Jakość powietrza w naszym kraju. Jak walczyć ze smogiem

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 12:55
Sezon grzewczy trwa w najlepsze, to zaś powoduje, że jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Tym bardziej warto mówić o takich dniach jak dziś, kiedy nawet w Krakowie zanieczyszczenie pyłów zawieszonych pozostaje w normie.
Przed wyjściem z domu, warto sprawdzić stan powietrza w swoim mieście
Przed wyjściem z domu, warto sprawdzić stan powietrza w swoim mieścieFoto: www.pixabay.com
  • Problem smogu jest szczególnie dotkliwy w okresie zimowym, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy
  • Choć urządzeń pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska jest w kraju około dwustu, to coraz popularniejsze są czujki montowane z funduszy prywatnych lub samorządowych
  • Przed wyjściem na zewnątrz warto sprawdzić osobiście stan powietrza na dany dzień

Smog jest zjawiskiem atmosferycznym, które powstaje w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Powstaje w momencie, w którym do atmosfery przedostają się szkodliwe związki chemiczne. Jakość powietrza ulega radykalnemu pogorszeniu na jesieni i zimą, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy. Są w Polsce regiony, dla których problem ten staje się coraz poważniejszy. - Problem smogu w Krakowie powraca do nas każdej zimy. Mamy do czynienia z bardzo wysokimi zanieczyszczeniami - mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Jakość powietrza - w oczekiwaniu na wiatr

Zimą mieszkańcy miast są zależni od meteorologii. Jeżeli pojawia się wiatr, który rozwiewa unoszące się pyły, wówczas jakość powietrza jest dobra i możemy zdrowo oddychać. - Natomiast kiedy mamy ciszę wiatrową, zanieczyszczenia pyłowe kumulują się niejednokrotnie przez bardzo długi czas - zwraca uwagę gość "Czterech pór roku" i dodaje, że problem ten w Krakowie występuje bardzo często. W odniesieniu do pyłów zawieszonych najczęściej stosowane są pojęcia "PM 2,5" oraz "PM 10".

- Pył zawieszony mierzony jest w dwóch frakcjach. PM 10 to pył o średnicy dziesięciu mikrometrów, PM 2,5 o średnicy dwa i pół mikrometra - tłumaczy Andrzej Guła. Pył drobniejszy stanowi większe zagrożenie dla zdrowia człowieka. Pył PM 2,5 jest składową pyłu PM 10, warto dodać również, że Państwowy Monitoring Środowiska na większości stacji monitoruje frakcję grubszą. Z punktu widzenia mieszkańca najważniejsze jest to, czy obecne stężenie mieści się w normach krajowych i światowych.


Posłuchaj
08:56 PR1_AAC 2022_01_13-09-37-43.mp3 Jakość powietrza w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. O czym należy pamiętać? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jakość powietrza: jak sprawdzić?

A w jaki sposób sprawdzić, czy jakość powietrza jest odpowiednia np. na spacer z dzieckiem? Państwowy Monitoring Środowiska nie dociera do wszystkich miejsc na mapie Polski. Stacji monitorujących pył zawieszony w trybie ciągłym jest około dwustu. To wciąż zbyt mało. - Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się niskokosztowe czujniki, powstające z inicjatywy indywidualnej albo samorządowej - mówi gość audycji.

Choć nie są one tak precyzyjne jak urządzenia pomiarowe Państwowego Monitoringu Środowiska, to faktem jest, że są na tyle wystarczające, by dać pewną informację na temat tego, jak bardzo zła jest jakość powietrza danego dnia. Warto pamiętać, że lokalne różnice w zanieczyszczeniu powietrza są bardzo duże. - Nieraz wystarczy wyjechać kilka kilometrów poza miejscowość i jakość powietrza będzie znacząco odbiegać od tego, co jest np. w miastach o gęstej zabudowie - zaznacza.

YouTube/Polski Alarm Smogowy

---

Polski Alarm Smogowy jest ruchem zrzeszającym lokalne obywatelskie inicjatywy działające na rzecz poprawy jakości powietrza na poziomie lokalnym i ogólnopolskim. Powstał 10 lutego 2015 roku poprzez połączenie Krakowskiego, Dolnośląskiego oraz Podhalańskiego Alarmu Smogowego. Jednym z pierwszych działań organizacji było doprowadzenie do zmian w ustawie o ochronie środowiska. Samorządom ułatwiono zmianę przepisów dotyczących poprawy jakości powietrza: do roku 2015 sejmiki wojewódzkie nie miały możliwości przyjmowania uchwał antysmogowych, zakazujących np. stosowania paliw stałych najgorszej jakości.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Andrzej Guła (Polski Alarm Smogowy)

Data emisji: 13.01.2022

Godzina emisji: 9.37

mg

Czytaj także

Bank Światowy pomoże w rozwoju programu "Czyste Powietrze". Jest deklaracja pożyczki dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 15:05
Bank Światowy poinformował, że pożyczy Polsce 250 mln euro na poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej – wynika z komunikatu tej instytucji.
rozwiń zwiń