Zmiana standardu nadawania TV naziemnej coraz bliżej. Co trzeba wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 22:52
Od 1 lipca 2022 roku w Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, zostanie wprowadzony nowy standard nadawania programów telewizyjnych. Przejście z DVB-T na DVB-T2 rozpocznie się 28 marca i potrwa do 28 czerwca 2022 roku. O czym pamiętać, by zmiana standardu nadawania przebiegła bez problemów?
Jeśli nasz telewizor spełnia nowy standard nadawania, na ekranie ujrzymy grafikę przedstawiającą machający do nas telewizorek
Jeśli nasz telewizor spełnia nowy standard nadawania, na ekranie ujrzymy grafikę przedstawiającą machający do nas telewizorekFoto: Goran Bogicevic/ Shutterstock

Nowy standard nadawania ma pozwolić na pojawienie się dwóch nowych multipleksów, czyli nawet kilkunastu nowych kanałów tematycznych. Eksperci podkreślają, że telewizja stanie się bardziej multimedialna i bliższa internetowi. Przedstawiciele Urzędu Komunikacji Elektronicznej od dłuższego czasu apelują o to, by upewnić się, czy telewizory, które posiadamy, lub chcemy kupić, dostosowane są do odbioru treści nadawanych w nowym formacie.

Zmiana standardu nadawania - sprawdź swój telewizor

By cieszyć się ulubionymi programami i serialami, powinniśmy odpowiednio wcześnie sprawdzić, czy nasz sprzęt spełnia podstawowe wymagania techniczne. Metod jest kilka. Jedna z nich polega na ustaleniu modelu telewizora, a następnie sprawdzeniu na liście u producenta, czy jest to model zgodny z nowym standardem. - W grudniu zeszłego roku Telewizja Polska znacząco uprościła ten sposób sprawdzania. Wystarczy posiadany telewizor dostroić do kanału 28 i wówczas uzyskamy kanał "Sprawdzam TV" - mówi Marcin Klepacki, dyrektor Biura Dystrybucji Telewizji Polskiej S.A.

Jeśli nasz telewizor spełnia nowy standard nadawania, na ekranie ujrzymy grafikę przedstawiającą machający do nas telewizorek. Towarzyszy temu głos lektora opowiadającego o szczegółach. Jeśli na kanale 28 słyszymy tylko dźwięk, to oznacza, że najprawdopodobniej nasz telewizor nie jest dostosowany. - Wtedy możliwości są dwie: zewnętrzny tuner na pewno rozwiąże problem. W grę wchodzi również wymiana telewizora. Ta telewizja naziemna naprawdę się zmienia, będzie zupełnie inna - tłumaczy gość audycji.


Posłuchaj
07:08 PR1_AAC 2022_01_18-11-37-14.mp3 Wkrótce faktem stanie się zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej. O czym warto pamiętać? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Zmiana standardu nadawania - prawdziwy przełom

W przypadku zakupu telewizora Telewizja Polska przygotowała szereg nowych usług. To chęć dostosowania oferty do sytuacji na rynku. W przeciwieństwie do ofert kablowych czy satelitarnych osoby oglądające TVP nie muszą wykupywać abonamentu. - Zaoferujemy wszystkie kanały w jakości HD, myślę, że będzie też kanał w jakości 4K. Będą również usługi dodatkowe z wykorzystaniem internetu - przekonuje Marcin Klepacki. To między innymi możliwość zatrzymania oglądania, szansa przewinięcia nawet do siedmiu dni, a także możliwość oglądania danej audycji od początku.

- Będziemy to uruchamiać sukcesywnie i w zależności od tego, jakie prawa posiadamy do takiego udostępniania treści - dodaje gość "Czterech pór roku". Warto pamiętać, że tym razem nie ma mowy o równoległym nadawaniu telewizji naziemnej w różnych standardach. Jednego dnia telewizja obecnej generacji zostanie wyłączona i będzie można odbierać tylko nowy standard. Zmiany rozpoczną się pod koniec marca na terenach Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej. - Warto już teraz na to zwrócić uwagę, żeby później nie było zaskoczeń, że naszych ulubionych programów nie możemy oglądać - radzi Marcin Klepacki.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Marcin Klepacki (dyrektor Biura Dystrybucji Telewizji Polskiej S.A.)

Data emisji: 18.01.2022

Godzina emisji: 11.37

mg

Czytaj także

TVP o Telekamerach: przykro patrzeć, jak plebiscyt umiera w niesławie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 16:24
Telewizja Polska w specjalnym komunikacie wyraziła "niesmak skrajnie niewiarygodnym" przebiegiem plebiscytu "Telekamery 2021".
rozwiń zwiń