Polski Ład. Najważniejsze zmiany dla pracownika

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 11:48
Od 1 stycznia w Polsce obowiązuje tzw. Polski Ład, czyli plan odbudowy polskiej gospodarki po COVID-19. Jednym z jego założeń jest zmniejszenie nierówności występujących w społeczeństwie. 
Jeśli od wielu lat pracujemy w jednej firmie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że PIT-2 podpisywaliśmy i teraz nie musimy się tym martwić.
Jeśli od wielu lat pracujemy w jednej firmie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że PIT-2 podpisywaliśmy i teraz nie musimy się tym martwić.Foto: shutterstock.com/kitzcorner
  • Z początkiem nowego roku w życie wszedł szereg nowych przepisów związanych z Polskim Ładem
  • Polski Ład to plan odbudowy gospodarki po COVID-19

Po Nowym Roku w przestrzeni publicznej zaczęły pojawiać się informacje o tym, że część pracowników oświaty czy służb mundurowych, otrzymała niższe wynagrodzenia. Przedstawiciele rządu zareagowali natychmiast i poinformowali, że sprawa ma związek z drukiem PIT-2, a wszystkie różnice w wynagrodzeniach zostaną wyrównane. 

Polski Ład - czym jest PIT-2?

PIT-2 funkcjonuje w naszym systemie podatkowym od wielu lat i Polski Ład nie ma z nim nic wspólnego. To oświadczenie, w którym osoba zatrudniona na umowie o pracę, zwraca się do pracodawcy z prośbą o rozliczanie kwoty wolnej od podatku, przy jego naliczaniu. - Co do zasady, przychodząc do pracy, pracownik powinien złożyć takie oświadczenie przed pierwszym otrzymanym wynagrodzeniem - mówi Magdalena Zima, doradca podatkowy. Jeżeli natomiast oprócz umowy o pracę osiągamy inne dochody, na przykład z tytułu emerytury, renty czy z najmu lub dzierżawy, wówczas nie możemy złożyć powyższego druku, a co za tym idzie - skorzystać z ulgi z tytułu umowy o pracę.

Jeśli od wielu lat pracujemy w jednej firmie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że PIT-2 podpisywaliśmy i teraz nie musimy się tym martwić. By uzyskać pewność, warto jednak skontaktować się w tej sprawie z księgową. - Trzeba przeanalizować indywidualnie swoją sytuację - nie ma wątpliwości gość audycji. Dodaje jednocześnie, że osoby zatrudnione na umowę o pracę u dwóch pracodawców z ulgi mogą skorzystać tylko u jednego. - Złożenie PIT-2 u obu pracodawców może spowodować konieczność zwrotu tej ulgi - wyjaśnia. Oznacza, to jednak również, że osoby, które kiedyś PIT-2 podpisały, a dziś mają również inne źródło przychodu, powinny swój podpis wycofać.


Posłuchaj
10:42 PR1_AAC 2022_01_11-10-09-53.mp3 Polski Ład - doradca podatkowy odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Polski Ład - pytań przybywa

W tym roku kwota wolna od podatku została podniesiona z 8 tys. do 30 tys. złotych. Oznacza to, że miesięczna ulga wynosi 425 złotych, przy czterdziestu kilku złotych w poprzednich latach. - Jest to zmiana korzystna, pod warunkiem, że nie rozliczamy jej w kilku źródłach lub też że nie zapomnimy w ogóle jej rozliczyć - mówi Magdalena Zima. Inną ważną kwestią jest wspólne rozliczanie małżonków w związku z tzw. ulgą dla klasy średniej.

Do niedawna wydawało się, że nie będą mogły z niej skorzystać osoby o mocno zróżnicowanych zarobkach. - W ostatnich dniach Ministerstwo Finansów wydało wytyczne i wygląda na to, że jeśli uśrednione zarobki będą mieściły się w progu między 68 412 a 133 692,01 złotego to państwo będą mogli z tej ulgi skorzystać - podsumowuje gość "Czterech pór roku". Osoby, które chcą zasięgnąć informacji na temat zmian wprowadzanych przez Polski Ład, mogą skorzystać ze specjalnej infolinii.

Pod numer 22 765 64 64 zainteresowani mogą dzwonić od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00.

YouTube/Ministerstwo Finansów

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Magdalena Zima (doradca podatkowy)

Data emisji: 11.01.2022

Godzina emisji: 10.09

mg

Czytaj także

Joanna Borowiak o Polskim Ładzie: rząd dotrzymuje słowa danego Polakom

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 09:09
- Rząd Prawa i Sprawiedliwości pokazuje, że dotrzymuje słowa danego Polakom. Chcemy też w tej sytuacji, w której jesteśmy obecnie, złagodzić skutki inflacji. Premier Mateusz Morawiecki ogłosi dzisiaj szczegóły kolejnej tarczy antyinflacyjnej i przedstawi nasze następne propozycje - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji był również Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej. 
rozwiń zwiń