Gry komputerowe. Jak nie uzależnić się od wirtualnego świata?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 17:40
Polskie gry komputerowe odnoszą coraz większe sukcesy na rynku globalnym. - Jesteśmy w takim momencie rozwoju tej branży, że jest ona jedną z najbardziej dochodowych na świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Flamma, wykładowca akademicki zajmujący się nowymi mediami. Jak jednak grać, żeby nie uzależnić się od wirtualnego świata?
Gry komputerowe, jeżeli spędzamy przy nich dużo czasu, potrafią uzależniać
Gry komputerowe, jeżeli spędzamy przy nich dużo czasu, potrafią uzależniaćFoto: JJFarq/shutterstock
  • Branża gier komputerowych rozwija się coraz prężniej w naszym kraju
  • Przyszły twórca gier komputerowych musi wiedzieć, czy będzie umiał zmienić się z gracza w projektanta
  • Gry komputerowe potrafią uczyć i rozwijać wyobraźnię, ale często zdarza się, że uzależniają

W Polsce działa ponad 500 firm, które zajmują się projektowaniem i wypuszczaniem na rynek gier komputerowych. Wiele tytułów szybko zdobywa międzynarodową popularność, m.in. "Wiedźmin 3". - Jest to gra z gatunku RPG, która do dziś stawiana jest jako wzór dla wielu innych - przyznaje Jerzy Bartoszewicz, projektant interfejsów graficznych i recenzent gier.

Ekspert Jedynki wymienia również takie gry, jak "Dying Light" oraz "Cyberpunk". W tej drugiej warto zwrócić uwagę na wciągającą fabułę i dokładność odwzorowania świata. - Mamy różne rozwidlenia w fabule ze względu na decyzje, które podejmujemy. Jeśli popatrzymy na design tego świata i na to, jak wygląda miasto i różne detale, to wszystko jest tam perfekcyjnie zaprojektowane - twierdzi.

Gry uczą i rozwijają kreatywność

Dr Adam Flamma zajmuje się szkoleniem przyszłych twórców gier komputerowych. Jego zdaniem osoba, która chce projektować gry, powinna zadać sobie pytanie, czy jest w stanie przejść ze strony gracza na stronę twórcy. - To nie zawsze jest takie proste - mówi.

Gość Jedynki zwraca uwagę, że branża gier komputerowych jest jedną z najbardziej dochodowych na świecie i stanowi już ważny procent PKB w Polsce czy też w innych europejskich krajach.

- To jest medium globalne, które tak naprawdę pozwala na dotarcie do odbiorców na całym świecie. Z jednej strony jest to duża odpowiedzialność projektowa i finansowa, ale też możliwość powiedzenia czegoś o świecie i człowieku. Słyszeliśmy o "Cyberpunku" i "Dying Light". To są produkcje, na które wszyscy czekali i również dlatego, że są to gry, które coś wnoszą - wyjaśnia dr Adam Flamma.

Dr Adam Flamma uważa, że gry komputerowe rozwijają nasze myślenie oraz kreatywność. Jak dodaje, stymulują również zdolności poznawcze oraz proces zapamiętywania. Podczas korzystania z gier możemy uczyć się historii, języków obcych oraz przedmiotów ścisłych. - Możemy wykorzystać bazowe założenie gier za pomocą czegoś, co przynosi nam przyjemność i jest jednocześnie pewnym wyzwaniem dla gracza, jeżeli gra jest dobrze zaprojektowana - słyszymy.

Gry mogą uzależnić

Zdarza się jednak, że nasze dzieci, siedząc godzinami przed ekranami komputerów, wpadają w uzależnienie. Ten problem jest szczególnie widoczny podczas pandemii.

- Takie uzależnienie zaczyna się głównie wtedy, kiedy nic już nie jest interesujące, tzn. dziecko wycofuje się ze spotkań ze znajomymi i z innych aktywności, przestaje czytać książki czy z nami rozmawiać. To jest ten moment, kiedy powinniśmy zacząć przyglądać się dziecku. Możemy najpierw spróbować porozmawiać o grach i wejść w świat dziecka, ale jeżeli to się nie uda, to być może warto skonsultować się ze specjalistą - uważa psycholog dr Beata Rajba z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Zdaniem psycholog nie ma idealnej recepty na to, kiedy dziecko powinno zacząć korzystać z komputera czy smartfona. Niektóre dzieci robią to w wieku 5-6 lat, a inne 8-9 lat. Na pewno jednak powinny rozpocząć używanie tych urządzeń pod opieką rodziców. Ważne jest też, żeby pokazywać im na równi inne aktywności, m.in. zabierać na wycieczki czy spędzać czas przy grach planszowych.

- Możemy grać rodzinnie i tworzyć drużynę czy pomagać dziecku w grze. Okazuje się, że jest to taki sposób nawiązania kontaktu, który sprawia, że dzieci uczą się od nas, jak współpracować, łączyć się w grupy i jak wspólnie rozwiązywać pewne problemy - tłumaczy dr Beata Rajba.

Dr Beata Rajba wyjaśnia, że rodzice popełniają błąd, jeżeli pozwalają dziecku grać przez cały dzień, kiedy w ten sposób chcą mieć święty spokój. - Prędzej czy później to doprowadzi do uzależnienia - tłumaczy. Zaznacza jednak, że należy umożliwiać dziecku dostęp do nowych technologii. Inaczej może zostać wykluczone wśród rówieśników, ponieważ nie będzie miało o czym z nimi rozmawiać.

Czytaj także:

Posłuchaj
08:50 Jedynka/Cztery pory roku - 17.01.2022 gry komputerowe 1 Branża gier komputerowych rozwija się coraz prężniej w Polsce (Jedynka/Cztery pory roku)

Posłuchaj
06:16 Jedynka/Cztery pory roku - 17.01.2022 gry komputerowe 2 Zdarza się, że nasze dzieci, siedząc godzinami przed ekranami komputerów, wpadają w uzależnienie (Jedynka/Cztery pory roku)

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Patryk Bedliński

Data emisji: 17.01.2022

Godzina emisji: 10.00-12.00

DS

Czytaj także

Wścieklizna na Mazowszu. Alert RCB: nakaz szczepienia kotów. "Zaszczep pupila, to tylko chwila"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 10:48
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega Warszawę oraz przyległe powiaty przed wścieklizną. Po raz pierwszy Alert RCB wysłany w wiadomości SMS dotyczy takiego zagrożenia. RCB zaleca, by trzymać w zamknięciu zwierzęta domowe i hodowlane, a także szczepić koty przeciwko wściekliźnie. Obecnie na terenach wskazanych przez wojewodę jako zagrożone obowiązuje nakaz szczepienia kotów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domowe sposoby na czystsze powietrze w mieszkaniu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 14:40
Zimą, w okresie grzewczym, za oknami podnosi się poziom zanieczyszczeń, bo wymiana starych pieców na nowocześniejsze i mniej zatruwające atmosferę nie przebiega w tempie, w jakim byśmy chcieli. - Są proste sposoby, żeby jakość powietrza w mieszkaniu była lepsza - przekonuje Małgorzata Świgoń, autorka poradników dotyczących niemal wszystkich domowych spraw.
rozwiń zwiń