Pomysł na ciekawe spędzenie ferii? Psie zaprzęgi

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 12:56
W poniedziałek w pięciu województwach rozpoczęły się ferie zimowe. To pierwsza z czterech tur. Reporter "Czterech pór roku" w poszukiwaniu idealnego sposobu na ferie trafił do Rudna. A tam odnalazł rozrywkę niecodzienną: psie zaprzęgi.
Psie zaprzęgi: sposób na udane ferie?
Psie zaprzęgi: sposób na udane ferie?Foto: Shutterstock

Psie zaprzęgi to sposób poruszania pojazdu zaprzęgowego, najczęściej sań, przez zespół psów. I choć ten rodzaj aktywności kojarzy się z Syberią czy Alaską, to jest obecny również w Polsce. W Rudnie koło Warszawy funkcjonuje hodowla psów, za którą odpowiada Justyna Wydra, licencjonowana zawodniczka Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. - Sport zaprzęgowy możemy uprawiać, już mając jednego psa. Natomiast dyscypliny dzielą się na różne kategorie - mówi Justyna Wydra.

Psie zaprzęgi nieodłącznie związane są z osobami maszerów. To przewodnicy zaprzęgów, bez względu na środek lokomocji ciągnięty przez zwierzęta. Bo wcale nie ogranicza się on do sań. I choć dziś powożenie zaprzęgami ma przede wszystkim charakter sportowy, to w przeszłości od tej umiejętności zależało nawet ludzkie życie. - Pies zawsze był z człowiekiem. Służył do pomocy przy transporcie. Na Alasce przewoził pocztę kurierską - tłumaczy Grzegorz Wydra. Sport zaczął się przy okazji, w chwilach, w których poczta kurierska nie musiała działać.

Psie zaprzęgi: wyścig ze szczepionką

Pierwsze oficjalne zawody rozegrano w roku 1973. Później tradycję podtrzymywano, co roku rozgrywając jeden z najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych wyścigów psich zaprzęgów: Iditarod Trail Sled Dog Race. Ten wyścig upamiętnia niezwykłe wydarzenie. 24 stycznia 1925 roku na Alasce wybuchła epidemia dyfterytu. Przez złą pogodę niemożliwe stało się użycie samolotu, szczepionkę dostarczono więc pociągiem do Nenana.

Stamtąd ostatni odcinek liczący ponad 1000 km pokonano właśnie dzięki psim zaprzęgom. Istnieje kilka ras psów zaprzęgowych. To m.in. siberian husky, alaskan malamute, psy grenlandzkie, samojedy czy greystery. Wyścigi odbywają się na różnych dystansach. - Na krótszych organizowane są sprinty i to są biegi czasowe. Natomiast na dłuższych też liczy się czas, ale jest to bardziej przygoda - wyjaśnia Grzegorz Wydra.


Posłuchaj
00:53 PR1_AAC 2022_01_18-09-11-40.mp3 Maciej Walecki odwiedził hodowlę psów zaprzęgowych, cz. 1 (Cztery pory roku/Jedynka)

Posłuchaj
03:43 PR1_AAC 2022_01_18-09-22-23.mp3 Maciej Walecki odwiedził hodowlę psów zaprzęgowych, cz. 2 (Cztery pory roku/Jedynka)

Posłuchaj
04:10 PR1_AAC 2022_01_18-10-20-15.mp3 Maciej Walecki odwiedził hodowlę psów zaprzęgowych, cz. 3 (Cztery pory roku/Jedynka)

Posłuchaj
03:41 PR1_AAC 2022_01_18-11-20-36.mp3 Maciej Walecki odwiedził hodowlę psów zaprzęgowych, cz. 4 (Cztery pory roku/Jedynka)

    

Psie zaprzęgi. W poszukiwaniu szefa

Psem, który pilnuje malamutów, jest owczarek wschodnioeuropejski. To rasa stosunkowo mało znana w Polsce, kojarzona z Szarikiem, występującym w serialu "Czterej pancerni i pies". - To owczarek starego typu, który nie zatracił wyglądu prostego owczarka użytkowego. Natomiast jest to pies zrównoważony, silny, wygląda zdrowo i jest oddany rodzinie - mówi Elżbieta Wydra i dodaje, że jest on idealnym obrońcą. A dlaczego w ogóle malamuty potrzebują ochrony?

Otóż kochają one wszystkich ludzi i każdego są w stanie wpuścić do domu. - Malamuty każdego przywitają, dają się miziać. Tak samo husky. One nie szczekają, nie pilnują, nie stróżują. Oczywiście dają sygnał, natomiast kiedy mamy w domu zwierzaki kochające cały świat i ludzi, przyda się stróż, który to jakoś ogarnie - wyjaśnia gość audycji. Gdy ma hodowlę psów, żyje się niełatwo. Trudno mówić o jakimkolwiek dniu wolnym. To praca przez całą dobę, nocne czuwanie i bycie w ciągłym pogotowiu.

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Fb/Jedynka - Program 1 Polskiego Radia

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Materiał: Maciej Walecki

Data emisji: 18.01.2022

Godzina emisji: 9.00-12.00

mg

Zobacz więcej na temat: zima Ferie zimowe Alaska PSY

Czytaj także

Agroturystyka: doskonały pomysł także zimą

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 07:20
Co robić podczas zimowego wyjazdu, jeśli nie jeździ się na nartach? Wbrew pozorom pomysłów na aktywny wypoczynek w górach jest bardzo dużo, tym bardziej że lokalni mieszkańcy z roku na rok poszerzają ofertę. Wielką atrakcją okazuje się agroturystyka.
rozwiń zwiń