: Juta/shutterstock
  • Niskie temperatury wpływają negatywnie na naszą skórę. Powinniśmy pamiętać o używaniu odpowiednich kremów
  • - Skóra regeneruje się podczas snu. Dlatego powinniśmy zapewnić odpowiednią dawkę tego snu. Mówi się, że powinniśmy spać przynajmniej 7-8 godzin - twierdzi dr Aleksandra Rymsza
  • Dermatolog odradza nam korzystanie z telefonu i komputera, kiedy położymy się do łóżka

Nasze mamy i babcie często powtarzały, że podczas mrozów powinniśmy używać tłustych kremów.

- To jest bardzo dobry sposób, ponieważ w okresie jesienno-zimowym jest zimno, co powoduje, że tracimy cenne substancje tłuszczowe, które zabezpieczają nas przed utratą wody. Po drugie przebywamy częściej w pomieszczeniach z klimatyzacją, działają kaloryfery i to też sprzyja wysuszeniu skóry. Jak najbardziej na ten okres poleca się substancje tłuszczowe, odbudowujące bariery hydrolipidowe w skórze - przyznaje dr Aleksandra Rymsza.

Warto stosować kremy z filtrem, również przy pochmurnej pogodzie, którą mamy obecnie. - Także w przypadku pochmurnego dnia mamy ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe. Czy należy używać filtrów? Zdecydowanie w tym okresie polecam je osobom z tendencją do przebarwień. Na pewno nie jest to taka ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe jak latem, ale również występuje - wyjaśnia ekspert Jedynki.

Dr Aleksandra Rymsza dodaje, że przebarwienia powstają najczęściej z powodu zmian hormonalnych, m.in. przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Przebarwienia pojawiają się też bardzo często podczas ciąży. Istotną przyczyną są także predyspozycje genetyczne.

Posłuchaj
05:08 Jedynka/Cztery pory roku - 10.12.2021 skóra Najlepszym i najłatwiej dostępnym kosmetykiem dla naszej skóry jest… sen (Jedynka/Cztery pory roku)

Dieta a nasza skóra

Dr Aleksandra Rymsza przyznaje, że nie zmienia swojej diety zimą. Dlaczego?

- Staram się przez cały rok uzupełniać antyoksydanty i stosuję dietę trochę taką śródziemnomorską. Czasami, kiedy jest bardzo zimno, potrzebuję większej ilości gorących posiłków. Nie polecam słodkich rzeczy, które nie są dobre o każdej porze roku. One nie mają dobrego wpływu na naszą skórę - tłumaczy dermatolog.

Źródło: Pani Malutka/Jak pielęgnować skórę zimą?

Ważny jest sen

Najlepszym i najłatwiej dostępnym kosmetykiem dla naszej skóry jest… sen. - Skóra, jak i cały nasz organizm, regeneruje się podczas snu. Dlatego powinniśmy zapewnić odpowiednią jego dawkę. Mówi się, że powinniśmy spać przynajmniej 7-8 godzin. Zalecenia wskazują też, żeby kłaść się około godz. 22.00 - mówi dr Aleksandra Rymsza.

Będąc już w łóżku, powinniśmy zrezygnować z korzystania z telefonu bądź laptopa. Niebieskie światło nie tylko nas wybudza, ale jest szkodliwe dla naszej skóry. - W tej chwili jest coraz więcej publikacji, które potwierdzają szkodliwy wpływ promieniowania emitowanego przez smartfony i laptopy na skórę. Jest ono odpowiedzialne za powstawanie wolnych rodników, czyli niestabilnych energetycznie cząstek, które wchodzą w interakcję z różnymi strukturami w naszej skórze i ją niszczą - tłumaczy ekspert Jedynki.

To promieniowanie jest odpowiedzialne także za powstawanie przebarwień i stanu zapalnego skóry.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Joanna Racewicz

Gość: dr Aleksandra Rymsza (dermatolog i lekarz medycyny estetycznej)

Data emisji: 10.12.2021

Godzina emisji: 9.39

DS

Zobacz więcej na temat: Joanna Racewicz zdrowie

Czytaj także

Pomoc (nie) tylko od święta. Dlaczego angażujemy się w akcje charytatywne?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 11:30
Z sondy przeprowadzonej niedawno przez Fundację św. Mikołaja wynika, że grudniowy, przedświąteczny czas motywuje nas do dobroczynnej działalności. Aż 40 proc. głosujących deklaruje udział w organizowanych akcjach charytatywnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzecia dawka szczepionki. Czy producent ma znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 12:50
Wszystkie osoby pełnoletnie, od 2 listopada, mogą ubiegać się o trzecią, przypominającą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. Czym jest dawka przypominająca? Czy przyjęcie preparatu jest bezpieczne? Czy ma znaczenie, którego producenta wybieramy?
rozwiń zwiń