Orszaki Trzech Króli w całej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 12:04
W ponad 600 miejscowościach w całej Polsce dziś przechodzą Orszaki Trzech Króli. Rekord padł w 2020 roku, kiedy jeszcze przed pandemią orszaków było ponad 900, a maszerowało w nich ponad milion Polaków. W "Czterech porach roku" obserwowaliśmy przygotowania w niektórych miastach.
W role członków Świętej Rodziny w Orszaku Trzech Króli 2022 w Warszawie wcielili się ekonomistka Aleksandra Siekierzyńska (L) i prawnik Jakub Siekierzyński (P) z synem Stefanem
W role członków Świętej Rodziny w Orszaku Trzech Króli 2022 w Warszawie wcielili się ekonomistka Aleksandra Siekierzyńska (L) i prawnik Jakub Siekierzyński (P) z synem Stefanem Foto: PAP/Tomasz Gzell

Wszystko zaczęło się w 2008 roku od jednego skromnego orszaku w Warszawie. Rok później orszaki pojawiły się na ulicach Warszawy i Torunia. A potem liczba rosła wręcz lawinowo. Bo było już 6 miast, w kolejnych latach 60, a w tym roku ponad 600.

Orszak w Łodzi

W Łodzi Orszak Trzech Króli wraca na ulicę Piotrkowską. Ksiądz Grzegorz Matynia, koordynator, zapowiada, że to będzie długi orszak, a jego uczestnicy będą maszerować godzinę, a może i półtorej. Przygotowania trwały od kilku miesięcy. Odegrane zostaną sceny jasełkowe. - Najpierw spotkamy się z aniołami, później na drodze, niestety, napotkamy diabły, będziemy na dworze króla Heroda, który będzie próbował zatrzymać naszą wędrówkę do Betlejem, aż wreszcie dojdziemy do naszego Betlejem, czyli przed Bazylikę Archikatedralną, gdzie z zespołem Zakopower wspólnie dla Chrystusa będziemy kolędować - zapowiada.

Łódzki orszak jest związany z akcją charytatywną. W jego trakcie trwa zbiórka darów dla dzieci z rodzin zastępczych i łódzkich domów dziecka. Królowie są reprezentantami środowisk, dla których były zbierane dary. Jeden jest przedstawicielem łódzkiego hospicjum dla dzieci, kolejny jest wychowankiem domu dziecka, a trzeci król to chłopiec z zespołem Downa, bo w przyszłym roku właśnie dla takich dzieci będą zbierane dary.

Orszak w Radomiu

W Radomiu orszak wyrusza po raz dziesiąty. Ksiądz Gabriel Marciniak zapowiada, że orszak przejdzie główną ulicą do szopki na placu przed urzędem miasta, gdzie w role Marii i Józefa wcielą się żywe osoby. Królowie i towarzyszący im rzymscy legioniści będą jechali na koniach. W trakcie imprezy są zbierane fundusze, które zostaną przeznaczone na cele misyjne albo na wsparcie lokalnych inicjatyw, takich jak np. budowa kościoła.

Zamość - miasto aniołów

W siedmiu punktach miasta stanie siedmiu aniołów. Małgorzata Faron wyjaśnia, że 6 stycznia jest początkiem obchodów dwóch ważnych rocznic: 30-lecia wpisania Zamościa na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i również 30. rocznicy erygowania diecezji zamojsko-lubaczowskiej ze stolicą w Zamościu. - Chcemy, żeby święci aniołowie chronili miasto, ludzi, świątynie - mówi. Pokłon Trzech Króli nastąpi na Rynku Wielkim, a później odbędzie się koncert kolęd.

Posłuchaj
05:45 Jedynka-6-01-2022-cztery-pory-roku.mp3 Orszaki Trzech Króli w Łodzi i Radomiu (Cztery pory roku/Jedynka)

Posłuchaj
02:58 Jedynka-6-01-2022-cztery-pory-roku-warszawa.mp3 Przygotowania do Orszaku Trzech Króli w Warszawie (Cztery pory roku/Jedynka)

  

Posłuchaj
03:37 Jedynka-6-01-2022-cztery-pory-roku-zamość.mp3 Orszak Trzech Króli w Zamościu (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Data emisji: 6.01.2022 r. 

Godzina emisji: 10.00-13.00

ag

Czytaj także

Planetaria stały się pewnego rodzaju kinami

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 14:51
W "Czterech porach roku" odbyliśmy wycieczkę ze spoglądaniem w niebo. Taką wycieczkę można zaliczyć również w wygodnym fotelu siedząc twardo na ziemi. Takie możliwości dają planetaria. W audycji rozmawialiśmy z przedstawicielami trzech polskich planetariów: w Olsztynie, Łodzi i Chorzowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łodź - kolejny przystanek na trasie "Jedynego takiego miejsca"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 15:50
Program I Polskiego Radia zawitał do szczególnego miejsca w Łodzi - Centrum Nauki i Techniki EC1. Sława Bieńczycka wraz z przedstawicielami instytucji przeniosła słuchaczy w świat kultury i nauki oraz zachęciła do zwiedzania interaktywnych i multimedialnych wystaw. Dokładne zwiedzanie Centrum Nauki i Techniki może zająć nawet.. dwa dni. 
rozwiń zwiń