- Nie słabnie popularność telenowel radiowych i telewizyjnych
- Wśród najpopularniejszych są cykliczne słuchowiska Polskiego Radia: "W Jezioranach" i "Matysiakowie"
- Za obecny kształt słuchowiska "W Jezioranach" odpowiadają Marek Ławrynowicz, Wojciech Chmielewski oraz Katarzyna Ciesielska-Ławrynowicz
Najsłynniejsze radiowe seriale to "Matysiakowie" oraz "W Jezioranach". Pierwszy odcinek "Matysiaków" wyemitowano na antenie Programu 2 Polskiego Radia 15 grudnia 1956 roku, a poświęcone jest losom fikcyjnej tytułowej rodziny mieszkającej na warszawskim Powiślu. Od roku 1960 nadawane jest inne słuchowisko: "W Jezioranach". Opowiada historię wielopokoleniowej rodziny Jabłońskich zamieszkałej w fikcyjnej wsi Jeziorany niedaleko Puław, a także ich otoczenia społecznego: rolników, wiejskich lekarzy, nauczycieli i strażaków. Pomyślane jako wiejski odpowiednik skierowanych do miejskiego odbiorcy "Matysiaków".
Telenowele radiowe - dźwiękowy wehikuł
Choć dokładne położenie Jezioran nie jest określone, to możemy odnaleźć kilka punktów odniesienia. Najbliżej tytułowej wsi leży Nałęczów, trochę dalej są Puławy i Lublin. Możemy więc mówić szerzej o Lubelszczyźnie. "W Jezioranach" oraz "Matysiakowie" to cykliczne słuchowiska robione w konwencji nieruchomego mikrofonu, dającej złudzenie uczestniczenia w prawdziwych wydarzeniach. - Wiele osób wierzyło, że taka wieś istnieje, że podsłuchujemy życie bohaterów obu tych powieści radiowych, więc pojawiały się pomysły odnalezienia domu - mówi Marek Ławrynowicz, scenarzysta słuchowiska "W Jezioranach".
Przez te wszystkie lata swojego głosu mieszkańcom słynnej wioski użyczyło wielu wybitnych aktorów. Wśród nich m.in. Zygmunt Kęstowicz, Kazimierz Opaliński, Janusz Paluszkiewicz, Artur Barciś, Teresa Lipowska, Franciszek Pieczka, Danuta Stenka, Henryk Talar czy Grzegorz Wons. Zmieniali się również scenarzyści słuchowiska, dziś Marek Ławrynowicz współtworzy je z Wojciechem Chmielewskim oraz Katarzyną Ciesielską-Ławrynowicz. - Siadamy z kawą w ręku i próbujemy wymyślać, co dalej będzie - ujawnia gość audycji.
06:37 PR1_AAC 2022_01_05-09-40-06.mp3 Na czym polega fenomen seriali telewizyjnych i radiowych? (Cztery pory roku/Jedynka)
Telenowele jako zwierciadło palących problemów
Telenowele - zarówno te telewizyjne jak również radiowe - często zyskują uznanie widzów ze względu na to, że poruszają problemy bliskie, codzienne i doskonale znane każdemu z nas. "Jeziorany", co warto podkreślić, to perspektywa lokalna. - Ludzie w Jezioranach, podobnie jak ludzie we wsi, w której my mieszkamy, są skupieni na życiu swojej gminy i ta gmina ciągle jest punktem odniesienia - wyjaśnia Marek Ławrynowicz.
To opowieść o rodzinie Jabłońskich. W tle zaś otrzymujemy wieś wraz z jej specyfiką: lekarzem, wójtem, szkołą, księdzem czy lokalnym biznesmenem. - To opowieść o polskiej prowincji. Pisanie rozpoczyna się od stworzenia planu ogólnego. Powstaje tabela z rozpisanymi wątkami, w dalszej kolejności tworzone są konspekty szczegółowe. - Na podstawie tych konspektów poszczególni autorzy piszą odcinki - podkreśla gość "Czterech pór roku".
ZOBACZ ARCHIWALNE NAGRANIE Z OBCHODÓW JUBILEUSZOWEGO ODCINKA "W JEZIORANACH":
YouTube/PolskieRadio
Zobacz też:
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Sława Bieńczycka
Gość: Marek Ławrynowicz (scenarzysta słuchowiska "W Jezioranach")
Data emisji: 5.01.2022
Godzina emisji: 9.40
mg