Wścieklizna na Mazowszu. Alert RCB: nakaz szczepienia kotów. "Zaszczep pupila, to tylko chwila"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 10:48
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega Warszawę oraz przyległe powiaty przed wścieklizną. Po raz pierwszy Alert RCB wysłany w wiadomości SMS dotyczy takiego zagrożenia. RCB zaleca, by trzymać w zamknięciu zwierzęta domowe i hodowlane, a także szczepić koty przeciwko wściekliźnie. Obecnie na terenach wskazanych przez wojewodę jako zagrożone obowiązuje nakaz szczepienia kotów.
Szczepić zwierzęta można w każdej lecznicy weterynaryjnej
Szczepić zwierzęta można w każdej lecznicy weterynaryjnejFoto: Tom Wang/Shutterstock
  • Zagrożenie wścieklizną na Mazowszu rośnie. Wykrywa się coraz więcej przypadków
  • Wojewoda mazowiecki wydał nakaz szczepienia kotów. Dotyczy obszarów zagrożonych
  • Wścieklizna to groźna, nieuleczalna choroba. Atakuje zwierzęta i ludzi

Obecnie na Mazowszu wykryto już 110 przypadków wścieklizny, w tym 18 na terenie samej stolicy. Jako obszary zagrożone wystąpieniem tej choroby w Warszawie wskazano dzielnice: Praga-Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła, Wilanów oraz część Targówka (ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską). Na tych obszarach oraz w powiatach, gdzie stwierdzono przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich lub domowych, obowiązuje nakaz wyprowadzania psów na smyczy oraz trzymania kotów w pomieszczeniach zamkniętych, ale także zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie.


Trzeba szczepić koty

Zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego z 31 grudnia 2021 r., do dotychczasowych ograniczeń i wytycznych dodano kolejne - obowiązkowe szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie na obszarach zagrożonych. Lekarz weterynarii Anna Duras podkreśla, że właściciele tych czworonogów muszą zaszczepić swojego pupila w ciągu 30 dni od momentu ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. - Trzeba jak najbardziej ograniczyć możliwość przeniesienia choroby na człowieka - wyjaśnia.

Podobne zasady już wcześniej obowiązywały w stosunku do psów - niezależnie od tego, czy dotyczyło to obszaru zagrożonego wścieklizną czy nie.

Szczepić zwierzęta można w każdej lecznicy weterynaryjnej na koszt właściciela. To wydatek rzędu 40-60 złotych. Lekarz powinien wydać zaświadczenie o szczepieniu albo można kotu założyć specjalną książeczkę szczepień, tak jak psom. Szczepienie trzeba powtarzać raz do roku, bo to ustawowy obowiązek. Jeżeli choroba zostanie zwalczona, to rozporządzenie wojewody przestanie obowiązywać i wtedy obowiązek szczepienia kotów wygaśnie. Gość Programu 1 Polskiego Radia przekonuje, że koty niewychodzące też powinny być szczepione. - Takie koty mają tendencje do ucieczek. Moi znajomi otwierają balkon i koty czasami uciekają - mówi. Weterynarz nie odpowiedziała na wątpliwość, co z kotami w mieszkaniach, w których nie ma balkonu.

Niewypełnienie obowiązku zaszczepienia zwierzęcia jest wykroczeniem, za które właścicielowi grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. Ale ponieważ sprawdzenie, czy kot był szczepiony, może być trudne, to weterynarze liczą na odpowiedzialność obywateli.

Objawy choroby

Dr Anna Duras podkreśla, że wścieklizna jest chorobą nieuleczalną. Rozwija się u zwierząt, ssaków stałocieplnych i u ludzi. U zwierząt objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr wet. Anna Duras (zastępca mazowieckiego wojewódzkiego lekarza weterynarii)

Data emisji: 11.10.2022

Godzina emisji: 11.20

ag/kh


Czytaj także

Chcesz przewieźć zwierzaka przez granicę? Przeczytaj!

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 09:30
Psy i koty powinny posiadać paszport. Powinny być zaczopowane lub mieć tatuaż. – Muszą mieć coś takiego, co pomogłoby zidentyfikować to zwierzę na granicy – informuje Piotr Tałałaj, rzecznik prasowy Izby Celnej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wścieklizna - jak się uchronić przed tą niebezpieczną chorobą?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 18:40
Wścieklizna to wirusowa choroba zakaźna zwierząt (niektórych ssaków), mogąca przenieść się na człowieka. Nie ma na nią leku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogadać ze zwierzęciem jak równy z równym

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 12:35
W tradycji świąt Bożego Narodzenia, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, powtarza się, że w noc wigilijną zwierzęta mówią ludzkim głosem. - Jednak szansa na to, żeby zamiast robić badania na zwierzętach, one wyznały nam wszystkie swoje tajemnice, jest niewielka - zauważa zoolog, prof. Piotr Tryjanowski.
rozwiń zwiń