"Gry planszowe są wciągające". W Polsce mamy ogromny wybór planszówek

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 14:00
- Najpierw musi być pomysł. Po to, żebyśmy wiedzieli, co będziemy robić dalej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o projektowaniu gier planszowych Michał Sieńko z Fundacji Animatorów i Twórców Kultury "TRACH". Jak wyglądają kolejne etapy tworzenia planszówek? Dlaczego gry planszowe tak wciągają? Kto najczęściej w nie gra?
Polacy uwielbiają grać w planszówki
Polacy uwielbiają grać w planszówkiFoto: PicMy/shutterstock
  • Michał Sieńko jest nie tylko projektantem gier planszowych, ale także ich pasjonatem
  • - W gry planszowe zazwyczaj gra się w gronie rodziny lub przyjaciół - zauważa gość Jedynki
  • W Polsce mamy tysiące tytułów gier planszowych. Są one zróżnicowane ze względu na wiek graczy

Michał Sieńko przyznaje, że kiedy rozpoczyna pracę nad projektowaniem planszówki, najpierw musi mieć pomysł. - Po to, żebyśmy wiedzieli, co będziemy robić dalej. Projektowanie wymaga przede wszystkim mnóstwa czasu. Zwykły tytuł projektuje się czasem rok, a czasem dwa lata - przyznaje gość Jedynki.

- Jest to bardzo fajne i kreatywne zajęcie, wymagające dużego zaangażowania. Z tego powodu ta praca jest zróżnicowana, ciekawa i na różnych etapach po prostu zupełnie inna - dodaje.

Krytyczne oko projektanta

Podczas opracowywania gry planszowej niezbędna jest faza testów. Zdarza się, że błędy i nieścisłości usuwane są podczas gry z przyjaciółmi czy współpracownikami. Jednak większą popularnością cieszy się inna metoda pracy.

- Dużo lepiej jest zagrać nawet w zepsutą grę do końca, żeby zobaczyć, co dokładnie tam nie działa i móc ją przeanalizować od początku do końca, a dopiero potem w tzw. przerwie pomiędzy różnymi partiami coś poprawić i uzupełnić - wyjaśnia Michał Sieńko.

Wtedy też można przygotować nową wersję gry, która przynajmniej teoretycznie powinna być lepsza od poprzedniej. Jednak projektant patrzy na swoje dzieło… dość krytycznie nawet po wydaniu gry.

- Z tego powodu, że mija więcej czasu, zmienia się perspektywa i jesteśmy potencjalnie mądrzejsi, jak pewne rzeczy lepiej albo inaczej rozwiązać. Dlatego bardzo często fajne i ciekawe gry mają drugą, trzecią czy piątą edycję, która w jakiś sposób jest poprawiona względem tej pierwszej. Etap zakończenia prac jest bardzo ważny, bo jak z każdą pracą twórczą, chce się dopieścić swoje dzieło, aby było jak najlepsze, ale projektant kiedyś musi powiedzieć sobie: "Dość. Muszę przestać pracować". Wtedy trzeba to dać wydawcy, żeby to wydał - opowiada Michał Sieńko.

Projektant czy pasjonat?

Czy nasz rozmówca woli projektować planszówki, czy jednak po prostu w nie grać? - To jest trudne pytanie, ponieważ jestem fanem gier i mimo że zajmuję się tym zawodowo, czerpię ogromną przyjemność z grania. Uwielbiam grać w planszówki, ale jednocześnie mam ogromną satysfakcję z pracy. Dlatego jeśli miałbym dużo czasu na jedno i na drugie, to chciałbym mieć go tyle samo na oba - przyznaje Michał Sieńko.

Gość Jedynki podpowiada, że jeśli chcemy rozpocząć naszą przygodę z grami planszowymi, powinniśmy udać się do lokalnego sklepu z tego typu grami. Tam fachowcy doradzą nam, po jakie tytuły warto sięgnąć. Powinniśmy jednak pamiętać, że inne są odpowiednie dla 10-latków czy 15-latków, a jeszcze inne dla osób dorosłych. – W Polsce mamy ogromny wybór gier, patrząc na ostatnich kilkanaście lat. Można znaleźć gry, które trwają pięć minut i są megazabawne oraz wciągające, ale można również takie, które trwają pięć godzin - słyszymy.

Czytaj także:

Posłuchaj
06:47 Jedynka/Cztery pory roku - 17.01.2022 gry planszowe Dlaczego uwielbiamy gry planszowe? (Jedynka/Cztery pory roku)

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: Michał Sieńko (prezes Fundacji Animatorów i Twórców Kultury "TRACH", projektant i pasjonat gier planszowych)

Data emisji: 17.01.2022

Godzina emisji: 9.37

DS

Czytaj także

Wścieklizna na Mazowszu. Alert RCB: nakaz szczepienia kotów. "Zaszczep pupila, to tylko chwila"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 10:48
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega Warszawę oraz przyległe powiaty przed wścieklizną. Po raz pierwszy Alert RCB wysłany w wiadomości SMS dotyczy takiego zagrożenia. RCB zaleca, by trzymać w zamknięciu zwierzęta domowe i hodowlane, a także szczepić koty przeciwko wściekliźnie. Obecnie na terenach wskazanych przez wojewodę jako zagrożone obowiązuje nakaz szczepienia kotów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domowe sposoby na czystsze powietrze w mieszkaniu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 14:40
Zimą, w okresie grzewczym, za oknami podnosi się poziom zanieczyszczeń, bo wymiana starych pieców na nowocześniejsze i mniej zatruwające atmosferę nie przebiega w tempie, w jakim byśmy chcieli. - Są proste sposoby, żeby jakość powietrza w mieszkaniu była lepsza - przekonuje Małgorzata Świgoń, autorka poradników dotyczących niemal wszystkich domowych spraw.
rozwiń zwiń