Życie w mroku, może być pełne smaku. Niewidomi i ich codzienność

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 13:30
W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach ma powstać Ogród zmysłów. Zapachy, dźwięki i kształty służyć będą przebywającym w ośrodku dzieciom. A w jaki sposób, na co dzień funkcjonują niewidomi?
Jak wygląda życie osób niewidomych?
Jak wygląda życie osób niewidomych?Foto: Prazis Images/shutterstock.com

Ogród zmysłów w Laskach zaprojektowano w taki sposób, by niewidomi oraz słabowidzące, czuły się bezpieczne, a jednocześnie były w stanie poznawać otaczający je świat. O tym w jaki sposób wygląda życie osób ociemniałych, przekonał się reporter Programu 1 Polskiego Radia, Maciej Walecki, który wziął udział w specjalnym eksperymencie - odwiedził restaurację w ciemności.

Niewidomi też smakują życie

Niewidomi kelnerzy obsługujący klientów restauracji? Reporter Programu 1 Polskiego Radia odwiedził to wyjątkowe miejsce, by przekonać się jak wygląda rzeczywistość osób, które żyją w mroku. Już przy wejściu klient kładzie prawą dłoń na prawym ramieniu osoby stojącej przed nim. Chwilę później z uwagą próbuje zlokalizować krzesło, a po zajęciu miejsca, stara się zlokalizować talerz z przystawkami. - Kiedy wyłączymy wzrok, który daje nam 80 proc. informacji o świecie, to po prostu bardziej skupiamy się na tym co słyszymy, co czujemy pod nogami - mówi Agnieszka Zakrzewska.

Dzieci niewidome, od samego początku kształcą w sobie wyczucie dotykowe, "oglądając" rękami zabawki. To przygotowuje je, do tego, by później bez trudu czytać alfabet Braille'a. - Musimy też uczyć się słuchać. Uczymy się tego, co mamy usłyszeć i w którym momencie oraz kierunkowości dźwięku - wyjaśnia gość audycji. Osoby biorące udział w eksperymencie, podkreślają znaczenie każdego gestu, a także siłę wsparcia okazywanego sobie nawzajem. W pogrążonej w mroku restauracji, Maciej Walecki został zaproszony również do "konsumowania" muzyki.


Posłuchaj
03:51 PR1_AAC 2021_12_15-09-22-13.mp3 Jak wygląda życie osób ociemniałych? W Laskach powstaje Ogród Zmysłów (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Niewidomi mają swój świat

Niewidomi zdecydowanie silniej odczuwają świat również pozostałymi zmysłami: węchem i smakiem. By podopiecznym Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Laskach sprawić radość i umożliwić rozwój na wielu płaszczyznach, rozpoczęto starania o budowę Ogrodu zmysłów. Ten sensoryczny ogród ma składać się m.in. z krzewów owocowych, kwiatów, ziół, żywopłoty, zbóż, a także z mapy dotykowej. - To będzie zjawisko absolutnie wyjątkowe. Świat na dłoni dla osób niewidomych. Będą cieszyć się tym miejscem, a jednocześnie będą rehabilitowani i edukowani - wyjaśnia Aleksandra Kubańska z firmy zajmującej się produkcją soczewek.

YouTube/PolskieRadio

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej powstał w roku 1921 roku w Laskach pod nazwą „Zakład dla Niewidomych", na terenach podarowanych Róży Czackiej, ociemniałej hrabiance, założycielce Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi. W roku 1918, Róża Czacka stworzyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, które po dziś dzień są ważnym ogniwem dzieła wsparcia osób niewidomych. W Laskach tworzyli tacy artyści jak np. Antoni Słonimski, Zygmunt Kubiak, Marian Brandys, Zbigniew Herbert czy ks. Jan Twardowski.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Agnieszka Kunikowska

Materiał: Maciej Walecki

Data emisji: 15.12.2021 

Godzina emisji: 9.22

mg

Czytaj także

Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka – wzajemne inspiracje

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 23:00
Tematem poniedziałkowego "Klubu Trójki" była zbliżająca się beatyfikacja Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego i Czcigodnej Służebnicy Bożej Matki Elżbiety Róży Czackiej. 
rozwiń zwiń