Jazda na rowerze zimą. O czym trzeba pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 14:14
Jazda na rowerze jest możliwa przez cały rok, także zimą! Jak zatem odpowiednio się przygotować do "zimowego sezonu rowerowego" i co zrobić, aby jazda rowerem o tej porze roku była bezpieczna? 
Jazda na rowerze zimą to dobry pomysł
Jazda na rowerze zimą to dobry pomysłFoto: Shutterstock

Choć jazda na rowerze powszechnie uznawana jest za sport sezonowy, to w części serwisów ruch panuje także teraz. To najczęściej stali klienci, którym chłód nie przeszkadza w uprawianiu ukochanej aktywności. - Na wiosnę jest dużo więcej rowerzystów weekendowych, teraz przychodzą klienci, którzy jeżdżą w zawodach. Robimy im kapitalne remonty rowerów - mówi Katarzyna Laskowska ze sklepu rowerowego w Olsztynie. Do najczęstszych zimowych usterek należą wytarte klocki hamulcowe, a także defekty ogumienia. - Ścieżki są sypane piachem, tłuczniem. To są elementy ostre, które przyklejają się do opon i je przebijają - dodaje Maciej Muszyński, pracownik firmy rowerowej.

Jazda na rowerze zimą - stan techniczny ma znaczenie

Jazda na rowerze zimą to wbrew pozorom dobry pomysł, zwłaszcza jeśli ta pora roku wygląda tak jak obecnie, a więc z temperaturami zbliżonymi do 0 stopni Celsjusza. Zdarza się, że miejscami występują oblodzenia, że jazda nie jest tak przyjemna jak wiosną czy latem, ale nadal daje to bardzo wiele frajdy. - Po odpowiednim przygotowaniu jesteśmy w stanie naprawdę w komfortowych warunkach poruszać się na rowerze - mówi Adam Osuch ze Stowarzyszenia Zdrowy Rower. A w co rower wyposażyć, by zimowa jazda była bezpieczna?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na stan hamulców. Podczas jazdy w taką pogodę, w okolice klocków hamulcowych trafia bardzo wiele najróżniejszych rzeczy. - To powoduje, że mogą one nie działać w wystarczający sposób - wyjaśnia gość "Czterech pór roku". Druga istotna rzecz to opony. Jeśli te, które posiadamy, nie mają specjalnych żłobień umożliwiających wygodniejszą jazdę po lodzie czy śniegu, lepiej zadbać o ich wymianę. - Można też delikatnie spuścić powietrze, tak żeby przyczepność była lepsza - dodaje Adam Osuch.


Posłuchaj
14:48 PR1_AAC 2022_01_19-09-22-51(1).mp3 Czy jazda na rowerze zimą to dobry pomysł? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jazda na rowerze zimą. Przede wszystkim bezpieczeństwo

Jazda na rowerze zimą nie jest możliwa bez sprawnego oświetlenia. Powinniśmy je stosować bez względu na porę dnia. Wciąż wcześnie robi się ciemno, a jeśli dodatkowo mamy do czynienia z zachmurzeniem lub śnieżycą, widoczność pozostawia wiele do życzenia. - Wieczorem i po zmroku musimy mieć świecące elementy zarówno z przodu, jak i z tyłu. Warto dodać, że w takich warunkach prawo dopuszcza poruszanie się po chodniku, jeśli na ulicy albo na drodze rowerowej występuje oblodzenie - tłumaczy gość audycji.

Choć przepisy nie nakładają na rowerzystów obowiązku noszenia kasku, to warto zadbać i o ten element wyposażenia. Szczególnie jeśli mówimy o jeździe w warunkach zimowych, gdy śliska nawierzchnia może prowadzić do licznych wywrotek. - Jestem zwolennikiem kasków. Latem jestem pewien, że nie przegrzeję sobie głowy i jest ona chroniona. Zimą dodatkowo sobie ją sobie ocieplam, nie mówiąc już o kwestii bezpieczeństwa - przekonuje Adam Osuch. Obowiązek jazdy w kaskach wprowadzono w latach 90. m.in. w Nowej Zelandii oraz Australii.

Jazda na rowerze zimą. W poszukiwaniu interesujących zakątków

Jazda na rowerze zimą to również szansa zobaczenia interesujących miejsc. Taką formę zwiedzania od lat preferuje Bartosz Popczyński, z wykształcenia leśnik i pedagog. Na swoim koncie ma m.in. rowerową podróż przez polskie parki narodowe. - Na początku wydawało mi się to odległą perspektywą, żeby objechać 23 parki, zwłaszcza że do niektórych z Warszawy jest 500 kilometrów, no ale się udało - mówi gość "Czterech pór roku", który łącznie przemierzył w ten sposób 5500 kilometrów. Wśród ulubionych tras rowerowych Popczyński wymienia odcinek nieopodal Bagien Biebrzańskich.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Goście: Katarzyna Laskowska (sklep rowerowy w Olsztynie), Maciej Muszyński (pracownik firmy rowerowej), Adam Osuch (Stowarzyszenie Zdrowy Rower), Bartosz Popczyński (leśnik i pedagog)

Data emisji: 19.01.2022

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

mg

Czytaj także

Jedziemy na ferie! O czym warto pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 05:00
Musimy przygotować się na to, że w nadchodzących tygodniach ruch na drogach będzie wzmożony. Jak dobrze przygotować samochód, aby podróż przebiegła bez niespodzianek? 
rozwiń zwiń