Ile czasu dziecko powinno spędzać przed ekranem komputera?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 13:55
W czasie trwającej pandemii koronawirusa dzieci oraz młodzież w większym wymiarze spędzają czas przed ekranem komputerów, telewizorów czy smartfonów. Co dzieje się z oczami, gdy za długo korzystamy z urządzeń elektrycznych? Dlaczego wieczorem przed snem nie należy korzystać ze smartfona?
Przy zbyt długim spędzaniu czasu przed monitorami, nasz wzrok pracuje znacznie gorzej
Przy zbyt długim spędzaniu czasu przed monitorami, nasz wzrok pracuje znacznie gorzejFoto: Shutterstock
  • Używanie urządzeń powyżej 5 godzin dziennie może spowodować poważne choroby oczu.
  • Z badań wynika, że co piąty młody człowiek ma problemy ze wzrokiem. 
  • Nie powinno się korzystać ze smarfona godzinę przed snem.  

Jak podkreśla dr n. med. Radosław Różycki, okulista, przy zbyt długim spędzaniu czasu przed monitorami, nasz wzrok pracuje znacznie gorzej. - Należy dawać naszym oczom wytchnienie. Jesteśmy tak stworzeni, że nasze oczy odpoczywają w dali, powyżej 5 metrów. Gdy patrzymy z bliska, musimy włączyć mechanizmy akomodacji i powstaje zjawisko, które możemy porównać do zakwasów mięśni nóg - tłumaczy. - Pojawiają się objawy znużenia, rozmazywanie liter, trudności w czytaniu - wylicza ekspert. 


Posłuchaj
08:42 Jedynka/4PR okulista.mp3 Ile czasu dziecko powinno spędzać przed ekranem komputera? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Maksimum 5 godzin dziennie 

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka na zlecenie Ministerstwa Sportu wynika, że ponad 55 proc. polskich piątoklasistów spędza ponad dwie godziny dziennie na oglądaniu filmów, a ponad 60 proc. poświęca kolejne 2 godziny na gry komputerowe i tyle samo na inne aktywności przy komputerze lub smartfonie, co daje przynajmniej 6 godzin dziennie przed ekranem urządzenia elektronicznego. Do tego dochodzi nauka w trybie zdalnym. 

- Są już pewne symptomy, że używanie powyżej 5 godzin dziennie urządzeń elektronicznych powoduje szybszy rozwój zaćmy, zwyrodnienia siatkówki, charakterystycznego u osób powyżej 60 roku życia. Niestety zaczyna się to dziać u młodszych ludzi - ostrzega gość Jedynki. 

Jak zabezpieczyć oczy? 

- Gdy nie ma innego wyjścia, musimy uczyć się czy pracować przed ekranami komputerów, oczy należy zabezpieczyć i wdrożyć farmakologię, stosować leki w postaci kropli do oczu - tłumaczy dr Różycki. - Jeżeli zbyt długo wpatrujemy się w ekran monitora, książkę, gazetę, to mrugamy rzadziej o 30 rpoc. To z kolei prowadzi do charakterystycznego zespołu suchego oka , zaczerwienienia oczu i innych dolegliwości - dodaje. 

Zasada 20-20-20

Po każdych 20 minutach pracy przed komputerem oderwij się od monitora na 20 sekund i patrz na obiekty oddalone o 20 stóp (6 metrów). - Rozluźniamy wtedy akomodacje i na pozwala nam sprawnie odpocząć, nie musimy robić niczego więcej. Światło niebieskie wpływa również na szyszynkę. Godzinę przed snem nie powinno się używać urządzeń elektrycznych, gdyż nie jest produkowana melatonina i to powoduje zaburzenia snu - wyjaśnia gość audycji. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz

Gość: dr n. med. Radosław Różycki (okulista)

Data emisji: 7.01.2021 r. 

Godzina emisji: 11.20

ans 

Czytaj także

Praca w czasie pandemii. Specjaliści: szczególnie ważna jest higiena oczu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 07:47
Ponad 70 proc. Polaków deklaruje, że w ramach swojej codziennej pracy korzysta z komputera, a aż 44 proc. poświęca ponad cztery godziny dziennie na korzystanie ze smartfona, tabletu. - Nie pozostaje to obojętne dla naszego wzroku - alarmują specjaliści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja epidemiczna w szkołach. Dane MEiN ws. nauki stacjonarnej, hybrydowej i zdalnej

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 18:09
Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało, że zgodnie z najnowszymi informacjami od kuratorów oświaty "93,4 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 74,3 proc. szkół podstawowych i 77,2 proc. szkół ponadpodstawowych pracowało w czwartek w trybie stacjonarnym". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaćma - nie odkładaj operacji na później!

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 10:09
W 2020 roku - jak podaje Polskie Towarzystwo Okulistyczne - wykonano w Polsce aż o 30 procent mniej operacji usunięcia zaćmy niż w 2019 roku. Najbardziej dotknięta została grupa wiekowa powyżej 70. roku życia. Liczba wykonywanych zabiegów spadła na przestrzeni ostatnich lat z 200 do 111 tysięcy rocznie. 
rozwiń zwiń