"Klan", "Matysiakowie", "W Jezioranach"... Dlaczego kochamy telenowele?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 12:10
Od prawie dwudziestu czterech lat w Telewizji Polskiej możemy oglądać "Klan". To najdłuższy pod względem lat nieprzerwanej emisji i liczby odcinków serial produkcji polskiej. Popularność od lat zyskują sobie również seriale radiowe. Skąd bierze się ich fenomen? Dlaczego Polacy kochają telenowele?
Nagrywanie słuchowiska W Jezioranach
Nagrywanie słuchowiska "W Jezioranach"Foto: Marek Ławrynowicz/Polskie Radio
  • Nie słabnie popularność telenowel radiowych i telewizyjnych
  • Wśród najpopularniejszych są cykliczne słuchowiska Polskiego Radia: "W Jezioranach" i "Matysiakowie"
  • Za obecny kształt słuchowiska "W Jezioranach" odpowiadają Marek Ławrynowicz, Wojciech Chmielewski oraz Katarzyna Ciesielska-Ławrynowicz

Najsłynniejsze radiowe seriale to "Matysiakowie" oraz "W Jezioranach". Pierwszy odcinek "Matysiaków" wyemitowano na antenie Programu 2 Polskiego Radia 15 grudnia 1956 roku, a poświęcone jest losom fikcyjnej tytułowej rodziny mieszkającej na warszawskim Powiślu. Od roku 1960 nadawane jest inne słuchowisko: "W Jezioranach". Opowiada historię wielopokoleniowej rodziny Jabłońskich zamieszkałej w fikcyjnej wsi Jeziorany niedaleko Puław, a także ich otoczenia społecznego: rolników, wiejskich lekarzy, nauczycieli i strażaków. Pomyślane jako wiejski odpowiednik skierowanych do miejskiego odbiorcy "Matysiaków".

Telenowele radiowe - dźwiękowy wehikuł

Choć dokładne położenie Jezioran nie jest określone, to możemy odnaleźć kilka punktów odniesienia. Najbliżej tytułowej wsi leży Nałęczów, trochę dalej są Puławy i Lublin. Możemy więc mówić szerzej o Lubelszczyźnie. "W Jezioranach" oraz "Matysiakowie" to cykliczne słuchowiska robione w konwencji nieruchomego mikrofonu, dającej złudzenie uczestniczenia w prawdziwych wydarzeniach. - Wiele osób wierzyło, że taka wieś istnieje, że podsłuchujemy życie bohaterów obu tych powieści radiowych, więc pojawiały się pomysły odnalezienia domu - mówi Marek Ławrynowicz, scenarzysta słuchowiska "W Jezioranach".

Przez te wszystkie lata swojego głosu mieszkańcom słynnej wioski użyczyło wielu wybitnych aktorów. Wśród nich m.in. Zygmunt Kęstowicz, Kazimierz Opaliński, Janusz Paluszkiewicz, Artur Barciś, Teresa Lipowska, Franciszek Pieczka, Danuta Stenka, Henryk Talar czy Grzegorz Wons. Zmieniali się również scenarzyści słuchowiska, dziś Marek Ławrynowicz współtworzy je z Wojciechem Chmielewskim oraz Katarzyną Ciesielską-Ławrynowicz. - Siadamy z kawą w ręku i próbujemy wymyślać, co dalej będzie - ujawnia gość audycji.


Posłuchaj
06:37 PR1_AAC 2022_01_05-09-40-06.mp3 Na czym polega fenomen seriali telewizyjnych i radiowych? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Telenowele jako zwierciadło palących problemów

Telenowele - zarówno te telewizyjne jak również radiowe - często zyskują uznanie widzów ze względu na to, że poruszają problemy bliskie, codzienne i doskonale znane każdemu z nas. "Jeziorany", co warto podkreślić, to perspektywa lokalna. - Ludzie w Jezioranach, podobnie jak ludzie we wsi, w której my mieszkamy, są skupieni na życiu swojej gminy i ta gmina ciągle jest punktem odniesienia - wyjaśnia Marek Ławrynowicz.

To opowieść o rodzinie Jabłońskich. W tle zaś otrzymujemy wieś wraz z jej specyfiką: lekarzem, wójtem, szkołą, księdzem czy lokalnym biznesmenem. - To opowieść o polskiej prowincji. Pisanie rozpoczyna się od stworzenia planu ogólnego. Powstaje tabela z rozpisanymi wątkami, w dalszej kolejności tworzone są konspekty szczegółowe. - Na podstawie tych konspektów poszczególni autorzy piszą odcinki - podkreśla gość "Czterech pór roku".

ZOBACZ ARCHIWALNE NAGRANIE Z OBCHODÓW JUBILEUSZOWEGO ODCINKA "W JEZIORANACH":

YouTube/PolskieRadio

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Marek Ławrynowicz (scenarzysta słuchowiska "W Jezioranach")

Data emisji: 5.01.2022

Godzina emisji: 9.40

mg

Czytaj także

Kultowe słuchowisko Polskiego Radia "Matysiakowie" kończy 65 lat

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 14:48
"Matysiakowie" są obecnie najdłużej nadawanym słuchowiskiem na świecie i nadal cieszy się wielką popularnością. Pierwszy odcinek radiowej powieści został wyemitowany 15 grudnia 1956 roku o 20:35.
rozwiń zwiń