Szczepienia przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat. "Chcieliśmy wierzyć, że choroba omija najmłodszych"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 12:12
Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczną się w Polsce w czwartek, 16 grudnia i będą wykonywane preparatem Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej. Schemat szczepienia jest dwudawkowy, przy zachowaniu rekomendowanego odstępu co najmniej 21 dni między dawkami. 
Rejestracja na szczepienie przeciwko Covid-19 dzieci w wieku 5-11 lat jest możliwa od 14 grudnia
Rejestracja na szczepienie przeciwko Covid-19 dzieci w wieku 5-11 lat jest możliwa od 14 grudniaFoto: anyaivanova/shutterstock.com
  • E-skierowania dla grupy wiekowej 5-11 lat zostały już wystawione. Rejestracja jest możliwa od 14 grudnia. Szczepienia rozpoczną się 16 grudnia.
  • Szczepienia w grupie 5-11 lat będą wykonywane preparatem Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej. Schemat szczepienia jest dwudawkowy, przy zachowaniu rekomendowanego odstępu co najmniej 21 dni między dawkami
  • Na szczepienie można się zarejestrować m.in. poprzez infolinię 989, e-Rejestrację i punkty szczepień.
  • W Polsce w pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest ponad 20,6 mln osób.

Ministerstwo Zdrowia podało, że wszystkie e-skierowania - w sumie 2,7 mln - dla grupy wiekowej 5-11 lat zostały już wystawione. Do wtorku, 14 grudnia punkty szczepień powinny wystawić dedykowane terminy zewnętrzne w e-rejestracji (oznaczone: kwalifikacja lekarska oraz Pfizer 10 mcg - na tak oznaczone terminy możliwe jest zapisanie dzieci z grupy 5-11).

Chcieliśmy wierzyć, że COVID-19 omija dzieci

Do szczepień zachęcał w audycji "Cztery pory roku" dr hab. nauk medycznych Ernest Kuchar (lekarz pediatra, specjalista chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałami Obserwacyjnym WUM). Gość radiowej Jedynki zauważył, że obserwowany jest niepokojący wzrost liczby małych pacjentów z ciężką postacią COVID-19.

- Chcieliśmy wierzyć, że COVID-19 omija dzieci, że dzieci chorują bardzo łagodnie. To się zmieniło w momencie, kiedy dotarł do nas wariant Delta. Wariant Delta sprawia, że dzieci chorują również. Biorąc pod uwagę, jak liczne są te zachorowania, ten nawet niewielki odsetek powikłań przekłada się na to, co widzimy w szpitalach, czyli znaczną liczbę hospitalizacji - wyjaśnił.

Zdaniem specjalisty liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wśród dzieci i młodzieży jest niedoszacowana. - Wirus się nie zmienił, dzieci też się nie zmieniły. To w takim razie, jak inaczej wytłumaczyć tę ogromną liczbę pacjentów w szpitalach pediatrycznych? Jedyne wytłumaczenie jest takie, że dzieci musi chorować bardzo dużo skoro aż tyle wymaga szpitala przy tym samym - mniej więcej - odsetku powikłań - zwrócił uwagę. 

Lekarz zaapelował do rodziców o czujność oraz szczególne zwrócenie uwagi na zachowanie dziecka (czy dziecko jest w pełni przytomne) i na jego wydolność oddechową i krążeniową (można to zbadać przy użyciu pulsoksymetru).


Posłuchaj
06:59 Jedynka/Cztery pory roku - 13.12.2021 szczepienia dzieci Szczepienia przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat. "Chcieliśmy wierzyć, że choroba omija dzieci" (Cztery pory roku/Jedynka)

 


Czytaj także:


Szczepienie dla grupy wiekowej 5-11 lat

Szczepienie dzieci w przedziale wiekowym 5-11 lat będzie wykonywane przy użyciu szczepionki Comirnaty w dostosowanej do wieku w dawce pediatrycznej - 10 mikrogramów/dawkę (0,2 ml z ampułki 10-dawkowej). Schemat szczepienia jest dwudawkowy, przy zachowaniu rekomendowanego odstępu co najmniej 21 dni między dawkami. 

W przypadku dzieci z ciężkimi zaburzeniami odporności - chodzi m.in. o dzieci w trakcie leczenia przeciwnowotworowego albo immunosupresyjnego - schemat podstawowy szczepienia obejmuje podanie trzech dawek: dwóch dawek w odstępie co najmniej 21 dni oraz dawki dodatkowej (uzupełniającej), podawanej w odstępie co najmniej 28 dni po ukończeniu dwudawkowego schematu szczepienia przeciw Covid-19.

Na szczepienie można się zarejestrować m.in. poprzez infolinię 989, e-Rejestrację i punkty szczepień. Informacje o punktach szczepień wykonujących szczepienia dzieci widoczne będą w e-rejestracji. Kwalifikację do szczepienia dzieci wykonuje lekarz z ważnym prawem wykonywania zawodu, również lekarz stażysta i lekarz rezydent, zgodnie z zasadami ogólnymi przyjętymi dla szczepień przeciw Covid-19.


Czytaj także:Młodzież w wieku powyżej 12 lat powinna otrzymać szczepionkę Comirnaty w dawce 30 µg. Jeżeli pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki dziecko kończy 12 lat, należy podać szczepionkę w dawce i składzie zgodnym z jego wiekiem w dniu szczepienia w schemacie: pierwszą dawkę szczepionki dopuszczoną do stosowania u osób w wieku 5-11 lat (dawka 0,2 ml zawierająca 10 µg w fiolce z pomarańczowym wieczkiem) oraz jako drugą dawkę szczepionkę dopuszczoną do stosowania u osób w wieku 12 lat i starszych (dawka 0,3 ml zawierająca 30 µg w fiolce z fioletowym wieczkiem).

Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego szczepionki Comirnaty, osobom poniżej 18 lat nie podaje się dawki przypominającej.

>>>SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19 W POLSCE - CO TRZEBA WIEDZIEĆ?<<<

***

W Polsce od końca grudnia 2020 roku wykonano 44 200 031 iniekcji. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 20 685 210 osób. Dawkę przypominającą szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło ponad 4,6 mln osób (stan na 12 grudnia). 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: dr hab. nauk medycznych Ernest Kuchar (lekarz pediatra, specjalista chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałami Obserwacyjnym WUM)

Data emisji: 13.12.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00 

Jedynka/Ministerstwo Zdrowia/kk

Czytaj także

Trzecia dawka szczepionki. Czy producent ma znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 12:50
Wszystkie osoby pełnoletnie, od 2 listopada, mogą ubiegać się o trzecią, przypominającą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. Czym jest dawka przypominająca? Czy przyjęcie preparatu jest bezpieczne? Czy ma znaczenie, którego producenta wybieramy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało poniedziałkowe dane

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 10:54
Resort zdrowia poinformował, że minionej doby stwierdzono 11 379 nowych przypadków koronawirusa. Nie żyje 29 osób, z których 1 osoba zmarła z powodu COVID-19, a 28 z powodu współistnienia choroby z innymi schorzeniami.
rozwiń zwiń